Բաբայան. Արցախն անկախ պետություն է՝ ինքնավարությունը պարոն Ալիևը թող տա Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնություններին
17:22 18/10/2016
Եթե Ալիևը խոսում է ինքնավարության մասին, ապա խորհուրդ կտայինք պարոն Ալիևին, իր պետության մասին մտածի այլ տեսանկյունից, որովհետև նույն Ադրբեջանում կան բազմաթիվ ազգային փոքրամասնություններ, որոնք նույնպես ռեզերվացիայի կարգավիճակում են ապրում՝ ավարցիները, լեզգիները թաթերը, թալիշները և այլ ազգեր: Թող իրենց տա ինքնավարություն, մանավանդ որ նրանք ձգտում են իրենց ազգային ազատագրական իղձերն իրականացնել: Եթե նա հիմա դա չանի, ապա հետագայում մեծ հավանականություն կա, որ նոր հակամարտ գոտիներ կստեղծվեն Ադրբեջանում: Իսկ անկախ պետության պարագայում, ուղղակի ճանաչում են նրա ինքնիշխանությունը,- «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում,  անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ արած հայտարարությանը, նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Россия сегодня» գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցրազրույցում նշել է. «Ողջամիտ փոխզիջումները հնարավոր են՝ ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը, նրանց կենսագործությունը, Ադրբեջանի կողմից տարբեր ներդրումային նախագծերի իրականցումը: Եվ երկու ժողովուրդների միջև փոխհամագործակցությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար հանրապետության սահմաններից դուրս տարածքների ազատագրման պայմանով: Այսպես ենք մենք տեսնում հակամարտության կարգավորումը»:
«Ալիևի հայտարարությունը պետք է դիտարկել երկու տեսանկյունից: Նախ և առաջ դա ցույց է տալիս, որ ինչ-որ փոփոխություն է տեղի ունենում Ադրբեջանում: Ալիևը երբևէ չի խոսել ինքնավարության մասին: Իսկ մինչ այդ միայն խոսում էին Արցախի ոչնչացման մասին: Կարելի է ասել, որ մոտեցման նոր վեկտոր է ձևավորվում: Այս տրամաբանությունից ելնելով կարող ենք ասել, որ մեկ-երկու ամիս հետո չի բացառվում, որ Ալիևը պաշտոնապես ճանաչի Արցախի հանրապետության անկախությունը: Մյուս կողմից, իհարկե, սա ավելի քիչ հավանական է, ընդհակառակը՝ Ալիևը ցույց է տալիս, որ ինքը շարունակում է ապակառուցողական, նացիստական քաղաքականությունը»,- նշեց Բաբայանը:
Բաբայանի խոսքով՝  ինքնավարության մասին հարցը ընդհանրապես չի կարող քննարկվել:
«Ամբողջ բանակցային գործընթացի ժամանակ մեկ անգամ է եղել առաջարկ, այն էլ համատեղ պետություն ստեղծելու մասին 1997-99թթ.-ին, որը եղել է բանակցային սեղանին, ըստ որի Արցախը և Ադրբեջանը կունենան հավասար իրավունքներ կարգավիճակ և այլն: Ադրբեջանը չընդունեց այդ առաջարկը, տապալեց այն՝ պատճառաբանելով, որ Ադրբեջանի և Արցախի բնակչությունն ու տարածքը անհամադրելի են և չեն կարող լինել հավասար: Այդ ժամանակ նույնիսկ քննարկվեց Տանզանիայի փորձը»,- նշեց Բաբայանը:
Դ.Բաբայանը նաև հիշեց, որ Ադրբեջնի կազմում եղել են երկու հայկական ինքնավարություններ, մեկը Նախիջևանի ինքնավար հանրապետությունը, որի ճակատագրին մենք ծանոթ ենք, իսկ մյուսը՝ ԼՂԻՄ-ը:
«Այնտեղ եղել է, ոչ այլ ինչ, քան սպիտակ ցեղասպանություն: Հայ ազգաբնակչությունը ստիպված լքեց, արտագաղթեց Նախիջևանից: Իսկ ԼՂԻՄ-ում բնակչությունը 70 տարի անընդմեջ բռնությունների էր ենթարկվում: Ամեն ինչ արվում էր, որ հայաթափվեր նաև ԼՂԻՄ-ը: Հայաթափվեց ողջ Հյուսիսային Արցախը՝ Գարդմանքը պատմական հայկական այլ տարածքներ, նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ բոլոր հայաբնակ վայրերը, հիշենք Սումգայիթի դեպքերը, Բաքվի և մյուս հայաշատ բնակավայրերի էթնիկ զտումները: Եվ հիմա նա խոսում է ինքնավարության մասին: Սա անհեթեթություն է և չի կարող նման բան լինել՝ Անկախ պետությունը ամեն ինչից զրկվի և փորձի վերադառնա համակենտրոնացման ճամբարի կարգավիճակի: Այդպիսի բան չի լինելու: Սա ցույց է տալիս որ այնտեղ որևէ դրական միտում չկա»,- նշեց խոսնակը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի վերջին հայտարարության վերաբերյալ Ալիևի պատասխանին, Բաբայանը նշեց, որ դա հոգեբանական լուրջ ուսումնասիրությունների տիրույթում է գտնվում:
«Նա գիտի որ ինքն է մեղավորը, դրա համար ժամանակին փորձում է արդարանալ: Իհարկե Քերրին բացեիբաց չի ասել, բայց պարզ է որ Ադրբեջանն է մեղավորը այդ ամենի մեջ: Դրա համար Ալիևը փորձում է հակադարձել, ավելին՝ ոչ միայն չի փորձում իրավիճակը շտկել, այլ փորձում է խաղալ ընդդեմ Արևմուտքի»,- նշեց նա:

«Это абсурд»: официальный Арцах ответил на заявление президента Азербайджана И. Алиева об «автономии Карабаха»
19:42 18/10/2016
Пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян ответил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, прокомментировав в беседе с корреспондентом Panorama.am его недавние заявления в интервью генеральному директору МИА «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву о том, что Нагорный Карабах  может стать автономной республикой.
