Լոնդոնում բացվել է կանադահայ հայտնի լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի ցուցահանդեսը
Լոնդոնի Beetles+Huxley  պատկերասրահում ընթանում է կանադահայ հայտնի լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի ցուցահանդեսը: Այս մասին գրում է  The Guardian թերթը:
Լուսանկարչի աշխատանքների ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 22-ը:
Յուսուֆ Քարշը կանադահայ մեծանուն լուսանկարիչ էր, որի տաղանդն ու ինքնատիպ ոճը հնարավորություն տվեցին նրան դառնալու 20-րդ դարի ամենանշանավոր անհատներից և առաջնորդներից շատերի լավագույն դիմանկարների հեղինակը։
Յուսուֆ Քարշը (իսկական անունը՝ Հովսեփ Քարշյան) ծնվել է 1908 թ., Արևմտյան Հայաստանի Մարդին քաղաքում։  Ցեղասպանության ժամանակ 14 տարեկան տղա է եղել, ընտանիքը ենթարկվել է հալածանքի, իսկ քույրը սովից մահացել էր։ 1922 թ. ընտանիքով փախել են Հալեպ։ Շուտով ծնողները Յուսուֆին ուղարկել են Կանադա՝ քեռի Նաղաշի, ով լուսանկարիչ էր, մոտ ապրելու ու նոր կյանք սկսելու համար։ Այստեղ ստանում կրթությունը և աշխատում Նաղաշի ստուդիայում։ Նաղաշը տեսնելով Յուսուֆի լուսանկարչական տաղանդը, նրան ուղարկում է Բոսթոն լուսանկարիչ Ջոն Գարոյի մոտ սովորելու։
4 տարի անց վերադառնում է Կանադա և ստեղծում իր ստուդիան Օտտավայի կենտրոնում։ Շուտով նրա աշխատանքները գրավում են բազմաթիվ հայտնի մարդկանց, սակայն նա էլ ավելի հայտնի է դառնում, երբ նկարում է Ուինսթոն Չերչիլին նրա Օտտավա այցի ժամանակ։ 100 ամենանկատելի մարդկանցից, ըստ International Who’s Who-ի (2000), Յուսուֆը լուսանկարել է 51-ին։
Ճանաչված  է Ուինսթոն Չերչիլի, Էռնեստ Հեմինգուեյի, Ալբերտ Էյնշտեյնի, Մայր Թերեզայի, Ուոլթ Դիսնեյի, Օդրի Հեփբըրնի, Մուհամմեդ Ալիի, Ֆիդել Կաստրոյի, Դուայթ Էյզենհաուերի և շատ ուրիշների դիմանկարներով։ Հրապարակել է իր գործերի մի քանի ալբոմ։

В Лондоне открылась выставка работ канадского фотографа армянского происхождения Юсуфа Карша
В лондонской галерее Beetles+Huxley проходит выставка работ одного из самых известных мастеров портретной фотографии, канадского фотографа армянского происхождения Юсуфа Карша. Как пишет газета The Guardian, выставка продлится до 22 октября.
Карш считается одним из выдающихся портретистов ХХ века, судьбоносным для него стал портрет Уинстона Черчилля, который появился на обложке журнала Time. Еще один снимок Черчилля из той же фотосессии появился на пятифунтовой банкноте.
Как известно, Юсуф Карш родился в городе Мардин, на юго-востоке Турции в армянской семье. В 14-летнем возрасте Карш с родителями, спасаясь от Геноцида армян в Османской империи, был вынужден бежать в Сирию. Многие его родственники были убиты, а сестра умерла от голода.
Через 2 года родители отправляют Юсуфа в канадский Квебек к дяде Джорджу (Григору) Нагашу. Карш получает там образование, работает в студии Нагаша. Заметив фотографический талант Юсуфа, Нагаш отправляет его учиться у фотографа-портретиста Джона Гаро в Бостон.
Спустя 4 года Карш возвращается в Канаду. Он основывает собственную студию в центре Оттавы. Вскоре работы Карша привлекают разнообразных знаменитостей, однако наивысшей популярности он достигает к 1941, когда снимает портрет Уинстона Черчилля во время визита последнего в Оттаву. Из 100 наиболее примечательных людей XX столетия, согласно International Who’s Who (2000), Карш сфотографировал 51.