Գնահատում ենք այն «շտանգան», որը պետք է բարձրացնենք. Կարեն Կարապետյան
Այսօր Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկումների ավարտին, քվեարկությունից առաջ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին եզրափակիչ ելույթի համար տրվեց մինչև մեկ ժամ ժամանակ, բայց նա խոսեց կարճ։
Նախ շնորհակալություն հայտնեց բոլորին, նաև քննադատողներին, այնուհետև անդրադարձավ առաձին խմբակցությունների ելույթներին։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավորների ելույթներին ի պատասխան, Կարապետյանը նկատեց. «Մեր ՕԵԿ-ի գործընկերները ասում են, որ դուք գրել եք կոռուպցիայի դեմ պայքար։ Է, բոլորը գրել են, չգրե՞նք։ Մյուս հայտարարությունը՝ շատ ունեք այսպես կոչված, լո-լո՝ բանակցել, աջակցել։ Բաներ կան, որ իրականում մեզանից պահանջում են վերլուծել, աջակցել։ Եվ վերջում հայտարարեցիք, որ ծրագրում մասեր կան, որ ձեր դուրը գալիս են, բայց ձեռնպահ կմնաք, քանի որ ծրագրում չկա կետ, որ օֆշորներից փողը վերադարձնեն։ Հիմա հռետորական հարց՝ եթե գրեինք, կվերադարձնեի՞ն, ավելացնեինք, կողմ կքվեարկեի՞ք»։
Անդրադառնալով ՀԱԿ-ի դիրքորոշմանը, Կարապետյանը նկատեց, որ ընդդիմությունը ճիշտ է, իրենք ախտորոշում չեն կատարել ու գրել են, որ պետք է ախտորոշեն և հավելեց. «Այն ախտորոշումը, որ մենք պետք է անենք, քսան օրը բավարար չէ։ Ասում եք վեց ամսով ենք ծրագիր ներկայացրել, մի քիչ ավել ներկայացնեինք, հնարավոր է՝ քննադատվեինք, թե ինչ գիտեք ընտրություններից հետո ինչ կլինի, որ այսքան երկար ժամկետի համար եք ներկայացրել ծրագիր»։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության դիրքորոշմանը անդրադառնալիս վարչապետը լեզվի սայթաքում թույլ տվեց և ասաց՝ «Բարգավաճ հանրապետական» կուսակցությունը, ինչը առաջացրեց դահլիճի բուռն ծիծաղը։ Մի քանի անգամ ներողություն խնդրելուց հետո վարչապետը ասաց. «Հաստատ դիտավորյալ չէր»։
Նշեց, որ իր համար անհասկանալի էր, թե ինչու է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը որոշել չքվեարկել։
«Մաքսիմալ պրագմատիկ, իրական խորհուրդներ տվեք, որ հասկանանք այդ քննադատության կամ առաջարկի մեջ ինչ պետք է անենք։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Դաշնակցություն և Հանրապետական կուսակցություններին՝ աջակցության համար և ուզում եմ հավաստիացնել, որ իրոք, գնահատում ենք այն բեռը և այն «շտանգան», որը պետք է բարձրացնենք։ Հավանականություն կա՞ որ ժողովրդի լեզվով ասած, գրիժա կստանանք։ Կա։  Կստանա՞նք, ժամանակը ցույց կտա։ Եթե միասնական լինենք, կարծում եմ, հաջողություն կունենանք», -եզրափակեց վարչապետը։
Նշենք, որ վարչապետի ելույթից հետո հայտարարվեց քվեարկություն, որի արդյունքներով կառավարության ծրագիրը ընդունվեց ձայների մեծամասնությամբ՝ 85 կողմ, 7 դեմ, 6 ձեռնպահ։

Карен Карапетян о программе правительства Армении: Мы осознаем тяжесть «штанги», но можем добиться успеха, не заработав «грыжи»
15:22 21/10/2016
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня на внеочередном заседании Национального Собрания РА перед голосованием по вопросу принятия программы правительства республики поблагодарил депутатов НС за озвученные заявления, в том числе и критику, затем коснулся позиций парламентских фракций.
В частности, отвечая на критику оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс», премьер отметил: оппозиция права, мы диагностики системы управления и экономического положения не проводили, в программе указано, что перед правительством поставлена такая задача.
«Для проведения диагностики, которую мы планируем, 20 дней недостаточно. Нас критикуют за то, что программа правительства рассчитана на 6 месяцев. Если бы программа была рассчитана на больший срок, нас бы критиковали за то, что мы представили программу, не зная, какая ситуация будет после выборов», – сказал премьер Карапетян.
При этом глава правительства отметил, что для него непонятно решение оппозиционной фракции «Процветающая Армения» не участвовать в голосовании. «Представьте максимально прагматичные, реальные советы, чтобы мы могли ориентироваться и с учетом этой критики и этих предложений», – сказал Карапетян.
«Благодарю партию АРФ „Дашнакцутюн” и Республиканскую партию Армении за поддержку. И хочу заверить вас, что мы действительно осознаем бремя и тяжесть „штанги”, которую нам предстоит поднять. Существует ли вероятность того, что мы, говоря народным языком, заработаем грыжу? Существует. Произойдет это, или нет – покажет время. Если проявим единство, думаю, добьемся успеха», – сказал Карен Карапетян.
После выступления премьера состоялось голосование. Депутаты Национального Собрания Армении соотношением голосов 85 «за», 7 «против» и 6 «воздержавшихся» приняли программу правительства Республики Армения.
Отметим, в ходе одобрения на заседании кабмина 18 октября правительственной программы премьер-министр Карен Карапетян отметил: «По-моему, мы собрали довольно интересную штангу, для поднятия которой нам необходимо сконцентрировать потенциал. Все ведомства должны будут отчитаться, придет пора, и мы должны будем объяснить, какую работу проделали. Мы должны будем пояснить это практически».