Նոր կառավարության ծրագրով կանանց զինվորական ծառայության անցնելու հնարավորությունները կընդլայնվեն
Կառավարության ծրագրի նախագծով, որը հոկտեմբերի 20-ին ԱԺ արտահերթ նիստում կներկայացվի Ազգայի ժողովի դատին, պաշտպանության ոլորտում նորամուծություններ են սպասվում:
Մասնավորապես, ծրագրով նախատեսվում է կամավորության սկզբունքով կանանց զինվորական ծառայության անցնելու հնարավորությունների ընդլայնում: Ի դեպ, նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ղեկավարած կառավարության ծրագրում նման դրույթ չի եղել:
Նկատենք, որ Հայաստանում Զինված ուժերում կանանց ծառայությունը կարգավորվում է «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքով, որի 3-րդ հոդվածի համաձայն, զինապարտներ են համարվում նախազորակոչային, զորակոչային տարիքի և պահեստազորում հաշվառված արական, ինչպես նաև զինվորական մասնագիտություն ունեցող կամ զինվորական ծառայություն անցած իգական սեռի քաղաքացիները: Սակայն կանանց համար զինվորական ծառայությունը Հայաստանում պարտադիր չէ, ինչպես Իսրայելում է:
Նոր կառավարությունն առաջարկում է բանակ-հասարակություն կապի զարգացում, ինչը դարձյալ նախատեսված չի եղել նախորդ կառավարության ծրագրով: Մասնավորապես, նոր կառավարությունն առաջարկում է.
«Զինվորական կառավարման մեխանիզմների արդիականացում. մարտական հերթապահության և մարտական խնդիրների լիարժեք ու արդյունավետ կատարմանը զուգահեռ՝ հանրային իրազեկման պատշաճ ապահովում, բանակ-հասարակություն կապի զարգացում, զինված ուժերում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների երաշխիքների, հասարակական և միջանձնային առողջ հարաբերությունների ապահովում, ինչպես նաև հայրենասիրության, բարոյական նորմերի, կարգապահության և կանոնադրական հարաբերությունների ամրապնդում»:
Նախատեսվում է նաև արժանիքների և կրթական չափանիշների վրա հիմնված ծառայողական առաջխաղացման թափանցիկ համակարգի ստեղծում, ռազմական կրթության ոլորտում  ժամանակակից կրթական ու մեթոդական ծրագրերի ներդրում:
Նաև նշվում է. «զորակոչային համակարգում արդարության սկզբունքի ամրապնդմամբ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը յուրաքանչյուր զինապարտ քաղաքացու մասնակցության ապահովում՝ զինվորական ծառայությունը դիտելով որպես կրթության և դաստիարակության, օրինապաշտ քաղաքացու ձևավորման կարևոր գործընթաց»

New Government Program to grant Women more Opportunities to Serve the Military Service
The new draft government program, which is to be submitted to the National Assembly during the extraordinary session convened on 20 October by the RA Government, prescribes innovations in the defense sphere.
Namely the program aims at expending the opportunities for women to be drafted into the army on a voluntary basis. Notably the program of the government governed by former Prime Minister Hovik Abrahamyan, lacked such a provision.
Notably women’s participation in the military service is governed by Article 3 of the RA Law on the “Military Duty” pursuant to which Male citizens of the pre-conscription, military age and consisting on accounting in the reserve, and also the female citizens who having military specialty or have passed the military service are considered as persons liable for call-up. But women in Armenia are not obliged to serve in the army as it is the case in Israel.
The new government project proposes to strengthen the ties between the army and the society, which was also not included in the former program. Namely the new draft government program offers the following: modernizing the mechanisms of governing the military sphere, appropriately inform the public  in parallel with complete and efficient performance of military duties, developing the ties between the army and the society, ensuring the provision of the guarantees to human rights and basic freedoms as well as healthy interpersonal relations in the armed forces, strengthening patriotism, moral values, discipline and legal relations in the army.
The program also stipulates establishment of transparent system of merit-based promotion in the armed forces and introduction of contemporary educational programs.