Սպառողների իրավունքների պաշտպանն իրավապահների ուշադրություն է հրավիրում «Forpostart production» ընկերության գործունեության վրա
«Լենինգրադ» խմբի երևանյան համերգը չեղյալ հայտարարելուց հետո «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը Հայաստանի իրավապահ, հարկային մարմինների, կառավարության ուշադրությունը հրավիրում է համերգների կազմակերպմամբ զբաղվող «Forpostart production» ընկերության գործունեության վրա:
Հիշեցնենք, որ սա նույն ընկերությունն է, որ կազմակերպում էր իտալացի հանրահայտ երգիչ Էրոս Ռամազոտիի համերգը:
Ռամազոտիի համերգի տոմսեր գնած քաղաքացիների մեծ մասին մինչ այս պահը (համերգը պետք է կայանար այս տարվա ապրիլին) չեն վերադարձվել տոմսերի գումարները: Ավելի վաղ չեղյալ էր հայտարարվել այս ընկերության կողմից կազմակերպվող Իրինա Ալեգրովայի երևանյան համերգը:
Ռամազոտիի համերգի տոմսեր գնած քաղաքացիները դիմել են դատարան՝ գումարները վերադարձնելու պահանջով, Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում սեպտեմբերի 30-ին տեղի կունենա դատական առաջին նիստը:
«Ռամազոտիի համերգը չեղյալ հայտարարելուց հետո պետական որևէ կառույց չգնաց ուսումնասիրություն կատարելու, թե այդ ընկերությունը քանի՞ տոմս էր վաճառել, վաճառքից գոյացած գումարից ինչքա՞ն է ծախսել, ընկերության հաշվեհամարին որքա՞ն գումար կա: Ավելին այս նույն ընկերությունը փորձ արեց «Լենինգրադ» խմբի համերգը կազմակերպել: Այսինքն այս ընկերությունը սպառողներին պարբերաբար խաբում է»,-պետական մարմինների անհրաժեշտ քայլերը մատնանշեց ՀԿ նախագահը:
Բ. Պիպոյանի խոսքով, իրավապահները պետք է ուսումնասիրեն, արդո՞ք այս ընկերության գործունեությունը տնտեսական հանցագործություն չէ:
«Հարկային մարմինները պետք է պարզեն վաճառքի ծավալները, ծախսերը: Կառավարությանը հորդորում եմ նմանատիպ պրոցեսների նկատմամբ լինել ուշադիր, տնտեսվարողը չպետք է կայանա սպառողների հաշվին: Նման համերգների կազմակերպման գործում մշակույթի նախարարությունը ձեռքերը լվացել ու հետ է կանգնել: Էս երկրում ո՞վ ինչ ուզի, կարող է անել: Ես վաղը կարող եմ հայտարարել, որ Ռեյ Չարլզին բերում եմ Հայաստան: Ովքեր չիմանան նա մահացել է, տոմս առնեն, տոմսերը վերցնե՞մ, փախնե՞մ»,-ասաց նա:
«FORPOSTART PRODUCTION» ընկերության «Ֆորպոստարտ» ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն Զարինե Մխեյանը Panorama.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան մասնավորապես նշել է. «Էրոս Ռամազոտտիի համերգի չեղյալ հայտարարման պահին իրացվել էր համերգի տոմսերի մոտ 30%-ը: «FORPOSTART PRODUCTION» ընկերությունը՝ իր կողմից իրականացվող այլ պրոյեկտներից ստացված շահույթի հաշվին, ս/թ սեպտեմբերի 2-ին մեկնարկեց Էրոս Ռամազոտտիի չեղարկված երևանյան համերգի տոմսերի վերադարձի գործընթացը` փուլային կարգով: Երկրորդ փուլն իրականացվեց ս/թ սեպտեմբերի 15-ին, որին կհաջորդեն ևս 3 փուլեր: Այս պահի դրությամբ իրականացվել է համերգի իրացված տոմսերի մոտ 10%-ի վերադարձ և գումարների փոխահատուցում քաղաքացիներին… Գործընթացի ավարտի ստույգ ժամկետներ նշել չենք կարող, քանի որ գործընթացի իրականացումը կախված է մի շարք հանգամանքներից: Սակայն ակնկալվում է այն ավարտել մինչև տարեվերջ»:
Բաբկեն Պիպոյանն այս առումով ընդգծում է, սպառողին չի հետաքրքրում, թե ում հետ ինչ պայմանավորվածություն ունի ընկերությունը, ինչ ֆինանսական միջոցներով է վերադարձնում տոմսերի գումարները:
«Դա սպառողի խնդիրը չի՝ ինքը պայմանագիր ունի ռուսական ընկերության հետ, ռուսականը՝ իտալականի...: Մեզ հետաքրքրում է մի բան՝ սպառողին պետք է վերադարձվի տոմսի գումարը: Հիմա չի բացառվում, որ իտալական ընկերությունն էլ պայմանագիր ունենար բելգիական ընկերության հետ, վերջինս էլ պայմանագիրը կնքած լիներ Բրեդ Փիթի ու Անջելինա Ջոլիի ամուսնության վկայականով, նրանք էլ հիմա ամուսնալուծվել են, վկայականը չկա, սպառողի ի՞նչ գործն է»,-ասաց նա:
ՀԿ նախագահի խոսքով, կառավարությունը՝ մասնավորապես մշակույթի նախարարությունը պետք է մշակի ու ընդունի ընթացակարգ՝ սահմանելով, թե ովքեր կարող են զբաղվել համերգների կազմակերպմամբ, որ դեպքերում է ընկերությանն արգելվում նման գործունեությամբ զբաղվել:
«Պետք է կանոնակարգել իրավահարաբերությունները, տնտեսվարողը չի կարող ինչ ուզի՝ սպառողի գլխին բերի: Հարկային մարմիններին խնդրում եմ պարզել, թե ինչքան տոմս է վաճառել ընկերությունը, ինչքան ծախս է արել, կար ակտիվներում այնքան գումար, որպեսզի կարողանար վերադարձնել քաղաքացիների տոմսերի գումարը: Իրավապահ մարմիներին հորդորում եմ ուսումնասիրել, հասկանալ, արդյոք այդ ընկերության գործունեության մեջ հանցակազմ չկա: Առաջին դեպքը չէ, որ համերգը չի կայանում, ժամկետներն է խախտում»,-նշեց Պիպոյանը, նման գործունեությունն անընդունելի համարելով:

Б. Пипоян: Организатор несостоявшихся концертов Рамазотти и группы «Ленинград» периодически обманывает потребителей в Армении
После отмены намеченного на 19 октября в столице Армении Ереване концерта популярной российской музыкальной группы «Ленинград» председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян обращает внимание правоохранительных и налоговых органов, а также правительства РА на деятельность компании «FORPOSTART PRODUCTION», занимающейся организацией концертов.
