Դիլիջանը միացել է UNESCO-ի ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցին
ՄԱԿ-ի Կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությունը (UNESCO) Դիլիջանն ընդգրկել է Ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցում (GNLC): Դիլիջանը միանում է աշխարհի այնպիսի քաղաքների դինամիկ ցանցին, որոնք աջակցում են ցկյանս ուսումնառությանն աշխարհի տարբեր համայնքներում՝ կրթական քաղաքների առաջընթացին նպաստող կայուն կապերի և գործընկերության միջոցով խթանելով քաղաքական երկխոսությունը և անդամ քաղաքների միջև փորձի փոխանակումը: Հայտնում են Դիլիջանի համայնքային կենտրոնից:
«Դիլիջանի բոլոր քաղաքացիների համար UNESCO-ի կողմից նման ճանաչման արժանանալը մեծ պատիվ է, քանի որ Դիլիջանը շարունակում է առաջարկել նոր կրթական ծրագրեր՝ մեր քաղաքացիներին 21-րդ դարի կրթությանը պատրաստելու համար»,- ասել է Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի ծրագրի տնօրեն Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանը, ով կարևոր դերակատարում է ունեցել Դիլիջանը GNLC-ում ընդգրկելու գործում:
«Դիլիջանը հարթակ է դարձել այնպիսի տեղական և միջազգային կենտրոնների համար, ինչպիսին են UWC Դիլիջան քոլեջը, Կենտրոնական բանկի ուսումնահետազոտական կենտրոնը, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանը, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը, Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը: Այս տարի քաղաքում անցկացվեց Դիլիջանի արվեստների դիտարանը»,- նշել է Դիլիջանի քաղաքապետ Արմեն Սանթրոսյանը:
UNESCO Ցկյանս ուսումնառության ինստիտուտի տնօրեն Արնե Կարլսենն իր նամակում նշել է Դիլիջանի «կրթական քաղաքի տեսլականի հաջող նախագծումն ու իրականացումը»՝ ցանկություն հայտնելով տեղեկանալ Դիլիջանում հետագա զարգացումների մասին:
Դիլիջանի համայնքային կենտրոնին և այլ տարածաշրջանային նախագծերին աջակցող Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի և UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդն ասել է.
«Մեր հիմնադրամի նպատակը Դիլիջանին իր փառքը վերադարձնելն ու այն տարածաշրջանում կրթական, մշակութային և ժամանցային կենտրոն դարձնելն է, և նման միջազգային ճանաչումը կարևոր քայլ է այդ նպատակին հասնելու ուղղությամբ»:
Դիլիջանի զարգացման հիմնադրամի համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի հիմնադիր-գործընկեր Գագիկ Ադիբեկյանն էլ նշել է.
«Մենք ապրում ենք բարդ և արագ փոփոխվող աշխարհում, որտեղ երկրի մրցունակությունն ու տնտեսական աճը մեծապես կախված են կրթության որակից: Վստահ եմ, որ Դիլիջանի ներգրավումն Ուսումնառու քաղաքների համաշխարհային ցանցում կնպաստի կարևորագույն խնդրի՝ Դիլիջանը Հայաստանի կրթական կենտրոն դարձնելու լուծմանը»:
Այս ցանցում Դիլիջանը Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ) հասնելու հնարավորություն կստանա՝ իր քաղաքացիներին ցկյանս ուսումնառության հնարավորություն տալով և, այդպիսով, բազմակողմ և հավասար կրթություն ապահովելով:
Այժմ աշխարհի ավելի քան 1000 քաղաքներ և համայնքներ դարձել են կամ դառնում են ուսումնառու/կրթական քաղաքներ: Այս քաղաքները հնարավորություն են ստանում մասնակցելու միջազգային քաղաքական երկխոսությանը, ուսումնասիրություններին, կարողությունների զարգացմանն ու փորձի փոխանակմանը:

Dilijan selected as part of UNESCO global network of learning cities
The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has recognized Dilijan, Armenia among its Global Network of Learning Cities (GNLC).  Dilijan joins a dynamic network of cities worldwide that support and accelerate the practice of lifelong learning in the world’s communities, while promoting policy dialogue and peer learning among member cities through forged links and fostered partnerships that promote the progress of the learning cities, Dilijan Community Center reported in a statement.
“It is a great honor for the all Dilijan residents to receive such a coveted recognition from UNESCO as Dilijan continues to offer pioneering educational programs for preparing our citizens for the 21st century learning,” said Dilijan Community Center Program Director, Rubina Ter-Martirosyan who was instrumental in Dilijan’s selection as a GNLC.
“Dilijan has become the designated site for such local and international learning centers as UWC Dilijan College, Central Bank of Armenia’s Training and Research Center, American University of Armenia, Tumo Center for Creative Technologies, the Dilijan Community Center as well as many artistic venues which culminated in the launch of the first Dilijan Arts Observatory this year,” Dilijan Mayor, Armen Santrosyan added, as quoted by the source.
Arne Carlsen, Director, UNESCO Institute for Lifelong Learning, commended Dilijan’s “vision, planning and implementation of the learning city concept” in a letter of recognition and expressed eagerness to learn about Dilijan’s future developments.
Veronika Zonabend, co-founder of UWC Dilijan and the Dilijan Development Foundation which supports Dilijan Community Center and other regional projects stated: “The goal of our foundation is to return to Dilijan its fame and further develop it into an educational, cultural and recreational regional hub. And this international recognition is an important step towards this goal.”
Inclusion in the Network will help Dilijan achieve the Sustainable Development Goals (SDGs) ensuring inclusive and equitable quality education while promoting lifelong learning opportunities for all its citizens.  Additionally, Dilijan will be listed amongst other world cities recognized as a UNESCO GNLC.
Gagik Adibekyan, co-founder of the Dilijan Development Foundation and founding-partner of UWC Dilijan College stated, "We live in a complex, fast changing world, in which the competitiveness and economic growth of the country depend heavily on the quality of education.  I am certain that Dilijan's entry into the Global Network of Learning Cities will contribute to solving the important task of turning Dilijan into the educational hub of Armenia.”
The statement details that UNESCO established the Global Network of Learning Cities (GNLC) to encourage the growth of learning cities, accelerating the practice of lifelong learning in the world’s metropolitan areas.
Currently, there are more than 1,000 cities and communities worldwide that have become or are in the process of becoming learning/educating cities. These cities benefit from participating in international policy dialogue, action research, capacity building and peer learning, and effectively using learning city approaches to promote lifelong learning for their citizens.