«Հայաստանը պատերազմող երկիր է և ռազմարդյունաբերության զարգացումը պետք է լինի պետության թիվ մեկ խնդիրը»
Մի քանի տարի առաջ տեղեկատվական տեղնոլոգիաների ոլորտի ներկայցուցիչները հանդես եկան ՏՏ նախարարություն ունենալու պահանջով, որը, ըստ նրանց, կհամակարգեր ոլորտի խնդիրները: Մինչդեռ քննարկումների արդյունքում որոշում կայացվեց, որ նոր նախարարություն բացելու անհրաժեշտություն չկա, քանի որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության համապատասխան բաժինը և երկու փոխնախարարները կատարում են ֆունկցիաներ, որոնք համակարգում են ընդհանուր ՏՏ ոլորտը:
Ինչպես արդեն հայտնի է, գործադիրի սեպտեմբերի 22-ի նիստում հավանության արժանացավ «Կառավարության կառուցվածքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը: Ըստ այդմ՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը կտեղափոխվի Տրանսպորտի նախարարության ենթակայության տակ և նախարարությունը կանվանափոխվի Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ այսպիսով իրենց՝ ՏՏ նախարարություն ստեղծելու առաջարկությունը մասամբ ընդունվեց:
«4-5 տարի առաջ ասում էինք, որ պետք է քաղաքականություն փոխվի, նոր նախարարություն ստեղծվի, հիմա մասամբ դա արվեց: Կարծում եմ, որ տրանսպորտը կապ չունի հեռահաղորդակցության և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների հետ, ուստի ճիշտ կլիներ, որ տրանսպորտի գործառույթը իրականացնեին էկոնոմիկայի կամ էներգետիկայի նախարարությունները»,- ասաց Կարեն Վարդանյանը:
Ըստ նրա՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիական ոլորտը, հեռահաղորդակցությունը պետք է լինեն մեկ կառույցում, որպեսզի խնդիրներին համապարփակ լուծում տրվի: «Ժամանակակից աշխարհն այսօր ուղղակիորեն կապված է հեռահաղորդակցության, ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների զարգացման հետ, դրա համար, կարծում եմ, որ նախարարության վրա պետք է նաև դրվեն զենքի արդիականացման խնդիրները: Իսկ կառավարության աշխատանքի գնահատականը կտրվի դրանից ելնելով՝ արդյոք կառավարությանը հաջողվեց վերականգնել ռազմարդյունաբերությունը»,- նշեց ԻՏՁՄ-ի գործադիր տնօրենը:
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանը պատերազմող երկիր է և ռազմարդյունաբերության զարգացումը պետք է լինի պետության թիվ մեկ խնդիրը:
«Ռազմարդյունաբերությունը պետք է շուտափույթ վերականգնել և բանակին ապահովել հայկական արտադրության զենքով: Այս փուլում դա պետք է կառավարության հիմնական խնդիրը»,- ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով նորանշանակ վարչապետին և նոր կառավարությանը, Կարեն Վարդանյանն ասաց, որ նորանշանակ վարչապետին ճանաչում է Երևանի քաղաքապետ աշխատած տարիներից, արդյունավետ համագործակցել են, սակայն հիմա որևէ գնահատական տալ չի կարող. «Մինչև կառավարության ծրագիրը չհրապարակվի, դեռ չենք կարող որևէ բան ասել: Նրա մասին դրական կարծիք ունեմ, բայց հիմա կարծիք կարող եմ հայտնել միան կառավարության ծրագրի և պետական բյուջեի հրապարակումից հետո»:

Карен Варданян: Развитие военной промышленности должно стать для Армении задачей №1
Предложение представителей сферы информационных технологий (IT-сферы) относительно создания в Армении министерства ИТ частично принято. Об этом в интервью Panorama.am заявил исполнительный директор общественной организации «Союз компаний информационных технологий» (СКИТ) Карен Варданян.
Отметим, несколько лет назад представители сферы информационных технологий выступили с предложением создать в Армении министерство ИТ, которое будет координировать вопросы данной сферы. Однако в результате обсуждений было принято о нецелесообразности данного шага, поскольку соответствующий отдел министерства экономики РА и два заместителя главы Минэкономики выполняют функции, которые координируют общую сферу информационных технологий.
После того же, как министр-руководитель Аппарата правительства Армении Давид Арутюнян в ходе заседания кабмина РА 22 сентября с.г. представил законопроект о реструктуризации правительства, новоназначенный премьер-министр Карен Карапетян обратился к факту переименования Минэкономики в Министерство инвестиций и содействия предпринимательству. По словам К. Карапетяна, он хотел особо подчеркнуть, что у бизнесменов тем самым появится инстанция для представления своих жалоб, предложений, требований, пожеланий и рекомендаций. А отдел, занимающийся сферой информационных технологий в Армении, в результате реструктуризации правительства станет подведомственным министерству транспорта и связи РА, само же это ведомство будет переименовано в министерство транспорта, связи и информационных технологий.
«Еще 4-5 лет назад мы говорили о необходимости изменить политику, создать новое министерство, сейчас это частично выполняется. Пожалуй, транспорт никак не связан с телекоммуникациями и информационными технологиями, посему было бы лучше, если бы функции транспорта координировались министерством экономики или энергетики», – отметил К. Варданян.
По его словам, сфера информационных технологий и телекоммуникаций должна координироваться одной структурой, чтобы проблемам данной отрасли давались комплексные решения.
«Современный мир напрямую связан с развитием телекоммуникаций и информационных технологий. Поэтому я думаю, что создаваемое министерство  также должно координировать задачи модернизации арсенала вооружения», – добавил исполнительный директор СКИТ.
К. Варданян также отметил, что Армения находится в состоянии войны, и развитие военной промышленности должно стать задачей номер 1 для государства.
«Необходимо как можно быстрее восстановить военную промышленность в стране и обеспечить Вооруженные силы РА оружием армянского производства. На данном этапе это должно стать основной задачей правительства», – подчеркнул директор Союза компаний информационных технологий.
Говоря о новоназначенном премьер-министре РА Карене Карапетяне и формируемом новом правительстве, К. Варданян отметил, что был знаком с нынешним главой кабмина еще в пору, когда тот занимал должность мэра Еревана.
К. Варданян сказал, что пока не может дать оценку работе нового премьера и добавил: «До тех пор, пока не будет обнародована программа правительства, мы не сможем ничего сказать. О главе кабмина РА у меня только положительное мнение, однако оценку его деятельности я смогу дать лишь после обнародования программы правительства и проекта государственного бюджета».