Ամերիկացի գրող Փոլ Բիտտին դարձել է 2016 թվականի Բուքերյան (Man Booker Prize) մրցանակի դափնեկիր: Նա հեղինակավոր մրցանակին արժանացել է «The Sellout» վեպի համար: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա հետ մրցանակի համար պայքարել են ևս 5 թեկնածու, և սա 54-ամյա գրողի չորրորդ վեպն է: Այն վառ, սատիրիկ խճանկար է, որը ծաղրում է ամերիկյան ռասսայական քաղաքականությունը: Բիտտին խոստովանել է, որ ընթերցողներին դժվար կլինի մարսել իր ստեղծագործությունը, սակայն ժյուրիի գնահատականը ամենաբարձրն է եղել:
Ժյուրիի կարծիքով, Բիտտիի վեպը հազվադեպ գրքերից է, որտեղ սատիրան հնարավոր է եղել ընկղմել ամերիկյան ժամանակակցի հասարակության սիրտը՝ այնպիսի «գազանային սրամտությամբ», ինչպիսին չի եղե Սվիֆթի և Տվենի ժամանակներից ի վեր:
Գրքում հնարավոր է եղել վերհանել յուրաքանչյուր սոցիալական տաբու և քաղաքականապես ճիշտ նրբերանգներ: Այն ստիպում է և ծիծաղել, և զգաստանալ:
Բուքերյան առաջին մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել 1969 թվականին։ 2002 թվականից Բուքերյան մրցանակի հովանավորն է Man ընկերությունների խումբը, այդ պատճառով էլ մրցանակի ամբողջական անվանումն է՝ The Man Booker Prize։

Paul Beatty has become the first American writer to win the Man Booker prize, for a caustic satire on US racial politics that judges said put him up there with Mark Twain and Jonathan Swift. The Guardian reports.
The 54-year-old Los Angeles-born writer won for The Sellout, a laugh-out-loud novel whose main character wants to assert his African American identity by, outrageously and transgressively, bringing back slavery and segregation.
Beatty has admitted readers might find it a difficult book to digest but the historian Amanda Foreman, who chaired this year’s judging panel, said that was no bad thing.
According to the judges the Sellout is one of those very rare books which is able to take satire, which is a very difficult subject and not always done well, and plunges it into the heart of contemporary American society with a savage wit.