Արցախը ոչ մի կարգավիճակում չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովի  պատասխանը «Չեմբեռլենին»
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, թե  Լեռնային Ղարաբաղը կարող է դառնալ ինքնավար հանրապետություն Ադրբեջանի կազմում, նշեց, որ  Իլհամ Ալիևը չէ, որ պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը:
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը 1988 թվականին սկսել է պայքարել ազատ և անկախ ապրելու իրավունքի համար: Եթե պարոն Ալիևը տեղյակ չէ, ապա ես տեղեկացնեմ, որ բանակցային սկզբունքներից մեկն ինքնորշման իրավունքի իրացումն է: Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահները միշտ հայտարարել են, որ ինքնորոշման իրավունքի իրացումը երեք սկզբունքներից մեկն է՝ տարածքային ամբողջականության և խաղաղ կարգավորման հետ մեկտեղ»,- նշեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով՝  Ադրբեջանի կազմում Նախիջևանի ինքնավար Հանրապետության գոյությունը լավագույն վկայությունն է, որ հայերը չեն կարող ապրել ինքնավար հանրապետության քաղաքացու կարգավիճակում Ադրբեջանի  կազմում: «Ի՞նչ տեղի ունեցավ Նախիջևանում: Մենք տեսանք, որ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը և ադրբեջանցիները ոչ միայն հայ ժողովրդին էին հետապնդում, ոչ միայն կազմակերպում էին ջարդեր Սումգայիթում և Բաքվում, այլ նրանք կազմակերպեցին հուշարձանների՝ համաշխարհային մշակութային ժառանգություն համարվող տասնյակ հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը: Ադրբեջանցիները նույնիսկ հայկական խաչքարերի նկատմամբ չկարողացան հանդուրժող լինել, հայ ժողովրդի նկատմամբ ինչպե՞ս կարող են հանդուրժող լինել»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ Արցախի ժողովուրդը պետք է օգտվի ինքնորոշման իրավունքից և ինքը որոշում կայացնի: Նա վստահություն հայտնեց, որ  նոր հանրաքվեի դեպքում Արցախի ժողովուրդը կկայացնի նույն որոշումը, որը կայացրել է 1991թ.:
«Կարծում եմ, որ Ալիևի հայտարարությունները, մանավանդ ռուսական լրատվամիջոցներին, անտեղի են: Եթե պարոն Ալիևը ցանկացել է ասել անկախ հանրապետություն, միգուցե, դա է ճիշտը»,- նշեց ԱԺ փոխխոսնակը:
Ըստ նրա՝ ստեղծման պահին ՄԱԿ-ն ունեցել է 57 անդամ պետություն, իսկ այսօր այդ թիվը հասնում է 193-ի. «Այնպես որ, պարոն Ալիևն ուզի, թե չուզի, աշխարհը գնում է ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավի ճանապարհով, և անհնար է գետի հունին հակառակ երկար լողալ»:
Էդուարդ Շարմազանովի խոսքերով՝ Արցախի միջազգային ճանաչումն ընդամենը ժամանակի խնդիր է:
«Արցախն այսօր կայացած ժողովրդավարական հանրապետություն է, հարկ եղած դեպքում ժողովրդավարության դասեր կտա սուլթանական Ադրբեջանին: Մեզ համար ամենակարևորը կարգավիճակի հարցն է, Արցախը ոչ մի կարգավիճակում չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Սա է մեր պատասխանը պարոն Չեմբեռլենին»,- հայտարարեց Շարմազանովը:
Հարցին, թե ինչո՞ւ չի կայանում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, ԱԺ փոխխոսնակն ասաց, որ խնդիրն ադրբեջանական կողմում է. «ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում կոչ արվեց,  որ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները պետք է իրականություն դառնան: Դուք կարո՞ղ եք ասել, որ Ադրբեջանը որևէ գործնական քայլ կատարե՞լ է: Խնդիրը ադրբեջանական կողմում է, եթե ադրբեջանցիները փոխզիջում ասելով հասկանում են ինքնավար հանրապետություն, ապա նրանք տվայտանքների մեջ են: Փոխզիջումը դա ԼՂՀ միջազգային ճանաչումն է, իսկ թե ինչի՞ դիմաց, կորոշի Արցախի ժողովուրդը»:
Դիտարկմանը, թե Իլհամ Ալիևը չի բացառել, որ Ադրբեջանը կարող է անդամակցել ԵԱՏՄ-ին, Շարմազանովը պատասխանեց. «Եթե պարոն Ալիևը դա չի բացառում, իսկ քաղաքականությունն էլ հնարավորի արվեստ է, ինքը չպետք է բացառի նաև Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչումը»:

Вице-спикер НС Армении ответил Алиеву: Нагорный Карабах никогда не будет в составе Азербайджана
Статус Нагорно-Карабахской Республики определять не президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении в беседе с журналистами вице-спикер парламента РА Эдуард Шармазанов, коснувшись недавнего заявления Алиева в интервью генеральному директору МИА «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву о том, что Нагорный Карабах  может стать автономной республикой.
