Արվեստագետները՝ Երևանի այսօրվա արտաքին տեսքի մասին
Ճարտարապետ Արսեն Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բետոնը սվաղից չտարբերող մարդը էդքան խիզախություն ունեցավ, որ, օրինակ, Երևանի առաջին գլխավոր ճարտարապետ (1924-1938) Նիկողայոս Բունիաթյանի կառուցած շենքը, որը նախագծված և իրականացված էր սպիտակ սվաղով, ներկեց, շատ ներողություն՝ քաքի գույն: Հիմա էլ հպարտությամբ պատմում է:
Կամ Սամվել Սաֆարյանի նախագծած և կառուցած բժշկական համալսարանի շենքը և հարյուրավոր ուրիշ օրինակներ: Ընդ որում, եթե առաջ անում էին միգուցե պարզ և պրիմիտիվ միջոցներով, բայց որակով, սրանց շփթփ թրքական զամազկով ու անորակ ներկով լղոզածը արդեն փչանում է համատարած, մի քանի տարի է անցել ընդամենը: Ներկելուց էլ չէին նայում՝ քար է, «բետոն» է, հանգույց է, կար է՝ սաղ խառը ու ծուռ-մուռ։
Իսկ էս կարդալուց զգացի, որ մազերս բիզբիզ են ու սիրտս արագ խփում է․ «Ասեմ, որ մտահղացում կա, որ Երևանը ունենա իր ծաղիկը, իր բույրը։ Օրինակ, երբ զբոսաշրջիկները քայլելիս զգան այդ հոտը, հետո իրենց երկրում լինեն, քայլեն իրենց քաղաքում, զգան այդպիսի կամ նմանատիպ հոտ, մի անգամից հիշեն Երևանը»»:
Գրող, գրականագետ Հովիկ Չարխչյանն այսօրվա Երևանը համեմատում է մի կնոջ հետ, ում դեմքը պլաստիկ վիրահատության են ենթարկել ու հիմա նա նույնիսկ հարազատների համար է դարձել անճանաչելի:
«Դիմագծերը կարծես թե համաչափ են, սակայն անհետացել է նախկին հմայքը, յուրօրինակ ոգին, բացառիկ ինքնատիպությունը: Նորացող քաղաքը պարզապես վերածվել է խայտաբղետ շինությունների հավաքատեղիի՝ անկանոն, թափթփված, անճաշակ կառույցների խորդանոցի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում խոսելով Երևանի այսօրվա արտաքին տեսքի մասին, ասաց գրականագետը:
Ըստ նրա՝ մի չարամիտ հետևողականությամբ դեռ շարունակվում է նրա դիմազրկման դիտավորությունը՝ այս անգամ էլ զանազան «նորամուծությունների», տգեղն ավելի տգեղացնելու, վատը վատթարագույն դարձնելու մոլագարությամբ:
«Ներկվում են խարխլված պատերը, փողոցները հեղեղվում են տձև դիզայներական իրերով, ծաղկային ու բուսական ինչ-որ սարսափազդու համադրություններով ու թվում է՝ ոչ թե քայլում ես քո սիրելի քաղաքում, այլ ընկել ես արևելյան մի փնթի շուկա, որտեղ էժանագին հնոտի ու կահկարասի են վաճառքի հանել: Բուն Երևանից սոսկ փշրանքներ են մնացել և դրանք էլ շուտով կուլ կգնան կեղծ շքեղության ու դատարկ բովանդակության երդվյալ ջատագովների «գեղագիտական» դատարկամտությանը: Քաղաքը դարձել է ծերացած տիկին, որ անհավանական գռեհկացման աստիճան շպարվում է՝ փորձելով ետ բերել իր երիտասարդությունը, բայց դրանից դառնում է շատ ավելի վանող ու տհաճ»,- ասաց Հովիկ Չարխչյանը:
ՀՀ վաստակավոր նկարիչ, 1977-1989 թթ.՝ Երևանի գլխավոր նկարչ Հաղթանակ Շահումյանն այս ասպարեզում սրտացավություն չի տեսնում:
«Դիզայնի խնդրում Երևանը շատ վատ է հիմա: Անցեք Մաշտոցի պողոտայով ու նայեք շենքերի ճակատների, խանութների ռեկլամները, էլ չասեմ լեզվի մասին: Չգիտեմ ՝ ինչն է պատճառը: Երևանում հայտնվել են շատ գավառական բաներ:  Ըստ երևույթին փող աշխատելու, ցածր գեղագիտական ունակությունների արդյունք է»,- ասաց նկարիչը:
Հաղթանակ Շահումյանը հիշեց երաժշտական ուսումնարանի շենքի վրա արված երաժշտական էլեմենտները. «Ճարտարապետությունը նման բաներ չի մարսում, չի կարելի: Կամ՝ քաղաքապետարանի դիմացի պուրակում դրված են լուսամփոփի նման ռեկլամները, որոնք անհարիր են մեր քաղաքի համար, կարող է արաբական մի երկրում լավ նայվեն, բայց մեզ մոտ չի կարելի նման բաներ անել»:
«Մերոնք գնում են արաբական երկրներ, ԱՄՆ, մի բան տեսնում են ու բերում լցնում մեր ամբողջ քաղաքը: Ժամանակին Երևանում ամեն մի էլեմենտ դնելը լուրջ քննարկումների նյութ էր դառնում»,- ասաց արվեստագետը:
Հաղթանակ Շահումյանին նաև զայրացրել է այն, որ Երևանի բրենդը ստեղծելու համար արտասահմանից են մարդիկ հրավիրել:
«Ուրեմն մենք ավելի լավ չգիտե՞նք մեր իրականութունը: Այդ ի՞նչ է պատահել մեր դիզայներներին, ճարտարապետներին, նկարիչներին, ովքեր հիանալի որակներ ունեն, գնում են ուրիշ տեղինն են կյանք տալիս: Մենք մերը չունենք՝ դրսից պետք է հրավիրե՞նք, մի՞թե ավելի վատ կարող ենք զգալ, հասկանալ, թե մեզ ինչ է հարկավոր: Ուղղակի այդ բառը դրել են… Ի՞նչ է բրենդը: Խորհրդանիշն է, չէ: Բրենդ ասելով, իբրև թե նոր բան են բերում գցեն մեր միջավայր՝ չի կարելի»,- ասաց ՀՀ վաստակավոր նկարիչը:

