Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Վանաձորում ներկա է գտնվել տեխնոլոգիական կենտրոնի բացմանը
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Հանրապետության Նախագահը ներկա է գտնվել Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի բացման արարողությանը, որի հիմնման ծրագիրը իրականացվել է ՀՀ կառավարության կողմից՝ գլխավոր օպերատոր ճանաչված «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի միջոցով: Ծրագիրն ուղղված է Վանաձորում ժամանակակից գիտելիքահենք և ինովացիոն ենթակառուցվածքներով հագեցած տեխնոլոգիական կենտրոնի ստեղծմանը, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, որակյալ տեխնոլոգիական մասնագետների պատրաստմանն ու վերապատրաստմանը, ինչպես նաև մարզի սկսնակ ընկերություններին և անհատ ձեռնարկատերերին բիզնես աջակցության տրամադրմանը:
Սերժ Սարգսյանը շրջայց է կատարել կենտրոնում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին, ընձեռած հնարավորություններին, իրականացվող ծրագրերին և զարգացման հեռանկարին:
Ոլորտի պատասխանատուները և տեխնոլոգիական կենտրոնի ներկայացուցիչները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են կենտրոնում արդեն գործող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ճարտարագիտական ոլորտների ուսումնական լաբորատորիաները, սկսնակ թիմերի համար ստեղծված համատեղ աշխատանքային տարածքը, մետաղամշակման գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցած լաբորատորիան, որը, նրանց հավաստմամբ, բացառիկ հնարավորություն կընձեռի ճարտարագիտական ոլորտում (ներառյալ` ճշգրիտ ճարտարագիտություն, մեքենաշինություն, մաքուր տեխնոլոգիաներ) նախատիպերի մշակման, փորձարկման և նոր արտադրանքների ու լուծումների մշակման համար՝ խթանելով նորարարությունների զարգացումը Հայաստանում և հնարավորություն ընձեռելով գյուտարարներին, տեխնոլոգիական ընկերություններին և գիտնականներին զգալիորեն արագացնել գյուտի կամ նոր արտադրանքի մուտքը շուկա:
ՀՀ Նախագահին զեկուցել են նաև, որ կենտրոնի գործունեության ընթացքում առնվազն 150 թիմերի, ընկերությունների, գյուտարարների և անհատ ձեռներեցների տրամադրվել են բիզնես աջակցության ու խորհրդատվական ծառայություններ: Նախատեսվում է, որ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնի գործունեության արդյունքում կձևավորվեն առնվազն 150 ուղղակի և 1000 անուղղակի աշխատատեղեր՝ շուրջ 300 հազար դրամ միջին ամսական աշխատավարձով, տարեկան կպատրաստվի և կվերապատրաստվի առնվազն 500 մասնագետ, աջակցություն կստանան տարեկան առնվազն 50 թիմ և կազմակերպություն։
Ի նշանավորումն տեխնոլոգիական կենտրոնի բացման, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շրջայցի ավարտին եղևնի է տնկել կենտրոնի բակում:

Президент Армении Серж Саргсян присутствовал на открытии Ванадзорского технологического центра
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 29 октября, с рабочим визитом отправился в Лорийскую область республики. Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян присутствовал на церемонии открытия Ванадзорского технологического центра, программа по основанию которого была осуществлена правительством РА, посредством признанного главным оператором фонда «Инкубатор предприятий».
Программа нацелена на создание в Ванадзоре технологического центра, оснащенного основанными на знаниях и инновациях современными инфраструктурами, привлечение иностранных инвестиций, подготовку и переподготовку квалифицированных специалистов, а также предоставление бизнес-содействия начинающим компаниям и частным предпринимателям области.
Серж Саргсян осмотрел центр, ознакомился с созданными условиями, предоставленными возможностями, реализуемыми программами и перспективами развития.
Ответственные лица и представители технологического центра представили президенту уже действующие в центре учебные лаборатории, совместное рабочее пространство, созданное для начинающих команд, лабораторию, оснащенную сверхсовременным оборудованием для обработки металла. Все это, по их словам, предоставит исключительную возможность для разработки, испытания прототипов в сфере инженерии (включая точную инженерию, машиностроение, чистые технологии) и новых видов продукции и решений, стимулируя развитие инноваций в Армении и предоставляя возможность изобретателям, технологическим компаниям и ученым существенно ускорить выход изобретения или новой продукции на рынок.
Главе государства было доложено также, что за время деятельности центра, как минимум, 150 командам, компаниям, изобретателям и частным предпринимателям были предоставлены услуги по поддержке бизнеса и консультационные услуги. Планируется, что в результате деятельности Ванадзорского технологического центра будут сформированы не менее 150 первичных и 1000 косвенных рабочих мест, со среднемесячной зарплатой около 300 тыс. драмов, за год подготовку и переподготовку пройдут не менее 500 специалистов, содействие получат не менее 50 команд и организаций.