Մայրաքաղաքում հանդիսավորությամբ բացվել է «Արարատ-73» ֆուտբոլային թիմի արձանախումբը
1973 թ. հոկտեմբերի 10-ին «Արարատ» ֆուտբոլային ակումբը դարձավ ԽՍՀմ գավաթակիր: Այսօր` ուղիղ 43 տարի անց, «Հրազդան» մարզադատի հարևանությամբ բացվեց «Արարատ 73»-ին նվիրված ֆուտբոլային թիմի արձանախումբը:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ ֆուտբոլային թիմի փառահեղ հաղթանակները հավերժացնող արձանախմբի բացման պատիվը վերապահվել է լեգենդար ֆուտբոլիստներին:
Հաղթական գավաթի արձանի հանդիսավոր բացումն իրականացրեցին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ու ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
«Հրազդան» մարզադաշտի հարևանությամբ բացված «Արարատ 73» ֆուտբոլային թիմի արձանախմբի հեղինակը Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանն է, քանդակագործների խմբի ղեկավարը՝ Արմեն Սամվելյանը:

В Ереване торжественно открыта скульптурная группа, посвященная легендарной футбольной команде «Арарат-73»
17:46 10/10/2016
Ровно 43 года назад в этот день – 10 октября 1973 года – ереванский футбольный клуб «Арарат» стал обладателем кубка СССР. Сегодня по соседству со стадионом «Раздан» в Ереване состоялась церемония открытия скульптурной группы, посвященной легендарной футбольной команде.
Как сообщает пресс-служба мэрии Еревана, честь торжественного открытия скульптурной группы была предоставлена легендарным футболистам.
А памятник Кубка Победы открыли мэр Еревана и председатель Национального Олимпийского комитета.
Автором скульптурной группы «Арарат-73» является главный архитектор Еревана Тигран Барсегян, руководителем группы скульпторов – Армен Самвелян.