Architect Arsen Karapetyan wrote on his Facebook page: “People who are unable to differentiate between plaster and concrete had enough courage for painting the building designed and realized by Yerevan’s first architect Nikoghayos Buniatyan (1924-1938) in a shit color. And now they are proudly talking about that. Let us mention the building of the Medical University projected and constructed by Samvel Safaryan and hundreds of other examples. Moreover, once simple and primitive means, yet quality work was done, while today the work is made by Turkish cement, mudding and sanding of poor quality which is spoiled within just years. They do not even notice whether they are painting a stone or concrete,” reads the post that also says: “Reading that makes my hair stand on end and my heart beating faster. Let me note - there should be an idea for Yerevan having its flower, its odor. For example, for tourists to remember it when they are back to their motherland”
Writer, literary critic Hovik Charkhchyan compares modern Yerevan with a woman, who has undergone a plastic surgery and now is unrecognizable even to her relatives.
“Her features are seemingly proportional, yet her previous charm has disappeared, her special spirit, uniqueness - vanished. The modernizing city has turned into a place of motley buildings – placed in a messy and irregular way,” the literary critic noted.
To his words, the attempts of Yerevan’s unfacing continue in a malicious consistency, this time by introducing different ‘novelties’ through a wild fanaticism of making the ugly uglier, making the bad the worst
“Cracked walls are imported, the streets are filled with shapeless designing materials, combined with terrible flower and plant designs, and it seems one is walking not around the beloved city, but rather in a messy eastern market, where cheap and old junk are sold. Only pieces have remained out of Yerevan and those are sacrificed either to a fake pomposity or to the advocates of a blank content, Charkhchyan described, adding: “The city turned into an elderly woman who is making up to an incredible extent, trying to bring back her own youthfulness, yet it makes her more unpleasant and hideous”.
RA People’s Artist, Yerevan’s main artist of the years 1977-1987 Haghtanak Shahumyan sees no compassion in the sphere.
“Yerevan looks so badly in the sphere of the design. You just pass by Mashtots Avenue and look at the facades of the buildings, the advertisement banners of the shops, not to mention the language; I have no idea what is the reason. Today, something provincial dominates in the streets of Yerevan. Most probably that is driven by a desire to earn money, to showcase a poor aesthetic ability,” the artist said.
Haghtanak Shahumyan recalled the musical elements made on the building of the musical school. “Architecture does not endure such things. That is unacceptable. Another example is the advertisement banners in the form of lampshade just in front of the Mayor’s Office. Those are inappropriate for our city. It might have a nice look in some Arab countries, yet not in our city,” Shahumyan said, adding most Armenians visit Arab countries, the US, see something and import them into our cities.
“There was a time when every element in Yerevan’s architecture was a subject of thorough discussions,” RA People’s Artist said, also expressing discontent over the fact that specialist from abroad are invited to work on Yerevan brand.