Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի փոփոխություն չի ենթադրվում. ԱԺ փոխնախագահ
Թուրքիան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում անելիք չունի մի շարք պատճառներով: Նախ՝ Թուրքիան համանախագահ երկիր չէ, համանախագահող երկիրը կարող է փոխվել միայն ու միայն կոնսենսուսով: Մենք դրան դեմ ենք,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ արձագանքելով ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, թե Թուրքիան կարող է դրական դեր խաղալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում:
«Այս տարիների ընթացքում Թուրքիան ունեցել է միակողմանի, ադրբեջանամետ, երբեմն նաև հանցագործ դիրքորոշում»,- նշեց հա՝ հիշեցնելով այս տարվա ապրիլի 22-ին հենց Երևանում Լավրովի արած հայտարարությունը, որ ապրիլյան պատերազմի օրերին Թուրքիան իր գործելաոճով ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի կոչ էր անում, ինչը հակասում է Մինսկի խմբի պաշտոնական կարծիքին:
«Թուրքիան անելիք չունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում, որովհետև մեր նպատակը, հուսով եմ նաև համանախագահող երկրների նպատակը մեկն է՝ փոխզիջումների արդյունքում հասնել խաղաղ կարգավորման»,- ասաց Էդ. Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ ճիշտ և ամբողջական կլինի, եթե միջազգային հանրությունը ստիպի Թուրքիային կատարել իր իսկ ստանձնած ցյուրիխյան պարտավորությունները, ավելի՝ Թուրքիան պետք է ապաշրջափակի Հայաստանը:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք նման հայտարարությունը չի նշանակում, որ Թուրքիան և Ռուսաստանը այդ հարցում համաձայնության են եկել՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ այդ մասին խոսել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը, ԱԺ փոխնախագահն ասաց, որ պետք չէ մեծ ուշադրություն դարձնել թուրքական դիվանագիտության կեղծ ինֆորմացիային:
«Թուրքիան ունի մեկ խնդիր՝ ուժեղացնել իր դերը կովկասյան տարածաշրջանում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Թուրքիան գնում է քաղաքական մեկուսացման, Եվրամիության հետ հարաբերություններում բավականին խոչընդոտներ կան: Ցանկանում է ցույց տալ, որ ինքը կա: Թուրքիան խաղացողներից մեկն է, բայց ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում անելիք չունի, Հայաստանի Հանրապետությունն ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը չեն համաձայնվի, որ Թուրքիան որևէ դերակատարում ունենա կարգավորման գործընթացում»,- ասաց Էդ. Շարմազանովը:
Նա նաև մեջբերեց հոկտեմբերի 14-ին ՀԱՊԿ երևանյան գագաթաժողովի արդյունքում ընդունված հայտարարությունը, կրկին անգամ հիշեցրեց համանախագահող երկրների հայտարարությունները, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Մինսկի խմբի ձևաչափով:
«Վերահաստատում եմ՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի փոփոխություն չի ենթադրվում: Մենք դրան դեմ ենք»,- ընդգծեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:

Deputy Speaker of the National Assembly: No changes in the format of the OSCE Minsk group
Turkey has nothing to do with the Nagorno Karabakh conflict settlement due to number of reasons. First and foremost, Turkey is not a co-chairing state. Any change to the co-chairing state format may be reached through consensus. We oppose that, Eduard Sharmazanov, Deputy Speaker of Armenia’s National Assembly told reporters at a briefing. Sharmazanov’s comments came as a reaction to Russian Foreign Minister Lavrov’s recent remarks that Turkey might play a positive role in the resolution of the Karabakh conflict.
“Over the past years Turkey has displayed one-sided, pro-Azerbaijani and occasionally criminal stance,” Sharmazanov noted, recalling FM Lavrov’s statement made back during the April military actions, this year suggesting that with its actions Turkey advocated for war rather than peace which was against the official position of the OSCE Minsk Group.
“Turkey has nothing to do with the Nagorno Karabakh conflict settlement, since our aim and hopefully that of the OSCE Minsk group is the one – to reach a peaceful settlement of the conflict through mutual concessions,” Sharmazanov stressed.
He emphasized it would be right and complete for the international community to force Turkey implement its commitments taken in Zurich and even more – de-blockade the border with Armenia.
Sharmazanov next recommended paying no much attention to the disinformation released by Turkish diplomacy while dismissing any possible agreement between Moscow and Ankara over the Karabakh settlement.
“The only goal of Turkey is to strengthening its role in the region of the South Caucasus, considering the fact that the country is in its way to a political isolation and also considering the number of existing hindrances in its relations with the EU. Turkey wishes to show it exists. While Turkey is one of the players, it has nothing to do in the Karabakh conflict. The Republic of Armenian and the Nagorno Karabakh republic will not give their consent to Turkey’s any involvement in the conflict settlement,” Sharmazanov maintained.
The Deputy Speaker of the National Assembly referred to the statement adopted during the Yerevan session of the CSTO, stating the conflict should be resolved through exclusively peaceful means.
“I reiterate that the OSCE Minsk Group format is not subject to changes. We are opposing it,” concluded Sharmazanov.