Եվրոպական հինգ երկիր՝ Ուկրաինան, Չեռնոգորիան, Ալբանիան, Լիխտենշտեյնը և Նորվեգիան, երկարաձգել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների գործողությունը ևս 6 ամսով։ «Ռիա նովոստի»-ն գրում է, որ այս մասին ասված է ԵՄ խորհրդի առցանց պորտալում հրապարակված հայտարարությունում:
Սեպտեմբերի 15-ին ԵՄ խորհուրդն ընդունել էր որոշում՝ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի պատճառով երկարաձգելու հակառուսական պատժամիջոցները 146 ֆիզիկական և 37 իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ մինչ հաջորդ տարվա մարտ։
Հայտարարությունում ասվում է, որ հինգ երկրներ միացել են հակառուսական պատժամիջոցների երկարացմանը։ ԵՄ-ն, իր հերթին, «ողջունում է» այդ որոշումը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունները բարդացել էին Դոնբասում ստեղծված իրավիճակի պատճառով:

Пять европейских стран продлили санкции против России еще на 6 месяцев
Пять европейских стран – Украина, Черногория, Албания, Лихтенштейн и Норвегия – продлили действие санкций против России еще на 6 месяцев. Об этом говорится в заявлении, которое опубликовано на интернет-портале Совета ЕС.
Как передает РИА Новости, 15 сентября Совет ЕС принял решение продлить антироссийские санкции против 146 граждан и 37 юридических лиц из-за ситуации на Украине до марта следующего года.
В заявлении говорится, что пять стран присоединились к продлению антироссийских санкций. ЕС, в свою очередь, приветствует это решение.
«Они обеспечат соответствие своей национальной политики этому решению Совета», – отмечается в сообщении.