Բարդագույն հարցերից մեկն եք բարձրացնում: Վստահ եմ, որ ինձանից բանաձևված պատասախան չեք էլ ակնկալում, որևէ մեկը չի էլ կարող նման պատասխան հնչեցնել,-Ազգային ժողովում «Հասարակական կազմակերպությունների մասին և կից օրենքների» նախագծերի փաթեթի առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցի քննարկման ժամանակ ասաց հիմնական զեկուցող արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանի հարցին, թե՝ ինչ եք կարծում՝ Հայաստանում որևէ պետական մարմին հանրային շահի պաշտպանությամբ դատարան հայց հարուցելու իրավունք պետք է ունենա՞, թե՞ ոչ:
Ըստ նախարարի՝ այս լիազորությունը պետք է իր հետագա զարգացումը ստանա հասարակական կազմակերպությունների լիազորությունների կամ քայլ առ քայլ առաջ գնալու իրավունքի իրացման մեջ:
«Միանգամից որևէ մեկը, հավաստիացնում եմ ձեզ՝ եվրոպական որևէ երկիր այդ ուղղությամբ չի գնացել և ՀԿ-ների՝ իր շահառուների պաշտպանության համար դատարան դիմելու իրավունք չի վերապահել բոլոր ոլորոտներում: Որևէ պետական մարմնի ընձեռելու հետ կապված մտածելու հարց է: Արդյո՞ք պետական մարմինը հանրային շահի պաշտպանությամբ զբաղվելու տեսանկյունից ամբողջությամբ կարող է այդ գործառույթն իր վրա վերցնել և պատշաճ իրականացնել: Գուցե քննարկենք այս հարցը Մարդու իրավունքների պաշտպանի օրենքի՞ շրջանակներում: Բայց մաքուր ծավալով, չեմ կարծում, որևէ պետական մարմնի այդ հնարավորությունը պետք է ընձեռել: Այս պահի դրությամբ այս հարցի կապակցությամբ վերջնական դիրքորոշում ձևավորված է»,- նշեց Ա. Հովհաննիսյանը:
Գ. Ջհանգիրյանն արձագանքելով՝ նշեց, որ, ըստ էության, հանրային շահը Հայաստանում բոլորովին անտեսված է:
«Բոլոր այգիները դարձել են սրճարաններ, կանաչ գոտիներն ավերվում են և այլն: Հանրային շահը վերաբերում է յուրաքանչյուր բնակչի: Հանրային շահի պաշտպանության դիրքերից ոչ մեկը հանդես չի գալիս, ոչ մի պետական մարմին դրա տերը չէ, անտեր է»,- ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք ամենաակնառու օրինակը այս օրենքի, կամ ավելի ճիշտ՝ օրենքի բացակայության. Երբ հանրությունը բողոքում էր «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը քանդելու որոշման դեմ, հազարավոր ստորագրություններ էին հավաքվում շենքը պահպանելու համար, պարզվեց, որ անգամ այդ հազարավոր քաղաքացիները չեն կարող դիմել այս հարցով դիմել դատարան՝ վիճարկելու կառավարության որոշումը՝ թե շենքը Հուշարձանների ցուցակից հանելու, թե որևէ մեկին որպես սեփականություն տրամադրելու, թե քանդելու։
Սկզբունքորեն՝ խնդիրը սառեցվեց ու ոչ թե օրենքի շրջանականերում, այլ՝ ներքին պայմանավորվածությամբ։
Ինչպես այդ օրերին պարզեց Panorama.am-ը՝ դիմելով իրավագետների, հարցը կարող էր լուծվել այսպես՝ դիմել ՄԻՊ-ին ու «ստիպել», որ ՄԻՊ-ը դիմի դատարան։
Ի սկզբանե հավանաբար ենթադրվել է, թե պետությունը՝ ի դեմս կառավարության, պիտի լիներ մշակութային հուշարձանների պահպանության երաշխավորը, սակայն իրականությունը ցույց տվեց, որ դրա հույսերը սին են։

Public benefit completely ignored in our state, Gagik Jhangiryan says
Should any state body in Armenia have the right to go to court to defend the public benefit, Gagik Jhangiryan asked to the Armenian Minister of Justice Arpine Hovhannisyan during the hearing of the draft legislation on “Non-Governmental organizations of Armenian and related laws”. The discussion was held at Armenia’s National Assembly. “That is an extremely complex issue. Neither anyone nor me may answer that question,” was Minister Hovhannisyan’s response.
To minister’s words, the matter should be addressed in the future over the course of the full realization of NGOs’ authorities.
“I must ensure you no European state has addressed the matter at once, granting a right to defend its beneficiaries, the NGOs. The question whether a state body should take the responsibility to defend any public benefit and exercise that right is a matter of complex discussion. Would it be useful to discuss this in the sphere of Human rights defender? Overall, I do not think we should delegate this right on a state body,” Hovhannisyan said, adding at this point no final decision is made about the topic.
Gagik Jhangiryan responded that in reality public benefit is completely ignored Armenia
“All the parks have turned into cafes, green zones are destroyed, etc. The public benefit concerns every citizen. No one defends the public benefit, since no state body is tasked with that,” the parliamentarian concluded.
To note, the most vivid and recent example of the law or rather its absence was related with the demolition of the summer hall of “Moscow” cinema, which was in the list of the historic-cultural values preserved by the state. To remind, even though thousand of signatures were collected from the citizens opposing the government decision, the citizens couldn’t’ practically exercise their right and revoke the decision due to the absence of the legal mechanisms to apply to the court.
The initiative was put aside by a principled decision not according to the law but after internal arrangements.
As Panorama.am wrote earlier, the only legal mechanism to dispute the government decision was to apply to the court only through the Office of the Human Rights Defender.
It was originally intended that the state should have been the guarantor of the preservation of the historic-cultural buildings, yet the Moscow “Cinema” case and the reality revealed that was not the case.