ՀՀ բնակչության ընդամենը  4 տոկոսն է ընդգրկված սեփական բիզնեսների մեջ. Լ. Զուրաբյան
«Մենք կարևորում ենք փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումը: Հայաստանի բնակչության  ընդամենը  4 տոկոսն է այսօր ընդգրկված սեփական բիզնեսների մեջ, ինչը ցածր ցուցանիշ է»,- «Ժողովրդավարության Ազգային Պլատֆորմի» և Ֆ․ Նաումանի «Հանուն Ազատության» հիմնադրամի հրավիրած Ազատ շուկայական տնտեսություն․ Հայաստանի ապագայի տեսլականը» թեմայով խորհրդաժողովին ասաց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Ըստ նրա, ՀԱԿ նպատակներից մեկը Հայաստանում ժողովրդական կապիտալիզի զարգացումն է,  որպեսզի  բնակչության շատ զանգված մտնի ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ:
«Վստահ ենք, որ ազատականացման միջոցով հնարավոր է հասնել այդ նպատակներին»,- ընդգծեց Լ. Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում մենաշնորհներ են ոչ միայն քաղաքականության և տնտեսության մեջ, նաև քաղաքականության մշակման:
«Ուզում ենք այս խորհրդաժողովի կազմակերպիչների հետ միասին օգտագործենք այս առիթը և մշակենք այլընտրանքային մոտեցումներ՝ տնտեսական քաղաքականության մշակման համար: Մենք ուզում ենք համախմբել  ամբողջ ազատական  միտքը, հրավիրել դասախոսների, տնտեսագետների, բարեփոխիչների: Մենք հրավիրել ենք այս խորհրդաժողովը՝ անհրաժեշտ բարեփոխումները քննարկելու համար: Նպատակ ունենք, եթե հաջողվի մեզ, այս քննարկումների հիման վրա ստեղծել մի կազմկոմիտե, 3-4 ամսում հրավիրենք հանդիպումներ և միասին փորձենք կառուցել այն օրակարգը, որով պետք է վերափոխել Հայաստան»,- ասաց Լ. Զուրաբյանը:

Only four Percent of Armenian Population run their own Business
“We attach great importance to the development of small and midsized businesses. Only four percent of the population of Armenia run their own businesses. This is a low figure,” NS ANC Party member Levon Zurabyan said during the conference entitled “Free market economy: Future vision of Armenia” convened by National Platform of Democracy and F. Naumann Foundation for Freedom.
According to him one of the priorities of ANC Party is the development of public capitalism to assist more people run their own businesses.
“We believe those goals can be reached through liberalization,” stated L. Zurabyan, adding that monopoly dominates not only in politics and economy but also in policy making.
“We want to use this opportunity with the organizers of this conference and to work out alternative approaches in the policy of running the economy. We want to bring together lecturers, economist and other reformers aiming to establish an organizing committee and to organize meetings in 3-4 months to make reforms in Armenia,” L. Zurabyan noted.