Քանդակագործ Նունե Թումանյանի պատահական բացահայտումն ու «անձնական հետաքննությունը»
Մեկ տարի առաջ քանդակագործ Նունե Թումանյանը պատահական Ֆեյսբուքում տեսել է  իր ստեղծած «Անդորր» քանդակին (2005 թ.)  շատ նման մի քանդակ. մի աղջիկ քանդակին հենված նկարվել է ու լուսանկարը  հրապարակել:
«Նմանությունը իմ քանդակի հետ ապշեցրեց։ Ու քանի որ խուսափում եմ նմանակումներից, որոշեցի պարզել լուսանկարի պատմությունը։ Ինձ սկզբում թվաց, որ լուսանկարի աղջիկը իրեն դուր եկած արձանի մոտ նկարվել է։ Բայց նկարի տակ արված մեկնաբանություններից պարզ դարձավ, որ քանդակագործը ինքն է (պարսիկ քանդակագործ Զահրա Ռասուլի, քանդակն արված է 2013-ին)»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց Նունե Թումանյանը:
Նրա խոսքով՝ Պարսկաստանում բավական բացասական են վերաբերում նման երևույթներին։
«ՖԲ տիրույթում նույնիսկ կա մասնագետ, որը համընդհանուր պախարակման է ներկայացնում պլագիատ ստեղծագործությունները։ Երբ այս քանդակը դրվեց քննարկման, քանդակագործ, դասախոս Զահրա Ռասուլին խոստովանեց իր մեղքը և ասաց՝ իբր մտադիր էր հետագայում նշել, որ կոմպոզիցիայի իրական հեղինակը ես եմ»,- նշեց քանդակագործը։
Ըստ արվեստագետի, համացանց դրված աշխատանքների դեպքում գողության վտանգը մեծ է, բայց ստեղծագործությունը թաքուն պահելն էլ անիմաստ է. «Ստեղծագործելու պահը կախարդական ու շատ անձնական է, բայց պատրաստի գործը րոպե առաջ ուզում եմ լույս աշխարհ հանել, իմ ապրումներին մասնակից դարձնել նաև դիտողին»։
«Անդորր»-ը փոքր քանդակ է:
«Բայց կարող է մի օր որոշեմ մեծացնել: Այդ դեպքում իմը կդիտվեր որպես կրկնություն։ Հենց դա էլ ինձ դրդեց «անձնական հետաքննություն» տանելու»,-ասաց քանդակագործ Նունե Թումանյանը:
Լուսանկարները՝ Նունե Թումանյանի ֆեյսբուքյան էջից:
Panorama.am-ը նամակով դիմել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության մշակույթի կենտրոն՝ հարցին ուշադրություն դարձնելու խնդրանքով:

A year ago, sculptor Nune Tumanyan's casually discovered a sculpture similar to her “Serenity” (2005) on Facebook. A girl published the photo of her leaning against the sculpture.
“The similarity struck me. And since I avoid plagiarism, I decided to find out the story of the photo. Reading the comments under the picture, it became clear that the girl in the photo is the sculptor herself (Iranian sculptor Zahra Rasouli, who made the sculpture in 2013),” Nune Tumanyan told Panorama.am.
According to her, they have a negative attitude concerning such phenomena in Iran.
“There’s even a specialist on Facebook criticizing plagiarized works. When this was put to discussion, sculpture Zahra Rasuli admitted her guilt and said she was going to mention that I am the artist who created the sculpture,” Tumanyan said.
Publishing your works on the Internet puts them under the risk of theft. However, keeping them hidden is pointless. “The creative process is very personal and magical, but I want to show the finished works as soon as possible, to make the audience a part of my feelings.”
“Serenity” is a small sculpture.
“One day I may decide to increase its size. In that case, my work would be viewed as plagiarized. This made me undertake a “personal investigation”,” Nune Tumanyan said.
Photos are taken from Nune Tumanyan’s Facebook page.
Panorama.am sent a letter to the Cultural Center of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Armenia asking to keep focus over the matter