Ռուսաստանում Կենտրոնական բանկի կողմից ինֆլյացիայի կառավարումը մանրածախ առևտրի ծավալների ` արդեն 21 ամիս շարունակվող անկման պատճառով վտանգի տակ է գտնվում: Այս մասին հաղորդել է Bloomberg գործակալությունը` հղում կատարելով Ռուսաստանի գլխավոր դրամատան հրապարակած ցուցանիշներին:
Եկամուտների անհավասար բաշխման խորացման և միջին եկամուտ ունեցող ընտանիքների կրճատման հետևանքով Կենտրոնական բանկի կողմից ինֆլյացիայի կառավարումը կարող է վտանգի տակ հայտնվել: Գործակալության տվյալներով` Ռուսաստանում մանրածախ առևտրի անկումը շարունակվում է արդեն 21 ամիս, այն դեպքում, որ բնակչության տնօրինած իրական եկամուտներն ամեն տարի կրճատվում են 7 տոկոսով:
«Միջին խավի անկումը բացասական կազդի ինֆլյացիայի վերահսկման վրա, քանի որ բարձրանում են ռիսկերը` կապված հարկաբյուջետային քաղաքականության հետ», - գործակալության հետ զրույցում ասել է տնտեսագետ Օլեգ Կուզմինը:
«ԿԲ տվյալները ցույց են տալիս, որ սոցիալական առավել խորը անհավասարությունը նվազեցնում է գների ճկունությունը և բարդացնում է ինֆլյացիայի վերահսկման գործընթացը: Առավել քիչ ունևոր ընտանիքները, որպես կանոն, որոնք չունեն խնայողություններ և վարկ վերցնելու հնարավորություն, առաջին հերթին իրենց տնօրինած եկամուտը ծախսում են առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վրա և ծանր են արձագանքում տոկոսադրույքների փոփոխմանը», - կենտրոնական բանկի եզրահանգումները մեջբերում է գործակալությունը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի տնօրենների խորհուրդը սպետեմբերի 16-ին որոշում կայացրեց նվազեցնել հիմնական տոկոսադրույքը` 10,5%-ից մինչև 10%: Ավելի ուշ ԿԲ ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան հայտարարեց, որ 2016թ-ի ընթացքում հիմնական տոկոսադրույքի հավելյալ նվազեցումը քիչ հավանական է:
Նշենք, որ տարեսկզբից Ռուսաստանի Դաշնությունում գրանցվել է 4,05% ինֆլյացիա, իսկ մեկ տարվա կտրվածքով` 6,42%:

The central bank of Russia has warned that its ability to steer inflation is at risk from growing wealth inequality and the disappearance of the middle-income households that are the most sensitive to interest rates and prices. Data due Wednesday will show retail sales dropped in September for a record 21st month, while real disposable incomes tumbled an annual 7 percent, according to the median estimates in Bloomberg surveys.
“The decline of the middle class is bad for control over inflation, because risks from fiscal policy are higher,” said Oleg Kouzmin, a former central bank adviser who’s now chief economist for Russia at Renaissance Capital in Moscow.
Deeper social inequality weakens the price elasticity of demand and complicates the task of controlling inflation, according to the Bank of Russia. Less-well-off families, usually without savings and little access to loans, spend primarily on basic necessities and hardly react at all to changes in interest rates.
Notably the Board of Directors of Russia's Central Bank decided to reduce benchmark from 10.5 to 10 percent on 16 September. At the beginning of this year 4,05 percent inflation was registered in Russia and 6.42 percent was registered per year.