Հայաստանն ու Ռուսաստանը սկսել են իրականացնել T-72 հիմնական ռազմական տանկերի արդիականացման լայնածավալ ծրագիր: Տանկերի մոդեռնիզացիան կլինի T-72Б4 մակարդակի, որով «Տանկային բիաթլոն»-ի ժամանակ հանդես են եկել մասնակիցները: «Իզվեստիա» ռուսական պարբերականի հետ զրույցում ՀՀ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ մոդեռնիզացման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, աշխատանքների ավարտի հստակ ժամկետներ այս պահին չկան: Խոսքը մի քանի տասնյակ ռազմական տեխնիկայի մասին է:
Աղբյուրը հիշեցնում է, ավելի վաղ լուրեր էին տարածվել, որ Հայաստանը տանկերի արդիականացման համար նախատեսում էր պայմանագիր կնքել լեհական Bumar Łabędy ընկերության հետ:
Հիմնական աշխատանքները կիրականացվեն Հայաստանում, ինչը թույլ կտա հայկական կողմին ավելի քիչ ծախսերով ավելի շատ տանկեր արդիականացնել: Հայկական տանկերը կստանան այնպիսի շարժիչներ, որոնց հզորությունը հասցված է 1130 ձիաուժի առանց ռեսուրսի գերծախսի, ինչը հնարավոր է դարձել հովացման համակարգի կատարելագործմամբ: Բացի այդ Т-72Б4-ը ունի թրթուրավոր շղթա հատուկ դիզայնով, որի շնորհիվ տարատեսակ գրունտային հիմքի վրա ապահովվում է լավագույն կցորդում, ինչն էլ հանդիսանում է տանկի մանևրելու նախապայմանը:
Б4 տարբերակն ունի ժամանակակից բազմալիքային «Сосна-У» նշանոց, ինչը հնարավորություն է տալիս տանկին գործել նաև գիշերային պայմաններում: Բիաթլոնյան տարբերակում տեղադրված է եղել շրջանաձև դիտարկման համալիր, որի միջոցով օրվա ցանկացած ժամի տանկի հրամանատարը կարողանում է հայտնաբերել թիրախները և հայտնել նշանառուին: Այս համալիրը «Կալինա» կրակի կառավարման համակարգի մաս է կազմում, որը տեղադրված է նաև T90MC տանկի վրա: Այն հնարավորություն ունի աշխատել նաև հեռակառավարվող զենքի միջոցով, ինչպես նաև ինքնաոչնչացող զինամթերքների հետ:
«Т-72Б4 և T-90 տանկերը եթե համեմատելու լինենք, ապա բիաթլոնյան տարբերակն գերակայում է T-90-ին, իր հզոր շարժիչի շնորհիվ ունեցած շարժունակությամբ և համեմատաբար թեթև քաշով: Բիաթլոնյան տարբերակն ունի կրակի կառավարման ավելի արդյունավետ համակարգ իր տեսանելիության լավացման և գիշերային մարտ վարելու հնարավորությամբ»,-«Իզվեստիա»-ի հետ զրույցում, նման տեսակետ է հայտնել անկախ ռազմական փորձագետ Ալեքսեյ Խլոպոտովը և հավելել, որ T-90-ն ունի ավելի հաստ պաշտպանիչ շերտ և հեռակառավարվող գնդացիր:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ օրեր առաջ Երևանում անցկացված «ArmHiTec 2016» սպառազինությունների միջազգային ցուցահանդեսի ժամանակ «Ուրալվագոնզավոդ»-ի ներկայացրած Т-72Б4 տանկն ուներ հեռակառավարվող գնդացիր: Սա նշանակում է, որ հնարավոր է T-72-ի վրա տեղադրել նման համակարգ:

Армения и Россия начали масштабную программу модернизации танков, состоящих на вооружении ВС РА
Армения и Россия начали масштабную программу модернизации основных боевых танков (ОБТ) Т-72, состоящих на вооружении ВС РА. Об этом пишет российская газета «Известия».
«Танки будут модернизироваться до уровня Т-72Б4, на котором выступали команды-участницы „Танкового биатлона”. Примечательно, что ранее министерство обороны Армении планировало подписать контракт на модернизацию своих танков с польской компанией Bumar Łabędy», – говорится в материале.
Как сообщил «Известиям» официальный представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, работы по совершенствованию танков уже начались. По его словам, точное количество модернизируемых боевых машин и сроки окончания работ не конкретизируются.
Информированный источник рассказал «Известиям», что речь идет о нескольких десятках единиц техники.
«Танки пройдут модернизацию до уровня биатлонной версии, то есть Т-72Б4, которая обладает улучшенными маневренными характеристиками и боевыми показателями, – говорит собеседник издания. – При этом основные работы будут выполняться в Армении, что позволит армянской стороне сделать их менее затратными, а значит, модернизировать больше танков».
В корпорации «Уралвагонзавод» (УВЗ), которая является разработчиком и производителем танков Т-72Б4, от комментариев воздержались.
«От версии Т-72Б3, которая стоит на вооружении российской армии, биатлонное исполнение отличается полностью замененным навесным оборудованием и агрегатами. Армянские танки получат двигатель, мощность которого увеличена до 1130 л.с. без ущерба для ресурса, что стало возможным за счет усовершенствования системы охлаждения. Дополнительно Т-72Б4 оснащается новыми гусеницами со специальным узором, обеспечивающим наилучшее сцепление с грунтом, что делает машину более маневренной.
Модель Б4 имеет современный многоканальный прицел „Сосна-У”, который делает танк гораздо более приспособленным к ночным действиям. Чтобы командир танка лучше видел обстановку, на биатлонную версию Т-72 был установлен компактный комплекс кругового обзора, позволяющий в любое время суток обнаруживать цели и сообщать о них наводчику. Этот комплекс входит в состав системы управления огнем (СУО) «Калина», устанавливаемой на танки Т-90МС. Она также способна работать с управляемым оружием и дистанционно подрываемыми боеприпасами», – пишет газета.
«Если сравнивать танк Т-72Б4 с Т-90, то биатлонная версия намного превосходит „девяностого” по подвижности за счет более мощного двигателя и меньшей массы. Также Б4 имеет более эффективную систему управления огнем, с увеличенной обзорностью и лучше приспособленную для ночных боевых действий за счет использования многоканального прицела, – рассказал «Известиям» независимый военный эксперт Алексей Хлопотов. – В то же время Т-90 лучше защищен за счет изначально более толстой брони и располагает дистанционно управляемой пулеметной установкой командира, которая позволяет вести огонь, не высовываясь из люка».
При этом, как рассказал эксперт, на октябрьской выставке вооружения ArmHiTec-2016, которая прошла в Ереване, модернизированный танк Т-72Б4, представленный в экспозиции УВЗ, был оснащен именно дистанционно управляемой пулеметной установкой, что означает возможность ее установки на модернизируемые Т-72.