Ալի Խամենեին նպատակահարմար չի համարում Մահմուդ Ահմադինեժադի՝ նախագահի թեկնածությունը
Նախագահական ընտրություններին Մահմուդ Ահմադինեժադի առաջադրումը երկիրը երկու բևեռների կբաժանի,- «Դոյչե Վելլե» լրատվական գործակալության իրանական ծառայության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին:
Հիշեցնենք, օրեր առաջ իրանական որոշ ԶԼՄ-ներ տեղեկատվություն էին հրապարակել, որոնց համաձայն Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին ԻԻՀ նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հետ հանդիպմանը, նպատակահարմար չէր համարել, որ վերջինս իր թեկնածությունն առաջադրի 2017թ. նախագահական ընտրություններին:
Իրանի հոգևոր առաջնորդի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ այաթօլլահ Ալի Խամենեին այսօր հոգևորականների հետ ունեցած հանդիպմանը, չհիշատակելով Մահմուդ Ահմադինեժադի անունը, մասնավորապես ասել է. «Մի պարոն եկավ մոտս, ես էլ ասացի, որ նպատակահարմար չէ, որ նա մասնակցի այսինչ միջոցառմանը, չեմ ասել մի՛ մասնակցի, այլ ասել եմ նպատակահարմար չէ»:
«Դոյչե Վելլե»-ի փոխանցմամբ՝ Ալի Խամենեին ի պատասխան Մ. Ահմադինեժադի պնդումներին, հիմնավորել է, որ ԻԻՀ նախկին նախագահի առաջադրումը երկիրը երկու բևեռների կբաժանի, ինչը դեմ է հեղափոխության և ժողովրդի շահերին:

Хаменеи порекомендовал Ахмадинежаду не выдвигаться в президенты Ирана
Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи не рекомендовал бывшему президенту страны Махмуду Ахмадинежаду вновь баллотироваться на пост главы государства. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на государственное агентство IRNA.
«Ахмадинежад пришел ко мне, и я сказал ему, чтобы он не участвовал [в президентской гонке], так как, по моему мнению, это не в его интересах и не в интересах страны, – приводит слова Хаменеи «Лента.Ру». – Иначе у нас начнется разлад и раскол, а это плохо для Ирана».
Агентство уточняет, что Ахмадинежад ни разу не упоминал о том, что планирует баллотироваться на президентский пост на майских выборах. Однако недавно он сделал ряд громких политических заявлений, которые эксперты расценили как возможную заявку на начало избирательной кампании.