Ուղեղների արտահոսքը Հայաստանից միակողմանի բնույթ է կրում, և դա չի կոմպենսացվում ներհոսքով,- տնտեսական լրագրողների ակումբում ժողովրդագրության վերաբերյալ քննարկման ժամանակ նման մտահոգություն հայտնեց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
«Ստացվում է, որ տարիներ շարունակ մենք դժվարությամբ պատրաստում ենք կադրեր և նվիրում՝ դոնոր ենք դառնում այլ երկրների համար», -նկատեց տնտեսագետը:
Լրացնելով Մանասերյանին, քննարկմանը մասնակից ազգագրագետ Ռուբեն Եգանյանը նկատեց, որ «ուղեղների արտահոսքը» Հայաստանից էական կորուստ է, քանի որ հեռանում են այն մարդիկ, ովքեր շարժիչ ուժ կհանդիսանային ապագա Հայաստանում դրական փոփոխությունների համար:
«Ես այս երևույթը կկոչեի ոչ թե ուղեղների արտահոսք, այլ ուղեղների դուրսմղում: Մարդը գնում է, արտերկրում սովորում է, գալիս է ու պահանջարկված չէ, չի կարողանում իրացվել այստեղ և ելքը տեսնում է արտերկիր գնալու մեջ, որտեղ կունենա լավ աշխատանք», -հայտարարեց Եգանյանը:

Brain drain in Armenia is one-sided phenomenon which is not compensated by inflow,” Head of Alternative research center, Economist Tatoul Manaseryan expressed his concerns during the discussion on demography held in the Economic Journalists Club.
“It turs out that we prepare experts to present them to other countries becoming a donor,” the economist noted.
Completing Manaseryan speech, ethnographer Ruben Yeganyan noted that brain drain in Armenia is a significant loss as the people who live the country are likely to generate positive changes in Armenia in the coming future.
“I would call that phenomenon “pushing out brains” instead of brain drain. After studying in abroad a person returns here and is not demanded. He cannot realize the acquired knowledge here and as a solution goes back to abroad,” Yeganyan announced.