Բաբայան. Արցախն անկախ պետություն է՝ ինքնավարությունը պարոն Ալիևը թող տա Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնություններին
17:22 18/10/2016
Եթե Ալիևը խոսում է ինքնավարության մասին, ապա խորհուրդ կտայինք պարոն Ալիևին, իր պետության մասին մտածի այլ տեսանկյունից, որովհետև նույն Ադրբեջանում կան բազմաթիվ ազգային փոքրամասնություններ, որոնք նույնպես ռեզերվացիայի կարգավիճակում են ապրում՝ ավարցիները, լեզգիները թաթերը, թալիշները և այլ ազգեր: Թող իրենց տա ինքնավարություն, մանավանդ որ նրանք ձգտում են իրենց ազգային ազատագրական իղձերն իրականացնել: Եթե նա հիմա դա չանի, ապա հետագայում մեծ հավանականություն կա, որ նոր հակամարտ գոտիներ կստեղծվեն Ադրբեջանում: Իսկ անկախ պետության պարագայում, ուղղակի ճանաչում են նրա ինքնիշխանությունը,- «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում,  անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ արած հայտարարությանը, նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Россия сегодня» գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցրազրույցում նշել է. «Ողջամիտ փոխզիջումները հնարավոր են՝ ապահովելով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը, նրանց կենսագործությունը, Ադրբեջանի կողմից տարբեր ներդրումային նախագծերի իրականցումը: Եվ երկու ժողովուրդների միջև փոխհամագործակցությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար հանրապետության սահմաններից դուրս տարածքների ազատագրման պայմանով: Այսպես ենք մենք տեսնում հակամարտության կարգավորումը»:
«Ալիևի հայտարարությունը պետք է դիտարկել երկու տեսանկյունից: Նախ և առաջ դա ցույց է տալիս, որ ինչ-որ փոփոխություն է տեղի ունենում Ադրբեջանում: Ալիևը երբևէ չի խոսել ինքնավարության մասին: Իսկ մինչ այդ միայն խոսում էին Արցախի ոչնչացման մասին: Կարելի է ասել, որ մոտեցման նոր վեկտոր է ձևավորվում: Այս տրամաբանությունից ելնելով կարող ենք ասել, որ մեկ-երկու ամիս հետո չի բացառվում, որ Ալիևը պաշտոնապես ճանաչի Արցախի հանրապետության անկախությունը: Մյուս կողմից, իհարկե, սա ավելի քիչ հավանական է, ընդհակառակը՝ Ալիևը ցույց է տալիս, որ ինքը շարունակում է ապակառուցողական, նացիստական քաղաքականությունը»,- նշեց Բաբայանը:
Բաբայանի խոսքով՝  ինքնավարության մասին հարցը ընդհանրապես չի կարող քննարկվել:
«Ամբողջ բանակցային գործընթացի ժամանակ մեկ անգամ է եղել առաջարկ, այն էլ համատեղ պետություն ստեղծելու մասին 1997-99թթ.-ին, որը եղել է բանակցային սեղանին, ըստ որի Արցախը և Ադրբեջանը կունենան հավասար իրավունքներ կարգավիճակ և այլն: Ադրբեջանը չընդունեց այդ առաջարկը, տապալեց այն՝ պատճառաբանելով, որ Ադրբեջանի և Արցախի բնակչությունն ու տարածքը անհամադրելի են և չեն կարող լինել հավասար: Այդ ժամանակ նույնիսկ քննարկվեց Տանզանիայի փորձը»,- նշեց Բաբայանը:
Դ.Բաբայանը նաև հիշեց, որ Ադրբեջնի կազմում եղել են երկու հայկական ինքնավարություններ, մեկը Նախիջևանի ինքնավար հանրապետությունը, որի ճակատագրին մենք ծանոթ ենք, իսկ մյուսը՝ ԼՂԻՄ-ը:
«Այնտեղ եղել է, ոչ այլ ինչ, քան սպիտակ ցեղասպանություն: Հայ ազգաբնակչությունը ստիպված լքեց, արտագաղթեց Նախիջևանից: Իսկ ԼՂԻՄ-ում բնակչությունը 70 տարի անընդմեջ բռնությունների էր ենթարկվում: Ամեն ինչ արվում էր, որ հայաթափվեր նաև ԼՂԻՄ-ը: Հայաթափվեց ողջ Հյուսիսային Արցախը՝ Գարդմանքը պատմական հայկական այլ տարածքներ, նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ բոլոր հայաբնակ վայրերը, հիշենք Սումգայիթի դեպքերը, Բաքվի և մյուս հայաշատ բնակավայրերի էթնիկ զտումները: Եվ հիմա նա խոսում է ինքնավարության մասին: Սա անհեթեթություն է և չի կարող նման բան լինել՝ Անկախ պետությունը ամեն ինչից զրկվի և փորձի վերադառնա համակենտրոնացման ճամբարի կարգավիճակի: Այդպիսի բան չի լինելու: Սա ցույց է տալիս որ այնտեղ որևէ դրական միտում չկա»,- նշեց խոսնակը:
Անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի վերջին հայտարարության վերաբերյալ Ալիևի պատասխանին, Բաբայանը նշեց, որ դա հոգեբանական լուրջ ուսումնասիրությունների տիրույթում է գտնվում:
