Իշխող հանրապետական կուսակցության շրջանակներում քննարկում են, թե հնարավոր է ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին ինչ-որ երկրում դեսպան նշանակեն, հատկապես, որ նման պրակտիկա հայկական իրականության մեջ արդեն կա։ Այս մասին գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
Թերթը հիշեցրել է, որ, երբ վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տվեց Տիգրան Սարգսյանը, նա նշանակվեց ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան։ Այն ժամանակ կարծիք կար, որ դա արվեց նաև այն պատճառով, որպեսզի Տիգրան Սարգսյանը Հայաստանում չլինի և իր ներկայությամբ չխանգարի Հովիկ Աբրահամյանին։ Հիմա, որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ իշխանական վերնախավում քննարկում է, որ Հովիկ Աբրահամյանին նույն պատճառներով՝ Կարեն Կարապետյանին չխանգարելու համար, որևէ հարմար երկիր դեսպան ուղարկեն։
«Տիգրան Սարգսյանի ունակություններն ու հնարավորությունները այն ժամանակ մեզ շատ անհրաժեշտ էին ԱՄՆ-ում։ Իսկ Հովիկ Աբրահամյանն առայժմ հանգստանում է, և նրա հետագա աշխատանքի վերաբերյալ դեռ որևէ քննարկում չի եղել»,-շրջանառվող տեղեկություններն այսպես է մեկնաբանել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։

«Айкакан жманак»: Овик Абраамян может быть назначен послом
В правящей Республиканской партии Армении обсуждается возможность назначения экс-премьера Армении Овика Абраамяна послом в какую-нибудь страну, особенно с учетом того, что подобная практика уже есть в армянской реальности, пишет газета «Айкакан жаманак».
Издание напоминает о том, что когда Тигран Саркисян подал в отставку с должности премьер-министра, он был назначен послом Армении в США. «Тогда бытовало мнение, что это было сделано по той причине, чтобы удалить Тиграна Саркисяна из Армении, и он не мешал бы своим присутствием Овику Абраамяну. Сейчас, по некоторым сведениям, в кулуарах власти обсуждается, что Овик Абраамян по тем же причинам – чтобы не мешать Карену Карапетяну – будет отправлен в какую-нибудь удобную страну послом.
«Навыки и возможности Тиграна Саркисяна были нам очень нужны в то время в США. А Овик Абраамян пока отдыхает, и каких-либо обсуждений относительно его дальнейшей деятельности пока не было», - прокомментировал распространенные сведения руководитель фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.