Մեկնարկեց «ԴիջիԹեք»-ը. «Հայաստանն աշխարհին շատ բան ունի ցույց տալու»
Այսօր Երևանում բացվեց 12-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք միջազգային ցուցահանդեսը: Այս տարի այն անցկացվում է «Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո: Կարմիր Ժապավենը կտրեցին ԻՏՁՄ նախագահ Կարեն Վարդանյանն ու «Յուքոմ» ընկերության ղեկավար Հայկ Եսայանը: Բացմանը ներկա էր նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Հանդիսավոր արարողությունից հետո նա սկսեց շրջել տաղավարներում, ծանոթանալ ՏՏ ոլորտում ներկայացված նախագծերին:
Կարեն Վարդանյանը իր ելույթում նշեց, որ այս տարի «Դիջիթեք»-ում հիմնական շեշտադրումը կատարել են կրթական ուղղության վրա է:
«Մենք այդ ոլորտում ունենք մասնագետների լուրջ պակաս»,-ասաց միության նախագահը:
Հաջորդ կարևոր ուղղությունը պաշտպանունակությունը բարձրացնելու վերաբերյալ առաջարկություններն են, ինչի անհրաժեշտությունը երևան եկավ ապրիլյան պատերազմից հետո:
Տրանսպորտի և կապի նորանշանակ նախարար Վահան Մարտիոսյանի խոսքով, շատ բան արվել է այս ոլորտում, շատ բան առջևում է:
Նա վստահություն հայտնեց, որ Հայաստանն աշխարհին շատ բան ունի ցույց տալու: Առաջիկայում Հայաստանը մասնակցելու է ՏՏ համաշխարհային համաժողովին, նախարարը վստահ է, որ երկիրը հաջողություններ կունենա:
Կազմակերպիչները նշում են, որ ցուցահանդեսն այս տարի հատկանշական է ոչ միայն մասնակիցների թվով և լայն աշխարհագրությամբ, այլ նաև ռազմավարական խնդիրների առաջնահերթությամբ և իրականացմամբ:
ԴիջիԹեք 2016-ը համախմբել է 120-ից ավելի տեղական և միջազգային ընկերությունների: Այս տարի Հնդկաստանը հանդես է գալիս որպես ցուցահանդեսի գործընկեր երկիր և ներկայացված է կոնսոլիդացված տաղավարով: Ցուցահանդեսին մասնակցնում են նաև այնպիսի առաջատար ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft, Huawei ընկերությունները, Արմաթ, Թումո կրթական կենտրոնները և այլն:
ԴիջիԹեքի շրջանակում ռուսական GenerationS աքսելերատորի կողմից կանցկացվի մրցույթ տեխնոլոգիական բոլոր ստարտափների համար: Կանցկացվի նաև «Նորարարության և գյուտարարության ֆորում»՝ ԱՐՓԱ-յի կողմից:
Եռօրյա տոներին կլինի նաև «Robofest» ռոբոտների շքերթ, որի շրջանակում ՀՀ մարզերում գործող շուրջ 160 «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների լավագույն ներկայացուցիչները կցուցադրեն իրենց գիտելիքները և ձեռքբերումները ծրագրավորման ու ռոբոտաշինության ոլորտներում: Տեղի կունենա «Բաց խաղ» համակարգչային և բջջային խաղերի առաջնություն:
ԴիջիԹեք ամենամյա ցուցահանդեսի նպատակն է ստեղծել բարձր տեխնոլոգիաների ընկերությունների, տնտեսության այլ ճյուղերի և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր, ընդլայնել միջազգային համագործակցությունը և յուրաքանչյուր տարի ներկայացնել ՏՀՏ դաշտի ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերներն ու հեռանկարները:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 2-ը: Այն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) կողմից՝ ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո, իսկ Պլատինե հովանավորն է Ucom կապի միասնական օպերատորը:

The 12th annual international DigiTec Expo 2016 held under the slogan “Fest for technological Armenians” was launched today in Yerevan.
Head of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Karen Vardanyan and Executive Director of UCOM, Hayk Yesayan cut red ribbon at the official opening ceremony, attended by Armenian President Serzh Sargsyan.
Karen Vardanyan told reporters that this yeas the exhibition highlights mostly the education sphere. “We lack serious specialists in the sphere,” Vardanyan explained.
The next important direction is related to suggestions about boosting the defense, which was prioritized after the April war.
The newly appointed minister of Transport, Communication and Information Technologies assured much work had been done in the sphere yet even more is ahead of Armenia. The minister also informed that Armenia is to participate in the Global IT Summit and has something to show to the world.
DigiTec 2016 has combined more than 120 local and international companies. This year India is a partner country of the exhibition and is presented with a consolidated pavilion. At the same time leading companies like Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft and Huawei, as well as Armath and Tumo educational centers and others participate at the exhibition.
“Robofest” robot festival will also be held during the three-day Expo, and within the framework of this festival the best representatives of about 160 “Armath” engineering laboratories acting in the provinces of the Republic of Armenia will show their knowledge and achievements in the sectors of programming and robotics. The championship of “Open Game” computer and mobile games will be held too.
It is important to mention the main purpose of DigiTec is to create a favorable environment for communication between high-tech companies, other sectors of the economy and society, to expand the international cooperation and present the achievements and the existing challenges, prospects of the ICT sector each year.
The exhibition will continue until October 2. It is held by the UITE, under the high patronage of the Prime Minister of RA, and the Platinum sponsor is UCOM.