«Նա գիտի որ ինքն է մեղավորը, դրա համար ժամանակին փորձում է արդարանալ: Իհարկե Քերրին բացեիբաց չի ասել, բայց պարզ է որ Ադրբեջանն է մեղավորը այդ ամենի մեջ: Դրա համար Ալիևը փորձում է հակադարձել, ավելին՝ ոչ միայն չի փորձում իրավիճակը շտկել, այլ փորձում է խաղալ ընդդեմ Արևմուտքի»,- նշեց նա:

Davit Babayan suggests Ilham Aliyev to grant autonomy to Azerbaijani national minorities
If Mr. Aliyev speaks about autonomy, our suggestion is to grant that to numerous national minorities residing in Azerbaijan, including the Avars, the Lezgins, the Tats and the Talish people, Artsakh president spokesperson Davit Babayan told Panorama.am, adding those minorities wish to fulfill their national liberation dreams and if he [President Aliyev] fails to do so, new conflict zones may emerge in Azerbaijan. Davit Babayan’s comments came in response to the request to comment on Azerbaijani president’s latest remarks over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
To remind, Ilham Aliyev said days ago in his interview with Sputnik International News Agency that a compromise on Nagorno-Karabakh conflict settlement was possible - the region could become an autonomous republic.
"A reasonable compromise is possible: security of the Nagorno Karabakh people, their livelihoods, self-government, implementation of various investment projects on the part of Azerbaijan as well as peaceful interaction between the two nations. We see the settlement of the conflict in such a way in terms of giving away the territories outside of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region,” Aliyev was quoted as saying.
“We should assess Mr. Aliyev’s remarks from two perspectives. First, that is an indicative of the fact something has changed in Azerbaijan. Aliyev has never spoken about autonomy, since his sole rhetoric was about eliminating Artsakh. We may state a new vector of approach is being formulated. Following this logic, we can’t rule our Aliyev’s official recognition of the Nagorno Karabakh Republic in two-three months. From another perspective, this seems unlikely, and Aliyev, thus, displays his regular non-constructive and Nazi policy,” Babayan stressed.
Babayan recalled one proposal made about the joint state over the whole negotiation process, when back in 1997-1999 the idea of the joint state with equal rights and status for Azerbaijan and Artsakh was envisaged, which was later rejected by Azerbaijan.
Babayan also referred to another autonomy in the territory of Azerbaijan - Nakhijevan – with its dire fate known to all.
“There has been nothing else than white Genocide, when the entire Armenian population was forced to leave Nakhijevan. The population in the former Autonomous Republic of Nagorno Karabakh has been subjected to violence for 70 years with an ultimate goal of making them leave Karabakh. The whole Northern Artsakh was cleansed of the Armenians, Gardavank and other Armenian territories, all Armenian populated areas of the former Azerbaijani SSR. Let us recall the Sumgayit, Baku and other ethnic cleansings. Today, he [President of Azerbaijan] is speaking of autonomy. That is an absurd for an independent state to be deprived of everything and get back to a status of concentration camp. That will never come true,” maintained the spokesperson.
Babayan also reflected on Aliyev’s reaction to the US Secretary of State John Kerry recent remarks, suggesting that is subject to a thorough psychological study.
“He [President of Azerbaijan] knows to be the one to be blamed, a reason he tries to justify himself. Even though Kerry refrained to publicly state, that is evident that Azerbaijan is to be blamed for that. That is why Aliyev tries to retaliate. Furthermore, not only he tries to improve the situation, but attempts to play against the West,” the spokesperson of the president of the Nagorno Karabakh Republic concluded.