Իլյա Մազյա. Իսրայելում մեծ հետաքրքրություն կա դուդուկի հանդեպ
Այսօր Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում Իսրայելից Շում տրիոյի համերգով մեկնարկելու է Երևանի դուդուկի փառատոնը: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց փառատոնի հիմնադիր, «Music of Armenia» ընկերության տնօրեն Հասմիկ Մովսիսյանը: Ըստ նրա, Երևանի դուդուկի ամենամյա փառատոնի նպատակն է շարունակաբար զարգացնել դուդուկի երաժշտության կարևորության գաղափարը և ազդեցությունն ընդհանրապես, պահպանել և խթանել դուդուկի ժառանգությունը: Հ. Մովսիսյանի խոսքով՝ փառատոնը հայ երաժիշտներին և հետաքրքրված հանդիսատեսին տրամադրում է մի հարթակ այս հարուստ և բազմաբովանդակ երաժշտությանն ու արվեստին ավելի խորը ծանոթանալու համար:
Շում տրիոյի անդամ Իլյա Մազյան ասաց, որ 25 տարի առաջ Սանկտ Պետերբուրգից տեղափոխվել է Երուսաղեմ. «Քաղաքի տարբեր հատվածներից լսում էի տարբեր երաժշտություններ, ինչ-որ պահի հետաքրքվել եմ ազգային, արևելյան, տարբեր եկեղեցիների երաժշտությամբ, լսել եմ Ջիվան Գասպարյանի ձայնասկավառակը ու զգացել, որ ինձ բավականին հոգեհարազատ է հայկական երաժշտությունը»:
«Լսում էի հայկական երաժշտություն և կարծես մի քիչ իմն էր: Որոշեցի ծանոթանալ, թե ինչ գործիք է դուդումը: Իմ ծանոթ հայուհուն, ով Երևան էր գալիս, խնդրեցի ինձ բերել գործիք: Սկզբում ոչ մի բան չէր ստացում: Դաղստանից մի հայ ուսուցիչ գտա, հետո գտա հայ ուսուցչի: Երկու անգամ եղել եմ Հայաստանում:   Եղել են պահեր, երբ ուզում էի մի կողմ դնել, քանի որ ոչ մի բան չէր ստացվում»,-  հիշեց նա:
Իլյա Մազյան նշեց, որ խմբով համերգներ են ունենում Իսրայելի տարբեր քաղաքներում, առաջին անգամ են ելույթ ունենալու Իսրայելի սահմաններից դուրս: Ըստ նրա, Իսրայելում մեծ հետաքրքրություն կա դուդուկի հանդեպ, կան կոնկրետ մարդիկ, ովքեր գալիս են իրենց համերգներին՝ լսելու հենց դուդուկ:
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի միջոցառումների համակարգող Մարիա Հովսեփյանի խոսքով՝ արդեն մի քանի տարի է համագործակցում «Music of Armenia»-ի հետ, որը Հայաստանում ներկայացում է տաղանդավոր երաժիշտների:
ՀԲԸՄ-ի մշակութային ծրագրերի ղեկավար Ինեսա Մարգարյանն ասաց, որ ուրախ են իրենց ներդրումն ունենալ նման փառատոնի կայացման գործում:
Փառատոնի շրջանակում հոկտեմբերի 8-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն ելույթ է ունենալու «Ծիրանիե անսամբլ (Հայաստան), հոկտեմբերի 9-ին Մեգերյան Կարպետում՝ « Դը Բրդսե (Հայաստան) խումբը:

There is great interest in the Armenian duduk in Israel, Ilya Mazya says
The concert of an Israeli trio at Cafesjian Center for the Arts will open the duduk festival in Armenia, founder of the festival and director of “Music of Armenia”, Hasmik Movsisyan said during a press conference. According to her, the aim of the festival is to continuously develop the idea of the importance of duduk and its impact in general, preserve and promote the heritage. Hasmik Movsisyan also said that the festival provides Armenian musicians and the interested audience with a platform to get acquainted with the music deeper.
Member of the Israeli trio, Ilya Mazya said that he had moved to Jerusalem from St. Petersburg 25 years ago. “I could hear the music from different parts of the city. At some point, I got interested in national, oriental, church music. I heard Jivan Gasparyan and felt that this music was pretty close to my heart.”
“I would listen to Armenian music and feel that it was somehow mine. I decided to get to know what kind of instrument duduk is,” he recalled.
Ilya Mazya said that they give concerts in Israel, but this is the first time they’re performing outside of the country. According to him, there is great interest towards duduk in Israel.
CCA events coordinator, Maria Hovsepyan said that they’ve been collaborating with “Music of Armenia” for several years, presenting talented musicians.
On October 8 and 9, two Armenian bands will perform at the Cafesjian Center for the Arts and Megerian Carpets within the framework of the festival.