Հայաստանն ու Ռուսաստանը արդիականացնում են հայկական T-72 տանկերը
Հայաստանն ու Ռուսաստանը սկսել են իրականացնել T-72 հիմնական ռազմական տանկերի արդիականացման լայնածավալ ծրագիր: Տանկերի մոդեռնիզացիան կլինի T-72Б4 մակարդակի, որով «Տանկային բիաթլոն»-ի ժամանակ հանդես են եկել մասնակիցները: «Իզվեստիա» ռուսական պարբերականի հետ զրույցում ՀՀ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ մոդեռնիզացման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, աշխատանքների ավարտի հստակ ժամկետներ այս պահին չկան: Խոսքը մի քանի տասնյակ ռազմական տեխնիկայի մասին է:
Աղբյուրը հիշեցնում է, ավելի վաղ լուրեր էին տարածվել, որ Հայաստանը տանկերի արդիականացման համար նախատեսում էր պայմանագիր կնքել լեհական Bumar Łabędy ընկերության հետ:
Հիմնական աշխատանքները կիրականացվեն Հայաստանում, ինչը թույլ կտա հայկական կողմին ավելի քիչ ծախսերով  ավելի շատ տանկեր արդիականացնել: Հայկական տանկերը կստանան այնպիսի շարժիչներ, որոնց հզորությունը հասցված է 1130 ձիաուժի առանց ռեսուրսի գերծախսի, ինչը հնարավոր է դարձել հովացման համակարգի կատարելագործմամբ: Բացի այդ Т-72Б4-ը ունի թրթուրավոր շղթա հատուկ դիզայնով, որի շնորհիվ տարատեսակ գրունտային հիմքի վրա ապահովվում է լավագույն կցորդում, ինչն էլ հանդիսանում է տանկի մանևրելու նախապայմանը:
Б4 տարբերակն ունի ժամանակակից բազմալիքային «Сосна-У» նշանոց, ինչը հնարավորություն է տալիս տանկին գործել նաև գիշերային պայմաններում: Բիաթլոնյան տարբերակում տեղադրված է եղել շրջանաձև դիտարկման համալիր, որի միջոցով օրվա ցանկացած ժամի տանկի հրամանատարը կարողանում է հայտնաբերել թիրախները և հայտնել նշանառուին: Այս համալիրը «Կալինա» կրակի կառավարման համակարգի մաս է կազմում, որը տեղադրված է նաև T90MC տանկի վրա: Այն հնարավորություն ունի աշխատել նաև հեռակառավարվող զենքի միջոցով, ինչպես նաև ինքնաոչնչացող զինամթերքների հետ:
«Т-72Б4 և T-90 տանկերը եթե համեմատելու լինենք, ապա բիաթլոնյան տարբերակն գերակայում է T-90-ին, իր հզոր շարժիչի շնորհիվ ունեցած շարժունակությամբ և համեմատաբար թեթև քաշով: Բիաթլոնյան տարբերակն ունի կրակի կառավարման ավելի արդյունավետ համակարգ իր տեսանելիության լավացման և գիշերային մարտ վարելու հնարավորությամբ»,-«Իզվեստիա»-ի հետ զրույցում, նման տեսակետ է հայտնել անկախ ռազմական փորձագետ Ալեքսեյ Խլոպոտովը և հավելել, որ T-90-ն ունի ավելի հաստ պաշտպանիչ շերտ և հեռակառավարվող գնդացիր:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ օրեր առաջ Երևանում անցկացված «ArmHiTec 2016» սպառազինությունների միջազգային ցուցահանդեսի ժամանակ «Ուրալվագոնզավոդ»-ի ներկայացրած Т-72Б4 տանկն ուներ հեռակառավարվող գնդացիր: Սա նշանակում է, որ հնարավոր է T-72-ի վրա տեղադրել նման համակարգ:

Armenian T-72 tanks to be modernized
Armenia and Russia have started the works of modernizing dozens of Armenian T-72 battle tanks as part of a joint program. As the Russian Izvestia newspaper writes today the upgrades will make the tanks analogous to the more advanced T-72Б4 tanks that have been used during the recent tank biathlon. The paper quotes Armenian Defense ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan saying the modernization works have launched and no deadlines are set yet for completion of the works.
The paper reminds of the previous reports that Armenia considered signing an agreement with a Polish defense company Bumar Łabędy for modernizing the tanks.
According to the source, the main upgrades will take place in Armenia, which will allow the Armenian side to modernize more tanks at a lower cost. The tanks will be equipped with more powerful engines amounting to 1130 horsepower without any resource over cost, which was possible due to the improvement of the cooling system.
Apart from that, Т-72Б4 has specially designed caterpillar tracks, which has improved the tank maneuvering. Furthermore, B4 version has a modern multichannel ”Сосна-У” sight to improve its operation at night.
“If we compare Т-72Б4 and T-90”, then the biathlon version is given a preference due to its powerful engine, mobility and relatively light weight. The biathlon version has a more efficient fire-control system equipped with improved night vision devices,” the newspaper quotes independent Russian expert Aleksey Khlopotov, as saying.
The source also recalls that ArmHiTec -2016 First International Exhibition of Arms and Defense Technologies was held in Yerevan days ago where Т-72Б4 tanks presented by “Uralvagonzavod” were exhibited with remotely controlled main gun, which makes it possible to install those mechanisms on T-72 as well.