Ինչ գրքեր են սպասվում «Զանգակ»-ից
«Զանգակ» հրատարակչությունը յուրաքնչյուր տարի ավելացնում է հրատարակվող գրքերի, մասնավորապես թարգմանական գրականության քանակը, և այդ առումով մինչ տարեվերջ արդեն կունենանք մի շարք նոր հայերեն հրատարակություններ,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Զանգակ» հրատարակչության թարգմանական և միջազգային ծրագրերի համակարգող Արթուր Մեսրոպյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ հրատարակելու են նոբելյան մրցանակակիր Ջոն Ստեյնբեքի «Ցասման ողկույզները», ոճականորեն գերհագեցած ու բազմաշերտ բովանդակությամբ ամերիկյան դասական գործ, որը թարգմանել է Արամ Արսենյանը, կշարունակեն Հարրի Փոթերի շարքը. լույս կտեսնի «Հարրի Փոթերը և Գաղտնիքների սենյակը» և «Խորհրդավոր պարտեզը» Ալվարդ Ջիվանյանի թարգմանությամբ:
«Տարեսկզբին արդեն հրատարակել էինք ժամանակակից գրականության ամենահայտնի գրողներից մեկի՝ Խալեդ Հոսեյնիի «Եվ արձագանքեցին լեռները» վեպը, իսկ մինչ տարեվերջ լույս կտեսնի նույն հեղինակի ամենահայտնի գործը՝ «Օդապարուկ թռցնողը»՝ Մարիա Սադոյանի թարգմանությամբ, ինչպես նաև Դանիել Գլաթաուերի «Հավերժ քոնը»՝ Լիանա Սաֆարյանի թարգմանությամբ»,- ասաց Ա. Մեսրոպյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ սկսում են մի շարք, որը ներկայացնում է տասնիններորդ դարի վերջի և քսաներորդ դարի արվեստի խոշոր գործիչներին, ինչպիսիք են Մատիսը, Վան Գոգը, Գոգենը, Դալին և Ուորհոլը (թարգմանիչ՝ Լուսինե Հայրապետյան):
«Նախաձեռնել ենք հրատարակել պատկերագրքեր՝ գեղեցիկ նկարազարդումներով, կարճ ու հետաքրքիր պատմություններ՝ նախատեսված մինչդպրոցական և կրտսեր դասարանների երեխաների համար: Առաջինը կլինի «Ծուռ Դավիթը» (հեղինակ՝ Ժուլիետ Սոմանդ, նկարազարդող՝ Ժուլի Գռուժո), որին կհաջորդի Լիլիթ Ալթունյանի հեղինակած և նկարզարդած «Կապույտ աղվեսը»»,- ասաց նա:
Ա. Մեսրոպյանի խոսքով՝ «Զանգակ» հրատարակչությունը մեծ կարևորություն է տալիս տարբեր միջազգային գրական տոնավաճառներին, գիտաժողովներին մասնակցությանը և միայն վերջին ամսվա ընթացքում մասնակցել է Աշխաբադի, Մոսկվայի և Ֆրանկֆուրտի գրքի տոնավաճառներին. վերջինս  ամենաառանցքայինն է գրահրատարակչական ոլորտում: Ամեն տարի մասնակցում են Բոլոնիայի մանկական գրքի տոնավաճառին:
«Հենց այս շփումների ընթացքում էլ հիմնականում ձևավորվում է մեր ներկա և հետագա անելիքների զգալի մասը: Մեզ համար կարևոր է հրատարակել համաշխարհային գրականության հայտնի գործերի հայերեն թարգմանությունները, որոնք նախկինում չեն հրատարակվել հայերեն, և սրան զուգահեռ հետևել ու հնարավորինս արագ արձագանքել ժամանակակից գրականության տենդենցներին և հայ ընթերցողներին ներկայացնել հայերեն թարգմանությունները»,- ասաց «Զանգակ» հրատարակչության թարգմանական և միջազգային ծրագրերի համակարգող Ա.Մեսրոպյանը:

New books by Zangak Publishing House
“Each year Zangak Publishing House increases the number of the published books, due to which a number of new translations in Armenia will be available till the end of this year,” Artur Mesropian, International Rights Manager and Translation Programs Coordinator of Zangak Publishing House, told Panorama.am.
As he mentioned, the Armenian translation of John Steinbeck’s “The Grapes of Wrath” (a stylistically complex American classic novel with multi-layer content) by Aram Arsenyan will be published soon. The series of  Harry Potter will continue to be published, namely the two books “Harry Potter and the Chamber of Secrets” and “The Mysterious Garden” translated by Alvard Jivanyan will be presented this year.
“At the beginning of this year we have already published the novel “And the Mountains Echoed” by one of the most famous contemporary writers Khaled Hosseini, and till the end of this the most famous work of the same author “The Kite Runner” translated by Maria Sadoyan will be published,” A. Petrosian noted.
He also informed that they intend to begin the translation of a series presenting the famous art workers who lived at the end of the nineteenth century and in the twentieth century (namely Matisse, Van Gogh, Gauguin, Dali and Warhol).
“We also intend to publish albums with beautiful illustrations, short and interesting stories intended for pre-school and primary school children. The first one will be “Daredevil David” (“Tsur David”) by Zhuliet Somand, which will be followed by “Blue Fox” initiated and illuminated by Lilit Altunyan.
According to A. Mesropian Zangak Publishing House attaches great importance to the participation in different international literary fairs and conferences, and during the last month it participated in the book fairs haled in Ashgabat, Moscow and Frankfurt. Every year they take part in Bologna Children's Book Fair.