Իրանի ԱԳՆ-ն Հասան Ռոհանիի՝ Հայաստան կատարելիք այցի վերաբերյալ պարզաբանումներ է տվել
Հուսով ենք, որքան հնարավոր է շուտ տեղի կունենա Հասան Ռոհանիի այցը Հայաստան,-իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին:
Իրանի արտաքին գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչն, անդրադառնալով Իրան-Հայաստան հարաբերություններին, մասնավորապես ասել է. «Իրանի հարաբերություններն իր հյուսիսային հարևանների հետ լավ են: Եթե Ռուսաստանին չհաշվենք, ապա Հայաստանն Իրանի միակ քրիստոնյա հարևանն է: Ինչ վերաբերում է ԻԻՀ նախագահի այցին, ապա հուսով ենք, որ Հասան Ռոհանիի այցը Հայաստան տեղի կունենա հնարավոր շուտ ժամկետում»:
ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշմանը, մասնավորապես ասել է. «Իրանն առաջին երկիրն է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում միջնորդական առաքելություն է իրականացրել, մենք կարևոր դերակատարություն ենք կատարել՝ կարողանալով առաջին հրադադարը հաստատել Ղարաբաղում»:
Շարունակելով խոսքը Բահրամ Ղասեմին՝ հավելել է. «Ինչ վերաբերում է նրան, թե այդ հարցն այսօր քննարկվում է, կամ կքննարկվի նախագահ Հասան Ռոհանիի այցի ընթացքում, երկկողմ հետաքրքրության շրջանակներին վերաբերող հարց է: Չեմ կարծում, որ ներկա պայմաններում Իրանը շահագրգռված չի լինի միջնորդական առաքելություն իրականացնել: Հույս ունենք, որ հակամարտությունը արդար հանգուցալուծում կստանա և բոլոր կողմերի իրավունքները կիրացվեն»:

МИД Ирана: Тегеран заинтересован в осуществлении посреднической миссии по карабахскому урегулированию
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Ирана Бахрам Касеми выразил надежду на то, что визит президента Исламской Республики Хасана Роухани в Армению состоится в ближайшее время. Как передает иранское информационное агентство «Тасним», об этом он заявил сегодня на встрече с представителями иранских СМИ.
Комментируя отношения Иран – Армения, официальный представитель внешнеполитического ведомства Исламской Республики, в частности, сказал: «Отношения Ирана с северными соседями хорошие. Если не считать Россию, то Армения является единственным христианским соседом ИРИ. Что касается визита президента Ирана Хасана Роухани в Армению, то мы надеемся, что он состоится в ближайшее время».
Бахрам Касеми, обратившись к позиции Ирана относительно карабахского конфликта, в частности, отметил: «Иран является первой страной, которая в деле урегулирования карабахского конфликта осуществляла посредническую миссию, мы выполняли важную роль, сумев утвердить первый режим прекращения огня в Карабахе».
«Что касается того, обсуждается ли данный вопрос сегодня или будет ли он обсуждаться в ходе визита президента ИРИ в Армению, то это тема, представляющая двусторонний интерес. Не думаю, что в нынешних условиях Иран будет не заинтересован в осуществлении посреднической миссии. Надеемся, что карабахский конфликт получит справедливое решение и права всех сторон будут реализованы».