Ադրբեջանը մրցավազքի մեջ է ինքն իր ժողովրդի հետ. Քաղաքագետ
Արձագանքելով Հայաստանին Ռուսաստանի կողմից սպառազինությունների մատակարարման մասին տեղեկատվությանը ադրբեջանական մամուլն օրերս հռետորական հարց է հնչեցրել. «Կհաղթի արդյոք Հայաստանն Ադրբեջանին սպառազինությունների մրցավազքում»:
Հասկանալի է, որ այս մենամարտում ադրբեջանցի «լրագրողներն» ու «փորձագետները» հայերին ոչ մի շանս չեն թողնում: Բայց խնդիրն այն է, որ նման մենամարտ՝ սպառազինությունների մրցավազք, առկա է միայն ադրբեջանցի գեներալների ու քարոզիչների գլխում:
Ադրբեջանում փորձում են նոր մարտահրավերներ մտածել, որոնց առանցքում սեփական հասարակության մոտ Հայաստանի հանդեպ վախի խորացումն է, իսկ դրա արդյունքը՝ փող լվանալու արդեն մշակված մեխանիզմների շահագործումը:
Խնդիրը հետևյալն է. նավթից ստացվող եկամուտների կտրուկ անկման ֆոնին Ադրբեջանի գեներալիտետը, որ անցած 10 տարիների ընթացքում սովորել է սպառազինությունների կուտակման պրոցեսի արդյունքում փող դիզել, ներկայումս խնդիր ունի հիմնավորել սեփական կարևորությունը: Այսինքն՝ տորթի ծավալները նվազել են, բայց գեներալիտետը չի ցանկանում ախորժակը զսպել: Դրա համար պետք է վախեցնել Հայաստան բառով, ինչն էլ անում են:
Իսկ ստեղծված իրավիճակում, երբ պարզ է, որ ադրբեջանական բանակը ի վիճակի չէ քիչ թե շատ հաջող կերպով կատարել ռազմավարական որևէ առաջադրանք, նրանք մրցակցությունը տեղափոխում են մեկ այլ՝ սպառազինությունների մրցավազքի հարթություն: Հասկանալի է, որ այս հարթության մեջ հնարավոր կլինի սեփական հասարակությանը համոզել, որ իրենք առավելություն ունեն:
Բայց այստեղ մի կարևոր հարց կա. հայկական կողմը երբեք Ադրբեջանի հետ մրցակցելու հայտ չի ներկայացրել, ընդհակառակը՝ բազմիցս նշվել է, որ խնդիրը ոչ թե որևէ մեկի հետ մրցակցելն է, այդ թվում՝ սպառազինությունների քանակի ու որակի հարցում, այլ՝ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը պաշտպանելը:
Եթե այս խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է 100 կամ 200 տանկ և Հայաստանն ունի այդ 100-200 տանկը, որևէ նշանակություն չունի Ադրբեջանը տարեկան 1000 տանկ է գնում, թե 10000:
Ի վերջո փորձը ցույց է տվել, որ ԽՍՀՄ-ը «սառը պատերազմում» տանուլ տվեց առանց ոչ մի կրակոցի, մինչդեռ կուտակել էր այնքան արսենալ, որով կարելի էր մի քանի երկրագունդ ոչնչացնել:
Կամ հեռու չգնանք՝ 90-ականներին Ադրբեջանը տանուլ տվեց պատերազմը, երբ սպառազինություններով հայկական կողմերին գերազանցում էր տասնյակ անգամ:
Խնդիրը շատ պարզ է. Հայաստանն Ադրբեջանի հետ սպառազինությունների մրցավազքի մեջ չէ, իսկ եթե Ադրբեջանում նման ընկալում ունեն, միայն կարելի է հաջողություն մաղթել. նավթադոլարները փոշիացնելու, իսկ տվյալ դեպքում՝ մետաղի ջարդոնի վերածելու պրակտիկան միանգամայն Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի շահերին չի հակասում:

Эксперт: «Гонка вооружений» Армении и Азербайджана – плод фантазии генералов и пропагандистов Баку
На днях азербайджанская пресса, комментируя появившуюся в медиа информацию о поставках Россией Армении оружия, озвучила риторический вопрос: «Победит ли Армения Азербайджан в гонке вооружений?» Ясно, что азербайджанские «журналисты» и «эксперты» в этой борьбе не видят никаких шансов для армян, однако проблема состоит в том, что подобная борьба – гонка вооружений – существует исключительно в умах генералов и пропагандистов Азербайджана. Об этом заявил в комментарии для Panorama.am политолог Армен Минасян.
По его словам, в Азербайджане пытаются придумать новые вызовы, в основе которых лежит стремление усугубить у азербайджанской общественности чувство страха в отношении Армении, а в итоге запустить уже отработанные механизмы по отмыванию денег.
«Проблема заключается в следующем: на фоне резкого спада нефтедоходов генералитет Азербайджана, за минувшие 10 лет приученный к накоплению состояний за счет процесса наращивания вооружений, в настоящее время нуждается в мотивации собственной важности. То есть, размеры торта уменьшились, однако генералитет не желает усмирять аппетит. Посему нужно запугивать словом “Армения”, что и делается.
А в сложившейся ситуации, когда очевидна неспособность азербайджанской армии более или менее успешно решать какие бы то ни было стратегические задачи, они конкуренцию переводят в иную плоскость – гонки вооружений. Ясно, что на этой плоскости станет возможно убедить свою общественность в том, что у них имеется преимущество.
Однако тут есть один важный вопрос. Армянская сторона никогда не представляла заявки на конкуренцию с Азербайджаном, напротив, множество раз отмечалось, что проблема состоит не в соперничестве с кем-либо, в том числе по части количества и качества вооружений, а в обеспечении безопасности Армении и Нагорно-Карабахской Республики.
Если для решения данной проблемы необходимы 100 или 200 танков, и у Армении эти 100-200 танков есть, не имеет никакого значения, сколько танков в год приобретает Азербайджан – 1000 или 10000.
В конце концов, опыт показывает, что СССР потерпел поражение в «холодной войне» без единого выстрела, в то время как накопил такой арсенал, которым можно было бы уничтожить несколько планет.
Или же, далеко ходить не надо: в 90-е Азербайджан потерпел поражение в войне, когда по вооружению опережал армянскую сторону в 10 раз.
Проблема очень проста: Армения не участвует в гонке вооружений с Азербайджаном, а если в Баку существует подобное восприятие, то здесь можно только пожелать удачи: практика распыления нефтедолларов, а в данном случае – превращения их в металлолом –  абсолютно не противоречит интересам  Армении и Нагорного Карабаха», – отметил А. Минасян.