Եվրոպական հինգ երկիր՝ Ուկրաինան, Չեռնոգորիան, Ալբանիան, Լիխտենշտեյնը և Նորվեգիան, երկարաձգել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների գործողությունը ևս 6 ամսով։ «Ռիա նովոստի»-ն գրում է, որ այս մասին ասված է ԵՄ խորհրդի առցանց պորտալում հրապարակված հայտարարությունում:
Սեպտեմբերի 15-ին ԵՄ խորհուրդն ընդունել էր որոշում՝ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի պատճառով երկարաձգելու հակառուսական պատժամիջոցները 146 ֆիզիկական և 37 իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ մինչ հաջորդ տարվա մարտ։
Հայտարարությունում ասվում է, որ հինգ երկրներ միացել են հակառուսական պատժամիջոցների երկարացմանը։ ԵՄ-ն, իր հերթին, «ողջունում է» այդ որոշումը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունները բարդացել էին Դոնբասում ստեղծված իրավիճակի պատճառով:

Ukraine, Montenegro, Albania, Liechtenstein, and Norway have aligned themselves with the sanctions extended by the Council of the European Union against Russia as restrictive measures for undermining or threatening the territorial integrity, sovereignty and independence of Ukraine, Unian Agency reported.
"The Candidate Countries Montenegro and Albania, and the EFTA [European Free Trade Association] countries Liechtenstein and Norway, members of the European Economic Area, as well as Ukraine align themselves with this Council Decision," reads a declaration by High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini.
To note, the Council on September 15, 2016, extended sanctions against 146 individuals and 37 companies for the violation of Ukraine's territorial integrity and sovereignty. "They will ensure that their national policies conform to this Council decision," the declaration reads. The European Union says it takes note of this commitment and welcomes it.