ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը»՝ Գեղարքունիքի մարզում
Բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար, 2016թ.-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մոտ 105մլն. դրամի ներդրում է   կատարել: Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական կենտրոնի» հետ գործակցության արդյունքը  192 մարդու երջանկության առիթ է դարձել:
Ընկերության մամուլի ծառայությունից մանրամասնում են, բնակարանաշինության համատեղ ծրագիրը շարունակում է օգնել Հայաստանի տասը մարզում բնակվող, տան կարիք ունեցող ընտանիքներին: Համագործակցող կազմակերպությունների ղեկավարներն ու աշխատակիցները, դարձյալ կամավորականության սկզբունքով, շինարարական աշխատանքների են մասնակցել: Այս անգամ նրանք Գեղարքունիքի մարզի Վարսեր համայնքում պատերի ծեփամածկման աշխատանքներ են կատարել Ստեփանյանների կիսակառույց տանը:
Ստեփանյանների ընտանիքը, որը 17 տարի բնակվել է մետաղական տնակում՝ դոմիկում, բնակարանաշինության ծրագրում այս տարի ընդգրկված՝ Գեղարքունիքի մարզի 3 ընտանիքներից մեկն է:
«Երեք երեխաներիս մանկությունն ու պատանեկությունն անցել ենմետաղական պատերի ներսում, ուր սարսափելի ցուրտ ձմեռներ ենք անցկացրել: Փոքր որդիս՝ Սամվելը, ծնվել է այս դոմիկում: Տասը տարուց ավելի է, որ սկսել ենք տան շինարարությունը: Եթե չլիներ ձեր օգնությունը, մենք երբեք այս տունն ավարտին չէինք հասցնի: Այս ձմեռն այլևս սարսափելի չէ մեզ համար: Բառեր չեմ գտնում՝ հայտնելու երախտագիտությունս»,- ասել է ընտանիքի մայրը՝ Անին:
«Ամենակարևոր արժեքը մարդն է: Մեր բոլոր ծրագրերի գնահատման միավորը մեր համաքաղաքացիների գոհունակությունն է: Եթե այդ ցուցիչը կա, ուրեմն ծրագիրն արդարացված է: Իսկ այդ գոհունակությունը ձևավորվում է բազմաշերտ գործոնների համադրությամբ: Բավական չէ որպես բիզնես հասարակությանը միայն առաջարկել ապրանք: Մենք մատուցում ենք բարձրակարգ ծառայություններ, նորարարական լուծումներ, շուկայում պահպանում ենք առաջատարի մեր դիրքերը՝ զուգահեռաբար աջակցում ենք խնդիրները հաղթահարելու հարցում: Դա անհատի, հասարակության և երկրի նկատմամբ դրսևորվող պատասխանատու մոտեցում է: Տարիների իրենց երազանքին հասած բոլոր ընտանիքները ձեռք են բերել ոչ միայն նյութական արժեք՝ բնակարան, այլև ապագան հավատով ապրելու վստահություն, միմյանց խնդիրներին արձագանքելու, դրանք լուծելու պատրաստակամություն և այլն: Հաճելի է արձանագրել, որ մեր կազմակերպության՝ տարիների ռազմավարությունն այսօր սկսում է որպես արժեհամակարգ ձևավորվել նաև այլ ընկերություններում և միջավայրում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Անհնար է թվերի վերածել և ցույց տալ այն երջանկությունը, որն առիթ ենք ունենում տեսնելու մեր ընտանիքներում: Բոլորի պատմությունները տարբեր են՝ տուն չունենալու հոգսը նույնն է: Նոր կառուցված տները տարբեր են՝ երջանկությունը նույնն է: Վստահաբար կարող եմ ասել, որ միայն տներ չէ, որ նորոգում ենք, այլ՝ ճակատագրեր»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Կազմակերպությունների ղեկավարները այցելել են նաև նույն մարզի Զոլաքար համայնք՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զոհված 19-ամյա Դավիթ Հայրապետյանի ընտանիքին, ում տունը վերանորոգվել է ծրագրի շրջանակներում:
Հինգ տարվա ընթացքում, բնակարանաշինության ծրագրի համար՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը  333 մլն. դրամից ավելի ներդրում է կատարել, ինչի արդյունքում 134 ընտանիքի՝ 672 մարդու կյանք բարելավվել է: 2016թ.-ին 41 ընտանիքի համար լուծվել է բնակարանի խնդիրը. 20 ընտանիք վերանորոգել է բնակարանը, 21 ընտանիք՝ ավարտում է կիսակառույց տան շինարարությունը:

VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia in Gegharkunik Region
In 2016, VivaCell-MTS invested about AMD105 million for the implementation of the housing project. The partnership with Fuller Center for Housing Armenia resulted in the happiness of 198 people,  VivaCell-MTS reported in a statement.
According to the source, the housing project continues helping families in housing need in ten regions of Armenia. The leaders and the staff members of the partnering organizations again voluntarily participated in the construction works. This time, the partners have done plastering works in the half-built house of the Stepanyan family.
The Stepanyans, who have lived in a metal container (domik) for 17 years, are one of the three families’ supported in Gegharkunik region through the housing project.
‘’The childhood and the adolescence of my three children have passed in a metal container; we have spent terrible winters there. My second son was born in this domik. We started the construction of the house 10 years ago. If not your support, we couldn’t finish the house construction. The coming winter is no more terrible.  I can’t find words to express my gratitude,’’ said the mother of the family, Anie.
“The most important value is the human being. The measure of everything is the satisfaction of our co-citizens. If that is there the project is justified. But the satisfaction is shaped by multilayered factors. It is not just about offering goods to business communities. We deliver high quality services, innovative solutions, we keep our leading positions and we alongside support others in overcoming problems. It is a manifestation of attitude towards people, society and country. All the families who have fulfilled their decades-old dream have obtained more than just an apartment, which is a material good; they have developed confidence in living a future filled with belief, response to others’ concerns, readiness to solve them, and more. It is a pleasure to state that the strategy led by our company for years gradually takes shape in other companies and environments as a system of values,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
‘’We cannot turn into figures and show the happiness we have had the chance to see in the eyes of our families.  All the stories are different; the concern of the housing need is the same. The newly built homes are different, but the happiness it gives is the same. We can surely say that we are building more than houses, we build lives’’ said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
The heads of the organizations visited also the Hayrapetyan family in Zolakar village of the same region, to honor the memory of their son, the 19-year-old Davit, killed during the April wartime; their house was renovated through the housing project.
The statement reads that during five years VivaCell-MTS has invested more than AMD 333 million; as a result the life of 134 families, 672 people has been improved. In 2016, the housing problem of 41 families have been solved; 20 families have renovated their houses and 21 families are finishing the construction of their half-built houses.