«Народ Нагорного Карабаха в 1988 году начал борьбу за право жить свободно и независимо. Если г-н Алиев не в курсе, то я сообщу, что один из принципов на переговорах является реализация права на самоопределение. В своих заявлениях руководители государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ всегда отмечали, что реализация права на самоопределение является одним из трех базовых принципов урегулирования», – сказал Эдуард Шармазанов.
Что же касается статуса автономной республики, то, как отметил вице-спикер парламента Армении, существование Нахичеванской автономной республики является наилучшим доказательством того, что армяне не могут жить в составе Азербайджана в статусе граждан автономной республики.
«Мы увидели, что высшее руководство Азербайджана и азербайджанцы не только преследовали армян, организовали армянские погромы в Сумгаите и Баку, но и организовали уничтожение памятников культуры – десятков тысяч хачкаров, считающихся культурным наследием человечества. Азербайджанцы не сумели проявить толерантности даже по отношению к армянским хачкарам, как они могут быть толерантны к армянскому народу?» – сказал Эдуард Шармазанов.
Вице-спикер парламента Армении подчеркнул, что народ НКР должен воспользоваться правом на самоопределение и принять самостоятельное решение о своем статусе. При этом он выразил уверенность, что народ Нагорно-Карабахской Республики в случае проведения нового референдума примет то же решение, что и в 1991 году.
«Думаю, что заявления Алиева, особенно российским СМИ, неуместны», – сказал Шармазанов, предположив, что Алиев, возможно, хотел сказать «независимая республика», но произнес «автономная республика».
Шармазанов отметил также, что хочет того Алиев или нет, сейчас мир идет по пути реализации права народов на самоопределение и «невозможно долго плыть против течения реки».
«Самым важным для нас вопросом является статус Нагорного Карабаха. Наш ответ г-ну Чемберлену: Карабах в каком-либо статусе не будет в составе Азербайджана», – сказал Шармазанов.
При этом Шармазанов выразил уверенность, что международное признание НКР – всего лишь вопрос времени.
На вопрос, почему не организовывается новой встречи президентов Армении и Азербайджана, он сказал, что проблема в азербайджанской стороне. «Участники сессии СКБ ОДКБ призвали реализовать договоренности, достигнутые на саммитах в Вене и в Санкт-Петербурге. Можете ли вы сказать, что азербайджанская сторона предприняла какие-либо практические шаги в этом направлении? Проблема в азербайджанской стороне. Если они под взаимными уступками понимают автономную республику, то это мечтания. Взаимные уступки – это международное признание НКР, а вот в обмен на что – решит народ Арцаха», –  сказал Эдуард Шармазанов.
На замечание о том, что Ильхам Алиев не исключил членства Азербайджана в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), Шармазанов ответил: «Если г-н Алиев не исключает этого, а политика является искусством предположений, то он не должен исключать и международного  признания НКР».