Մեծ պրեմիերա՝ Հայաստանի օպերային թատրոնում
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում հոկտեմբերի 22-ին և 24-ին լինելու է մեծ պրեմիերա՝  ներկայացվելու է իտալացի մեծանուն կոմպոզիտոր Ջակոմո Պուչինիի «Տոսկա» երեք գործողությամբ օպերան:
Օպերային թատրոնից Panorama.am-ին տեղեկացրեցին, որ  նոր բեմադրությունում հանդիսատեսը կտեսնի աննախադեպ տեխնիկական հնարքների կիրառում, ռեժիսորական բացառիկ լուծումներ, հանդես կգան օպերային թատրոնի լավագույն ձայները:
Օպերայի բեմադրող ռեժիսորն է Նարինե Ստեփանյանը, բեմադրող դիրիժորը՝  իտալացի Ջանլուկա Մարչիանոն, նկարիչն է  ՀՀ վաստակավոր բնկարիչ Ավետիս Բարսեղյանը:
Ներկայացումը նվիրված է Ալեքսանրդ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նախկին գեղարվեստական ղեկավար Գեղամ Գրիգորյանի հիշատակին: Ավելի վաղ թատրոնի տնօրեն Անդրանիկ Արզումանյանն ասել էր, որ ներկայացման 50 տոկոսի վրա աշխատել էին Գեղամ Գրիգորյանի հետ: Ցավոք, նա չհասցրեց այն ավարտին հասցնել: Հիշեցնենք, որ Գ. Գրիգորյանը մահացել է այս տարվա մարտի 23-ին:
Ջ. Պուչինիի «Տոսկա» օպերան հանդիսանում է աշխարհի հեղինակավոր թատրոններում ամենահաճախ բեմադրվող օպերաներից մեկը: Իտալերեն լիբրետոն՝ Լուիջի Իլիկայի և Ջուզեպե Ջակոզայի ըստ Վիկտորիեն Սարդուի նույնանուն պիեսի: Օպերայի առաջնախաղը կայացել է 1900 թ. հունվարի 14-ին Հռոմում: «Տոսկա» օպերան ավելի քան մեկ դար է ներկայացվում է աշխարհի հեղինակավոր թատրոններում՝ մշտապես մնալով ամենից սիրված օպերային ստեղծագործություններից մեկը: Առաջնախաղից քսան տարի անց «Տոսկան» արդեն ցուցադրվել էր 3000 անգամ: «Տոսկան» մեծ խանդավառությամբ ընդունվեց հատկապես Իտալիայում և ինչպես Պուչինին էր ակնկալում՝ հանդիսատեսը մեծապես սիրեց իր նոր ստեղծագործությունը: «Տոսկա» օպերան Վ. Սարդուն անվանեց հռոմեկան դրամա՝ խնդիր դնելով կոպոզիտորի առջև լավագույնս ներկայացնել այն ամենն ինչ կարտացոլեր հռոմեականը:

Big premiere at Yerevan Opera Theater
Tosca opera in three acts by Italian prominent composer Giacomo Puccini is to be premiered at National Academic Theater of Opera and Ballet after A. Spendiarian on October 22 and 24. As Panorama.am learnt from the Opera Theatre, the spectators will witness unprecedented techniques and exclusive stage solutions during the grandiose premiere, where the best voices of the Opera Theater will perform.
Narine Stepanyan is the stage director of the Opera; Gianluca Marchiano will act as the stage conductor, while RA Honoured Artist Avetis Barseghyan will act as producing designer.
The premiere is dedicated to the memory of late Gegham Grigoryan, the former Art Director of the National Academic Theater of Opera and Ballet. As the Director of the Opera Theater Andranik Arzumanyan told earlier, Gegham Grigoryan was the one who worked hard on the performance, yet he couldn’t’ complete the work
To remind, Grigoryan passed away On March 23, this year.
To note Tosca was first premiered at the Teatro Costanzi in Rome on 14 January 1900. The work, based on Victorien Sardou's 1887 French-language dramatic play, La Tosca, is a melodramatic piece set in Rome in June 1800, with the Kingdom of Naples's control of Rome threatened by Napoleon's invasion of Italy. It contains depictions of torture, murder and suicide, as well as some of Puccini's best-known lyrical arias.