ՀՀ-ում կեղծ դեղեր չեն արտադրվում. Փոխնախարար
«Երկար տարիների ընթացքում համոզվել ենք, որ կեղծ դեղերը ոչ թե Հայաստանում են արտադրվում, այլ Հայաստանի տարածքից դուրս»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «2015 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Մոսկվայում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում դեղամիջոցների շրջանառության միասնական սկզբունքների և կանոնների մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրության վավերացման հարցի քննարկմանն ասաց  ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը:
Ըստ նրա, սա նշանակում է, որ կեղծ դեղերի դեմ պայքարի ամենագործուն մեխանիզմներից մեկն այն է, որ այն երկրներից, որտեղից ներմուծվում, գալիս են Հայաստան, այդ երկրները նույնպես պետք է ջանքեր, մեխանիզմներ գործադրեն կեղծ դեղերի արտադրության դեմ պայքարելու համար:
«Պետականորեն վերահսկվում է միայն օրինական արտադրությունը»,- ընդգծեց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ կեղծ դեղերի հայտնաբերման միակ ճանապարհը փորձաքննությունն է և ահազանգը:
«Մենք ունենք տեսչական մարմին, որի կարողությունները փոքր են, թույլ են, ուժեղացնելու կարիք կա: Այս համաձայնագրով այս կարողություններն ընդկայնվելու են»,- ասաց Ս. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ կեղծ դեղերի դեմ պայքարը իսկապես մեծ նշանակություն ունի, ազգային անվտանգության խնդիր է, աշխատանքներում  ներգրավված են այլ գերատեսչություններ ևս:
ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Մանուկյանն ասաց, որ ցավազրկող դեղերի մեծ մասը ցավազրկող չէ. «Հենց բժիշկներն են ասում՝ աշխատեք այստեղի դեղերից չօգտվել, ուրիշ տեղերից բերեք»:
Միաժամանակ պատգամավորը հավելեց, որ այլ երկրներից  դեղեր բերելը ձեռտու է և որակի, և գնի առումով:
«Բացիթողի, անտեր վիճակ է այս համակարգում: Ո՞վ է տիրություն անում: Հաճախ մարդիկ սրանից տուժում են: Դրա համար քաղաքացիները ծանոթ են գտնում, որ դրսից դեղ բերեն իրենց համար»,- ասաց Արամ Մանուկյանը:
Առողջապահության փոխնախարարը կրկնեց, որ Հայաստանում կեղծ դեղեր չեն արտադրվում:
«Թյուր կարծիք կա, որ Վրաստանում ձեռք բերած դեղերը բարձր որակի են: Միջազգային բազմաթիվ փորձագետների քննարկումների ժամանակ ամենամեծ թվով կեղծ դեղերի առկայությունն արձանագրվել է Վրաստանի շուկայում»,- ասաց Ս.Խաչատրյանը:

Sergey Khachatryan: Counterfeit drugs are not produced in Armenia
“Through the course of time we have become convinced that counterfeit drugs are not produced in Armenia, rather they are produced in abroad,” ahead of kicking off the discussion on the ratification of the protocol on “Joining the agreement of 23 December 2014 about “Common Principles and Rules of Circulation of Medicines and Medical Products in Eurasian Economic Union” signed on 2 December 2015” Sergey Kahchatryan, Deputy Minister of Health of Armenia, noted.
According to him one of the most efficient mechanisms of combatting counterfeit medicines is that the countries, that export drugs to Armenia, set up mechanisms to fight the production of such drugs.
“The State only monitors the legal production,” notes the deputy minister adding that the only way of tracking counterfeit drugs is carrying out expertise and following the emergency calls. According to him combatting the production of fake drugs has a great importance and it is a matter of national security.
ANC MP Aram Manukyan mentioned that the majority of painkillers do not reduce the pain. “The doctors themselves advise the patients not to use the local drugs and to acquire them from other countries.” Meanwhile the PM added that it is beneficial regarding both its quality and price.
The Deputy Minister of Health repeated that counterfeit medicines are not produced in Armenia.
“There is a myth that the medicines bought from Georgia are of high quality. But the major number of counterfeit drugs have been named in the Georgian market during the discussions of many international experts.” Khachatryan noted.