Отметим, намеченный на 19 октября в Ереване концерт российской музыкальной группы «Ленинград», известной своими эксцентричными песнями, ввиду «плохой продажи билетов» был отменен. Поступившее 23 сентября в редакцию Panorama.am сообщение от граждан подтвердили корреспонденту в компании «FORPOSTART PRODUCTION». В компании официально заявили, что причиной отмены концерта является недостаточный сбыт билетов.
Примечательно, что компания «FORPOSTART PRODUCTION» не впервые фигурирует в центре таких скандалов, она еще не полностью компенсировала стоимость билетов за отмененный концерт Эроса Рамазотти. Запланированный в Ереване на 26 апреля 2016г. сольный концерт мировой звезды Эроса Рамазотти был отменен. Гражданам, которые приобрели билеты на данный концерт, до сих пор не полностью компенсировали их стоимости. Ранее сообщалось о том, что компания «FORPOSTART PRODUCTION», выступавшая организатором ереванского концерта Эроса Рамазотти, начнет компенсировать стоимость билетов с 26 мая, однако затем сроки были продлены.
Напомним также, что компания «FORPOSTART PRODUCTION» выступала организатором отмененного в 2015г. ереванского концерта российской певицы Ирины Аллегровой.
«После отмены ереванского концерта Эроса Рамазотти ни одна государственная структура не провела проверок в связи с тем, какое количество билетов компания “FORPOSTART PRODUCTION” продала, сколько средств, вырученных от реализации билетов, было потрачено, сколько денег есть на банковском счету данной компании. Более того, “FORPOSTART PRODUCTION” сделала попытку организовать концерт группы “Ленинград”. То есть данная компания периодически обманывает потребителей», – отметил Б. Пипоян.
При этом председатель ОО «Информированный и защищенный потребитель» подчеркнул, что сотрудники правоохранительных органов РА должны были изучить, не представляют ли действия компании «FORPOSTART PRODUCTION» преступления в сфере экономической деятельности.
«Налоговые органы Армении должны выяснить объемы продаж, расходы компании. Призываю правительство РА быть внимательным к подобным процессам, хозяйствующий субъект не должен утверждаться за счет потребителей», – сказал Б. Пипоян.
Генеральный директор компании «FORPOSTART PRODUCTION» Зарине Мхеян в ответе на письменный запрос Panorama.am, в частности, указала: «На момент отмены концерта Эроса Рамазотти было реализовано порядка 30% билетов на данное мероприятие. Компания “FORPOSTART PRODUCTION” за счет полученной прибыли в результате проведения других проектов со 2 сентября с.г. начала осуществление поэтапных выплат компенсаций за возвращенные билеты на отмененный 26 апреля с.г. сольный концерт Э. Рамазотти в Ереване. Второй этап выплат компенсации стартовал 15 сентября с.г. Также предстоит провести еще три этапа. На данный момент выплачена компенсация почти за 10% возвращенных билетов. В настоящее время мы не можем указать точных сроков завершения процесса выплаты компенсаций, поскольку реализация данного процесса зависит от ряда обстоятельств. Однако ожидается, что выплаты завершатся до конца сего года».
В данном контексте Бабкен Пипоян отметил: «Потребителей не интересует, какие договоренности достигнуты компанией, какими финансовыми средствами она намерена возвращать деньги за билеты. Это проблема не потребителя, с какой – российской или итальянской компанией заключено соглашение. Нас волнует лишь одно: деньги за билеты должны быть возвращены покупателям».
Председатель ОО «Информированный и защищенный потребитель» также отметил, что правительство Армении, в частности министерство культуры РА, должны разработать и принять процедуру с целью установить, кто может заниматься организацией концертов, и в каком случае компании запрещается осуществлять подобную деятельность.
«Необходимо регламентировать подобного рода правоотношения, хозяйствующий субъект не может делать все, что ему вздумается», – сказал Б. Пипоян, назвав подобную деятельность недопустимой.