«Если господин Алиев говорит об автономии, то мы посоветовали бы ему думать о собственном государстве, ведь в Азербайджане есть множество национальных меньшинств, которые также проживают в статусе резервации, – аварцы, лезгины, таты, талыши и другие этносы. Пусть предоставит автономию им, тем более что последние стремятся к претворению в жизнь своих национально-освободительных чаяний. Если он не сделает этого сейчас, то есть большая вероятность того, что в дальнейшем в Азербайджане возникнут новые зоны конфликта. В случае же с независимым государством просто признают его суверенность», – сказал пресс-секретарь президента НКР.
По словам пресс-секретаря президента НКР, заявления Алиева следует рассматривать с двух точек зрения. «В первую очередь это демонстрирует некие перемены в Азербайджане. Алиев никогда ранее не говорил об автономии, до сих пор говорилось лишь об уничтожении Арцаха. Можно сказать, что формируется новый вектор в подходах. Исходя из этой логики, можно не исключать того, что Алиев через месяц-два официально признает независимость Республики Арцах. С другой стороны, это маловероятно, напротив, Алиев демонстрирует продолжение деструктивной, нацистской политики», – отметил Д. Бабаян.
Он подчеркнул, что вопрос об автономии вообще не может обсуждаться. «В ходе всего переговорного процесса всего однажды было озвучено предложение, да и то о создании совместного государства: это было в 1997-1999гг., на столе переговоров был документ, согласно которому Азербайджан и Арцах будут иметь статус с равными правами и прочее. Баку отклонил данное предложение, мотивировав тем, что территории и население Азербайджана и Арцаха несопоставимы и не могут быть равными. Тогда был обсужден даже опыт Танзании», – рассказал Д. Бабаян.
Давид Бабаян напомнил также, что в составе Азербайджана были 2 армянские автономии – Нахичеванская автономная республика, о судьбе которой всем прекрасно известно, и Нагорно-Карабахская автономная область.
«Там имело место не что иное, как белый геноцид. Армянское население вынужденно покинуло Нахичеван. А в НКАО население в течение 70 лет непрерывно подвергалось насилию. Делалось все, чтобы изгнать армян и оттуда. Армяне покинули Северный Арцах – Гардманк, другие исторически армянские территории, все армянонаселенные районы бывшего Азербайджанского ССР. Вспомним события в Сумгаите, этнические чистки в Баку и других населенных пунктах, где проживало много армян. И сейчас он говорит об автономии. Это абсурд, и быть не может такого, чтобы независимое государство лишилось всего и попыталось вернуться к статусу концлагеря. Этого не будет. Данное заявление демонстрирует, что там нет каких-либо позитивных тенденций», – сказал Давид Бабаян.
Коснувшись реакции Алиева на недавнее заявление госсекретаря США Джона Керри по Карабаху, Бабаян отметил, что это находится в плоскости серьезных психологических исследований.
«Алиев знает, что виноват он сам, поэтому пытается вовремя оправдаться. Конечно, Керри в открытую не сказал этого, но очевидно, что виноват во всем этом Азербайджан. Поэтому Алиев пытается возразить, более того, он не только не предпринимает попыток исправить ситуацию, но и пытается играть против Запада», – отметил пресс-секретарь президента НКР.
Отметим, ранее госсекретарь США Джон Керри, выступая на форуме Washington Ideas, заявил, что к данному моменту условия для урегулирования карабахского конфликта еще не сформировались. По словам Керри, в современном мире есть некоторые замороженные конфликты, в том числе карабахский конфликт, и в настоящее время не просматривается возможность урегулирования, прежде всего, «поскольку лидеры не готовы».