ՀՀ-ում կեղծ դեղեր չեն արտադրվում. Փոխնախարար
«Երկար տարիների ընթացքում համոզվել ենք, որ կեղծ դեղերը ոչ թե Հայաստանում են արտադրվում, այլ Հայաստանի տարածքից դուրս»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «2015 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Մոսկվայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում դեղամիջոցների շրջանառության միասնական սկզբունքների և կանոնների մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրության վավերացման հարցի քննարկմանն ասաց  ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը:
Ըստ նրա, սա նշանակում է, որ կեղծ դեղերի դեմ պայքարի ամենագործուն մեխանիզմներից մեկն այն է, որ այն երկրներից, որտեղից ներմուծվում, գալիս են Հայաստան, այդ երկրները նույնպես պետք է ջանքեր, մեխանիզմներ գործադրեն կեղծ դեղերի արտադրության դեմ պայքարելու համար:
«Պետականորեն վերահսկվում է միայն օրինական արտադրությունը»,- ընդգծեց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ կեղծ դեղերի հայտնաբերման միակ ճանապարհը փորձաքննությունն է և ահազանգը:
«Մենք ունենք տեսչական մարմին, որի կարողությունները փոքր են, թույլ են, ուժեղացնելու կարիք կա: Այս համաձայնագրով այս կարողություններն ընդկայնվելու են»,- ասաց Ս. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ կեղծ դեղերի դեմ պայքարը իսկապես մեծ նշանակություն ունի, ազգային անվտանգության խնդիր է, աշխատանքներում  ներգրավված են այլ գերատեսչություններ ևս:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանն ասաց, որ ցավազրկող դեղերի մեծ մասը ցավազրկող չէ. «Հենց բժիշկներն են ասում՝ աշխատեք այստեղի դեղերից չօգտվել, ուրիշ տեղերից բերեք»:
Միաժամանակ պատգամավորը հավելեց, որ այլ երկրներից  դեղեր բերելը ձեռտու է և որակի, և գնի առումով:
«Բացիթողի, անտեր վիճակ է այս համակարգում: Ո՞վ է տիրություն անում: Հաճախ մարդիկ սրանից տուժում են: Դրա համար քաղաքացիները ծանոթ են գտնում, որ դրսից դեղ բերեն իրենց համար»,- ասաց Արամ Մանուկյանը:
Առողջապահության փոխնախարարը կրկնեց, որ Հայաստանում կեղծ դեղեր չեն արտադրվում:
«Թյուր կարծիք կա, որ Վրաստանում ձեռք բերած դեղերը բարձր որակի են: Միջազգային բազմաթիվ փորձագետների քննարկումների ժամանակ ամենամեծ թվով կեղծ դեղերի առկայությունն արձանագրվել է Վրաստանի շուկայում»,- ասաց Ս.Խաչատրյանը:

Замглавы Минздрава: В Армении контрафактных медикаментов не производится
За минувшие годы мы убедились, что в Армении контрафактных медикаментов не производится, подделки производятся за пределами республики. Об этом заявил сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания Армении заместитель министра здравоохранения РА Сергей Хачатрян.
Соответствующее заявление Сергей Хачатрян сделал на обсуждении вопроса ратификации протокола «О присоединении к соглашению от 23 декабря 2014 года „О единых принципах и правилах обращения медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техники) в рамках Евразийского экономического союза”». Протокол был подписан 2 декабря 2015 года.
По его словам, поддельные лекарства – это преимущественно зарубежная продукция, которая поставляется в Армению, соответственно, страны, в которых производятся контрафактные медикаменты, также должны прилагать усилия в направлении борьбы с их производством.
Что же касается механизмов борьбы с подобными явлениями, замминистра подчеркнул, что на государственном уровне контролируется лишь законное производство, а единственный способ выявления контрафактной продукции – проведение экспертиз и сообщения о подделках в соответствующие структуры.
«У нас есть инспекционный орган, возможности которого, к сожалению, ограничены. Данным соглашением эти возможности расширятся», – сказал замглавы Минздрава РА, добавив, что борьба с контрафактными лекарствами имеет большое значение, это вопрос национальной безопасности.
При этом он отметил: «Несмотря на бытующее в обществе мнение, что приобретенные в соседней Грузии лекарства более высокого качества, согласно данным многочисленных международных экспертов, наибольшее количество поддельной фармацевтической продукции в регионе зарегистрировано именно на грузинском рынке».