ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բջջային ցանցը ճանաչվել է ամենաարագագործը Հայաստանում
Լայնաշերտ և բջջային ինտերնետի թեստավորման և ցանցային ախտորոշիչ հավելվածների շուկայի առաջատար «Ookla» ընկերությունն իր «Speedtest.net» ինտերնետի արագության չափման հավելվածի և իր կողմից մշակված այլ հավելվածների միջոցով կուտակում է տվյալներ՝ հաշվարկելու աշխարհի տարբեր երկրներում գործող ամենաարագ ինտերնետ մատակարարող ընկերությունների և բջջային ցանցերը: «Speedtest» բջջային հավելվածը հասանելի է iOS, Android և Windows Phone պլատֆորմների համար՝ ամեն օր իրականացնելով լայնաշերտ 3G և 4G միացումների ավելի քան մեկ միլիոն թեստավորում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, «Ookla»-ն հրապարակել է 2016թ. առաջին կիսամյակի տվյալները՝ յուրաքանչյուր երկրում հաղթող ընկերության կտրվածքով: Մուտք գործելով http://www.speedtest.net/awards և սեղմելով Հայաստանը խորհրդանշող կոճակը՝ կարելի է տեղեկանալ, որ Հայաստանում առաջին տեղում գտնվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ բջջային օպերատորը: Մասնավորապես՝ այս հղմամբ տրամադրվող տեղեկություններում ասվում է. «Հայաստանում առաջինը գործարկելով LTE ցանցը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակաբար և հետևողականորեն ավելացրել է իր ցանցի արագությունը քաղաքային բնակավայրերում: Ներբեռնման արագությունը կազմում է 11.46 Մբիթ/վրկ, իսկ վերբեռնման արագությունը՝ 4.58 Մբիթ/վրկ»:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Speedtest»-ից շնորհավորական նամակ է ստացել, որում ընկերությունը ճանաչվում է Հայաստանում բջային ամենաարագագործ ցանցի օպերատոր: Տվյալները ստացվել են երկրի տարածքից բջջային ցանցի արագության ավելի քան 90 հազար թեստային փորձարկումների արդյունքում: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ներդրումներ է կատարել ցանցի կատարելագործման նպատակով՝ իր բաժանորդներին ընձեռելով Հայաստանում ամենաարագ ցանցից օգտվելու հնարավորություն»,- նկատել է «Ookla» ընկերության «Speedtest» ծրագրի գործառնությունների EVP պատասխանատու Ջեյմի Ստիվենը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար մեծ պատիվ է «Ookla» ընկերության «Speedtest»-ի կողմից մրցանակ ստանալը: «Speedtest»-ի ամենախիստ չափորոշիչներով փորձարկումներով հաստատվել է, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից տրամադրվող ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների արագությունն ամենաբարձրն է՝ ներառյալ 3G և 4G ցանցերի միջոցով ապահովվող: Այդ ցանցերի թե՛ ծածկույթի և թե՛ բազային կայանների թվի առումով ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը բացարձակ առաջատար է: Այս մրցանակը սրա հստակ ապացույցն է»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Speedtest»-ն ինտերնետի պարամետրերի գնահատման ամենալայն տարածում գտած ու ամենահեղինակավոր համակարգն է: Հարյուր միլիոնավոր սպառողներ աշխարհով մեկ օգտվում են «Speedtest»-ի ընձեռած հնարավորություններից: Ամեն օր իրականացնելով ավելի քան 8 միլիոն փորձարկում՝ «Speedtest»-ին հասանելի է դառնում աշխարհում ինտերնետի որակի համապարփակ պատկերը: Տվյալները ստացվում են վեց ամսվա ընթացքում յուրաքանչյուր օր տարբեր սարքերից (մեկ սարք՝ մեկ փորձարկում սկզբունքով) արված փորձարկումներից ստացված տվյալների միջինացման արդյունքում՝ աշխարհագրական տվյալ տարածքի համար: Այս մոտեցումը զգալիորեն մեծացնում է ստացվող արդյունքների ճշգրտությունը և նվազեցնում փորձարկումների կրկնության և արդյունքները փոխարինելու հետևանքով կողմնակալ տվյալների ստացման հավանականությունը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջին օպերատորն է, որը 2010 թ. դեկտեմբերի 22-ին առաջին անգամ գործարկել է 4G/LTE ցանց: Այսօր ընկերության ցանցի ծածկույթն ընդգրկում է երկրում բնակեցված տարածքի 46,6%-ից ավելին (ավելի քան 255 բազային կայանի միջոցով):
