«Կինոթատրոններ գնացողների թիվը նվազել է: Համեմատած ավելի քիչ են գնում հայկական ֆիլմերի ցուցադրություններին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ նախկինում, եթե հայկական արտադրության ավելի պարզ, ժամանցային ֆիլմերի ցուցադրություններին հերթեր էին գոյանում, հիմա այդ կարգի ֆիլմեր էլ քիչ են գնում դիտելու:
Գևորգ Գևորգյանն ասաց, որ այսօր կինոն, դժբախտաբար, Հայաստանում կոմերցիա չէ:
«Կոմերցիոն դարձնելու առաջին ցուցանիշը ստեղծագործական, տեխնիկական որակն է, ինչ ֆիլմ ուզում ես նկարահանի, ինչ թեմայով ուզում ես նկարահանի, առաջին ցուցանիշը որակն է: Այսօր, ասում են, Հայաստանում առավել կոմերցիոն են ավելի թեթև սյուժեով, ժամանցային ֆիլմերը, որոնք իրենց սյուժեով, որակական չափանիշներով չեն համապատասխանում մեր կինոկենտրոնի նկարահանած ֆիլմերին, միջազգային արենայի, փառատոնային գործունեության համար թույլ են: Մենք ունենք բավականին լավ ֆիլմեր, որոնք տարբեր փառատոներում մրցանակների են արժանացել, բայց հայաստանյան կինոթատրոններում հինգ մարդ չի գնում այդ ֆիլմերը դիտելու:
Մի կողմից ասում ենք՝ չափանիշը որակն է, բայց մյուս կողմից տեսնում ենք, որ ունենք որակյալ ֆիլմերը, որոնք բիզնես չեն: Կինոն կոմերցիա դարձնելու համար բացի որակից պետք է մեջն այնպիսի էլեմենտներ կիրառել, որ գրավիչ լինի նաև այսօրվա հանդիսատեսին, այսօրվա պահանջներին: Դա շատ դժվար է: Բայց պետք է փորձենք կինոն կոմերցիա դարձնել, որովհետև հավերժ չենք կարող ֆիլմ նկարահանելու համար պետությունից գումար խնդրենք»,- ասաց կինոկենտրոնի տնօրենը:
Ըստ նրա, եթե կա արտադրանք, որի վրա գումար է ծախսվել, այդ ծախսն արդարացված է լինում, եթե կարողանում են այնպես անել, որ իրացնելու հնարավորություն էլ ստեղծվի. «Կան մարդիկ, պրոդյուսերներ, որոնք կարողանում են ներկայացնել այդ ֆիլմերը, տարածել, գովազդել, որ նաև կոմերցիա դառնա»:

“Today fewer people go to cinema especially to watch Armenian films,” Director of the National Cinema Center of Armenia Gevorg Gevorgyan told to the reporter of Panorama.am.
In his words previously when ques could be observed ahead of the screenings of more simple, entertainment films, nowadays even such films are not watched much.
Gevorg Gevorgyan claimed that unfortunately Armenian cinema is not commercial currently.
“The first factor of making commercial films is increasing their technical and artistic quality. No matter what the topic of a film is, the first indicator is its quality. Today it is believed that entertaining films with light plots are more commercial in Armenia. The quality and plot of those films are not in compliance with the ones produced by our cinema center and cannot be submitted to international film festivals. We have many quality films that have won awards in different festivals but few people go to watch them in Armenian cinemas.
On one hand we claim that the most important feature is the film quality but on the other hand we can see that many quality films are out of cinema market. In order to make quality films commercial the filmmakers need to use such elements that can attract today’s audience. It is not an easy thing. But we must try to make films commercial as we cannot always apply to the state to receive funds for making a film,” Gevorg Gevorgyan added.