Երկքաղաքացիություն ունեցող ՀՀ քաղաքացիների թիվը հասնում է 96 հազարի
Այսօրվա դրությամբ ոստիկանության պահոցնեում 95 հազար 839 երկքաղաքացու վերաբերյալ տեղեկատվական տվյալ կա: Ազգային ժողովում հայտարարեց ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը՝ պատասխանելով պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հարցին, թե քանի՞ երկքաղաքացի ունի Հայաստանը:
Նա նաև ասաց, որ օգոստոսին 20-ի դրությամբ այդ թիվը 94 հազար 50 էր, այսինքն 1,5 ամսվա ընթացքում երկքաղաքացիների թիվը մոտ 1500-ով ավելացել է: Միաժամանակ փոխոստիկանապետը նշեց, որ այդ դինամիկան մշտական չէ, սեզոնային երևույթն է:
«Այս տեմպերն ինձ մտահոգում են»,- արձագանքեց Մ.Մելքումյանը:
Պատգամավոր Գագիկ Ջհանգիրյանը մտահոգություն հայտնեց, որ Հայաստանը՝ որպես ինքնիշխան պետություն, լծակներ չունի կամ առայժմ չունի, որպեսզի հաշվառի Հայաստանի այն քաղաքացիներին, ովքեր ունեն այլ երկրի քաղաքացիություն:
«Պարոն Եղիազարյանն ասաց 95-96 հազար: Վստահ եմ, որ այդ թիվը մի քանի հարյուր հազար է, եթե ոչ ավելին: Այստեղ ազգային անվտանգության խնդիր կա: Կառավարությունը պետք է մտածի այս ուղղությամբ, որպեսզի մեր երկքաղաքացիության  պահոցը, հաշվառումը լրացնենք:  Դուք էլ լավ գիտեք, որ 95 հազարը դա փոքր թիվ է»,- ասաց Գ.Ջհանգիրյանը:
Փոխոստիկանապետը նշեց, որ հիմա դժվարանում է ասել, ինչ լծակներով, մեթոդներով է հնարավոր դա անել, բայց այդ ուղղությամբ կմտածեն:
Պատգամավոր  Խոսրով Հարությունյանը հետաքրքրվեց, թե երկքաղաքացիություն շտեմարանն ինչպե՞ս է կազմում՝ հիմնվում եք միայն «Օվիռի» տեղեկատվության վրա, թե նաև երկրներից ստացող տեղեկատվություն էլ կա, արդյո՞ք  այդ 95 հազար երկքաղաքացիներն արտագաղթել են, Հայաստանում չեն բնակվում, փոխոստիկանապետն ասաց, որ բազանների 98-99 տոկոսը կազմվում են «Օվիռի» տվյալներով, մնացածը ստանում են հյուպատոսարաններից,  այլ օպերատիվ ծառայություններից: Նա նաև  նշեց, որ 95 հազարի գերակշռող մասը՝ մոտ 70-80 տոկոսը, գտնվում են Հայաստանում, և իրենց սոցիալական կամ այլ խնդիրները լուծելիս են բարձրացնում երկրորդ քաղաքացիության հարցն ու ստանում:
Պատգամավոր Վահան Բաբայանի հարցին՝ կա՞ տեղեկատվություն, թե որ երկրներում են ամենից շատ բնակվում ՀՀ քաղաքացիները, ովքեր երկքաղաքացի են,  փոխոստիկանապետն ասաց, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում:
Հարցին, ունեն տվյալներ՝ եվրոպական ո՞ր երկրներ են հիմնականում գնում ՀՀ քաղաքացիները, ովքեր դուրս չեն գալիս Հայաստանի քաղաքացիությունից, բայց նաև տվյալ երկրի քաղաքացիություն չեն ստանում, այսինքն բնակվում են անվճար ճամբարներում, Վ. Եղիազարյանն ասաց, որ նման տեղեկատվություն ունեն միայն  այն քաղաքացիների վերաբերյալ, ովքեր քրեածին արարքներ են կատարել, ունեն որևէ քրեական հետք ու զբաղվում են նրանցով:

Замглавы Полиции: В Армении число лиц с двойным гражданством составляет свыше 95 тыс. человек
На сегодняшний день в базе данных Полиции Армении есть информация о 95 тыс. 839 лицах с двойным гражданством. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании РА заместитель начальника Полиции генерал-майор Вардан Егиазарян.
Он отметил, что по состоянию на 20 августа это число составляло 94 тыс. 50 человек. «То есть за 1,5 месяца число лиц с двойным гражданством увеличилось примерно на 1 500 человек», – добавил замначальника Полиции РА.
При этом он подчеркнул, что подобная динамика непостоянна и представляет собой сезонное явление.
Депутат НС Армении от оппозиционной фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Гагик Джангирян выразил обеспокоенность в связи с тем, что «Армения как суверенное государство не обладает или пока не обладает соответствующими рычагами для того, чтобы подсчитать число тех, кто имеет двойное гражданство».
В ответ замначальника Полиции РА В. Егиазарян отметил, что сейчас он затрудняется сказать, какими рычагами и методами возможно будет уточнить данный показатель. «Однако мы подумаем в этом направлении», – добавил В. Егиазарян.
«98-99% базы данных составляется на основе сведений Паспортно-визового управления Полиции РА, а остальная информация предоставляется консульствами и другими оперативными службами. Большинство из 95 тыс. лиц с двойным гражданством – примерно 70-80% – находятся в Армении», – подчеркнул замначальника Полиции Армении.
На вопрос депутата Ваана Бабаяна о том, в какой стране больше всего проживает граждан РА, имеющих двое гражданство, В. Егиазарян ответил, что в России.
В ответ на вопрос, в какие европейские страны в основном уезжают граждане Армении, но при этом не отказываются от армянского гражданства и не получают второе, замначальника Полиции РА сказал: «Подобная информация есть лишь о гражданах, совершивших преступные деяния».