«Ookla» ընկերության «Speedtest» արագության չափման ծրագիրը սահմանում է լայնաշերտ կապի որակի վերահսկման այնպիսի չափանիշեր, ինչպիսիք են ճշգրտությունը, ժողովրդականությունը, դյուրին օգտագործումը և համապատասխան վիճակագրությունը: Ընկերության լուծումները կիրառման են ընդունվել ինտերնետային ծառայություններ մատուցող գրեթե բոլոր ընկերությունների կողմից և օգտագործվում են հազարավոր փոքր ձեռնարկություններում, կառավարական կառույցներում, բուհերում և այնպիսի խոշոր կազմակերպություններում, ինչպիսիք են «AT&T»-ն, «BBC»-ն, «Cisco»-ն, «Comcast»-ը, «FCC»-ն, «Reuters»-ը, «Time Warner»-ը, «Verizon»-ը, «Vodafone»-ը և «Vonage»-ը:

Authoritative Speedtest by Ookla acknowledges VivaCell-MTS to be Armenia’s Fastest Mobile Network
Speedtest by Ookla, the global leader in broadband and mobile internet testing and web-based network diagnostic applications, collects results from its flagship site Speedtest.net and native apps to determine the fastest ISP and mobile networks in different countries of the world. Speedtest has brought its technology to iOS, Android and Windows Phone platforms with the Speedtest mobile application, delivering over a million tests each day over 3G and 4G cellular and broadband connections.
According to press service of VivaCell-MTS, the company has released the findings for the first half 2016, making available information on each nation’s winner. Entering http://www.speedtest.net/awards and clicking on “Armenia" icon delivers the following information: in the first place in Armenia is mobile operator VivaCell-MTS. It reads: “The first to launch LTE in Armenia, VivaCell-MTS has been methodologically increasing the speed of its network in major urban since. The speed in the downlink is 11.46 Mbps, and in uplink is 4.58 Mbps”
VivaCell-MTS received a congratulatory letter from Speedtest acknowledging VivaCell-MTS as Armenia’s Fastest Mobile Network. The result was generated by national claim based on over 90 thousand mobile network test results in Armenia. “VivaCell-MTS has invested in their network to deliver the fastest mobile speeds in Armenia to their customers. We are pleased to acknowledge their superior market performance with this award”, noted Jamie Steven, EVP Operations at Speedtest by Ookla.
“For VivaCell-MTS this is a great honor to receive an award from Speedtest by Ookla. This is an acknowledgement that the speed of internet provided by VivaCell-MTS, as tested through Speedtest’s strict metrics, has been tested and proved to be the highest in the country, including 3G and 4G networks, in the coverage and numbers of base stations of which, the Company is the country’s unsurpassed leader. This award is a clear statement of this fact,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian noted.
Speedtest is the world’s most popular internet performance test. Hundreds of millions of consumers around the world use Speedtest. With over 8 million tests each day, Speedtest has the most comprehensive view of worldwide internet performance. The results released are based on unique number device testing each day over a six month period and are aggregated by averaging each user’s and devices’ tests in a given location, each day. This improves the accuracy of data and reduces bias from things like repeated testing or those attempting to skew the results.
VivaCell-MTS is the first Armenian telecommunications operator to have launched 4G/LTE on December 22, 2010, for the first time. Now the company’s 4G network covers over 46,6% of the population (more than 255 base stations).
Speedtest by Ookla’s software and methodologies set the broadband industry standards for accuracy, popularity, ease of use and the subsequent development of statistical data. The company’s solutions have been adopted by nearly every Internet Service Provider in the world, for use by thousands of small businesses, governments, universities and major organizations such as AT&T, BBC, Cisco, Comcast, FCC, Reuters, Time Warner, Verizon, Vodafone and Vonage.