Իրանի «25 միլիոն ադրբեջանցիների» միֆն ու իրական պատկերը
Թավրիզի պետական համալսարանի գրականության ֆակուլտետի թուրքերեն լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչ Ահմադ Ֆարշբաֆիանը իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում տեղեկացրել է, որ այս տարի նշված մասնագիտությունն ընտրել է 80 դիմորդ, որից 40-ն է ընդունվել:
Տարիներ շարունակ Իրանի հյուսիսային թյուրքախոս նահանգներում անջատողական տրամադրություններ առաջացնելու նպատակով Ադրբեջանն ու Թուրքիան, Իրանի թյուրքախոս ազարիների (ատրպատականցիներ) լեզվի հարցը դարձնելով քարոզչական արդյունավետ գործիք և յուրաքանչյուր պատեհ առիթն օգտագործելով, բարձրաձայնում էին թե Իրանում բնակվող «25 միլիոն ադրբեջանցիները» (նկատի ունենալով թյուրքախոս բնակչությանը) զրկված են իրենց մայրենի լեզվով կրթություն ստանալու իրավունքից:
Թեև Իրանի թյուրքախոս բնակչության ստվար հատվածն արհամարհանքով է վերաբերում թուրք-ադրբեջանական քարոզչությանը, սակայն պետք է նշել, որ Թավրիզում, Ուրմիայում և այլ թյուրքախոս քաղաքներում որոշակի խմբավորումներ կան, որոնք նշված շրջաններում անցկացվող ֆուտբոլային խաղերն ու մշակութային միջոցառումներն օգտագործում են այսպես կոչված պանթյուրքական քարոզչություն իրականացնելու հարթակ:
Նշենք, որ ԻԻՀ գործող նախագահ Հասան Ռոհանին իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բարձրաձայնել էր Ադրբեջանից սպասվող սպառնալիքների մասին, և 2013թ. նախագահ ընտրվելուց անմիջապես հետո Ռոհանիի կառավարությունն էթնիկական խմբերի իրավունքներին առնչվող ոլորտներում շոշափելի բարեփոխումներ իրականացրեց:
Մասնավորապես որոշում կայացվեց համալսարաններում դասավանդել «թյուրքերեն լեզու և գրականություն» և «քրդերեն լեզու և գրականություն» առարկաները, իսկ 2015թ. մայիսին Հասան Ռոհանիի մասնակցույթամբ Թավրիզում բացվեց «Ատրպատականի արվեստի և մշակույթի հիմնադրամի» շենքը:
Անդրադառնալով վերը նշված թեմային՝ նշենք, որ Իրանի բնակչության մի շոշափելի հատվածն այո՛ թյուրքախոս է, որոնք սակայն պարսկերենին զուգահեռ ազատորեն գործածում են նաև իրենց մայրենի լեզուն և ամենևին էլ չեն հանդիպում լեզվական որևէ խոչընդոտի:
Ինչպես ներկայացրեցինք վերևում՝ Իրանի 80 միլիոնանոց բնակչությունից ընդամենը 80 հոգի էր ընտրել «թյուրքերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտությունը, և նման չափազանց քիչ քանակությամբ դիմորդների թիվը փաստեց, որ թյուրքալեզու բնակչության լեզվական պահանջների վերաբերյալ տարիներ շարունակ բարձրացրած աղմուկը չուներ որևէ հիմք, հետևաբար Հասան Ռոհանիի կառավարության մշակած էթնիկական ճիշտ քաղաքականության շնորհիվ Իրանին հաջողվեց Ադրբեջանին ու Թուրքիային զրկել թյուրքալեզու բնակչության լեզվի հարցն անհիմն շահարկելու հնարավորությունից:

Востоковед: Президент Хасан Роухани сумел пресечь спекуляции Баку и Анкары с мифом о «25 миллионах азербайджанцев» Ирана
17:13 07/10/2016
Благодаря грамотной национальной политике президента Ирана Хасана Роухани Исламской Республике удалось лишить Азербайджан и Турцию возможности необоснованно спекулировать языковым вопросом тюркоязычного населения ИРИ. Об этом заявил востоковед, специалист по Ирану Армен Исраелян в комментарии для Panorama.am.
Перевод комментария эксперта представляем ниже без изменений и сокращений.
Заведующий кафедрой турецкого языка и литературы филологического факультета Тебризского государственного университета Ахмат Фаршбафиан в интервью иранскому информационному агентству ИРНА сообщил, что в этом году указанную специальность выбрали 80 абитуриентов, из которых 40 сумели поступить.
На протяжении многих лет Азербайджан и Турция с целью формирования сепаратистских настроений в северных тюркоязычных провинциях Ирана, превращая языковой вопрос тюркоязычных азери (атрпатаканцев) в эффективный пропагандистский инструмент, в любой удобный момент заявляют о том, что проживающие в Исламской Республике «25 миллионов азербайджанцев» (имея в виду тюркоязычное население) лишены права получать образование на родном языке.
И, несмотря на то, что значительная часть тюркоязычного населения Ирана  с пренебрежением относится к турецко-азербайджанской пропаганде, следует отметить, что в таких тюркоязычных городах ИРИ, как Урмия, Тебриз и др. есть определенные группировки, которые используют проводимые в указанных районах футбольные матчи и культурные мероприятия в качестве площадок для реализации так называемой пантюркистской пропаганды.
Отметим, что Хасан Роухани в ходе проводимой им предвыборной агитационной кампании говорил об ожидаемых угрозах со стороны Азербайджана и в 2013 году сразу после избрания президентом ИРИ провел эффективные реформы в сферах, связанных с защитой прав этнических групп.
В частности, было принято решение преподавать в университетах страны такие предметы, как «тюркский язык и литература» и «курдский язык и литература», а в мае 2015 года Хасан Роухан в рамках визита в провинцию Восточный Атрпатакан принял участие в официальной церемонии открытия здания «Фонда искусств и культуры Атрпатакана».
Также следует отметить, что определенная часть иранского населения является тюркоязычной. Эти люди параллельно с персидским свободно владеют родным языком и не сталкиваются ни с какими языковыми барьерами.
Как уже было отмечено, из 80-миллионного населения Ирана только 80 человек выбрали специальность по направлению «турецкий язык и литература». Такое крайне маленькое число свидетельствует о том, что поднимаемая на протяжении многих лет шумиха вокруг языковых требований тюркоязычного населения Ирана не имела никаких оснований. Следовательно, благодаря грамотной национальной политике президента Исламской Республики Хасана Роухани и правительства Ирана Тегерану удалось лишить Азербайджан и Турцию возможности необоснованно спекулировать языковым вопросом тюркоязычного населения.