«ՌեԱնիմանիա»-ի շրջանակում  կայացավ Նաիրա Մուրադյանի «Տարոնի օրոր»-ի պրեմիերան
«ՌեԱնիմանիա» Երևանի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման 8-րդ փառատոնի շրջանակում կայացավ անիմատոր-նկարիչ Նաիրա Մուրադյանի «Տարոնի օրոր»-ի պրեմիերան: Panorama.am-ի հետ զրույցում Ն. Մուրադյանն ասաց, որ այն ավելի շուտ երաժշտական հոլովակ է. «Հայրիկ Մուրադյանի աշակերտներից Հասմիկ Հարությունյանը օրորների շարք ունի: Նա ուզում էր, որ մեկն արվեր անիմացիա: Ես ընտրեցի «Տարոնի օրոր»-ը, ինքն էլ համաձայնվեց: Մի քիչ տխուր  օրոր է»:
4 րոպե տևողությամբ  ֆիլմում զուգահեռ երկու աշխարհներ են ներկաացված. «Հատակում,  հողի տակ ինչ-որ մեկն է ապրում, վերևում ինչ-որ բաներ են կատարվում:  Գաղափարն է՝ օրորի տակ երեխայի տեսած երազը, սկզբից մոր դեմքը, հետո երևակայական կերպարներ, հրեշտակներ: Եթե երեխան ունակ է ընկալելու երաժշտությունը, հետաքրքիր կլինի իրեն»:
Նաիրա Մուրադյանն ասաց, որ հնարավոր է ևս մեկ օրոր արվի:
Այժմ  անիմատորն աշխատում է պոլսահայ պոետ  Զահրատի «Մարկոս և Մարկոս» գործի վրա, ֆիլմում հնչելու է Տիգրան Համասյանի երաժշտությունը: Մի մասն արդեն արված է, հույս ունի, որ մինչև տարեվերջ կավարտի:
Հարցին, թե արդյո՞ք «ՌեԱնիմանիա» փառատոնը նպաստում է անիմացիայի զարգացմանը Հայաստանում,  Ն. Մուրադյանը դրական պատասխան տվեց:
«Ոգևորություն է առաջացնում երիտասարդների շրջանում: Երբ երիտասարդներն իրենց հողի վրա  տեսնում են, նորմալ շփվում  այն ֆիլմերի հեղինակների հետ, որոնց մասին իրենք լսել էին, գիտեին, նպաստում է, որպեսզի իրենք հետ չկանգնեն այն գաղափարից, որ ուզում են անիմատոր դառնան: Շատերն են փորձում, քչերն են մնում: Դժվար մասնագիտություն է:  Պետք է նստել կարողանալ, ամբողջ օրը տեղից չվերկենալ, ուրիշ ձև չկա: Երիտասարդների մեջ քչերն են սիրում նստել ու աշխատել»,- ասաց անիմատորը:
Նա նաև նշեց, որ շատ լավ ժառանգություն կա. ««Հայֆիլմ» ստուդիայում կար «Մուլտցեխ»: Հավաքված էին մի քանի տղաներ՝  Ռոբերտ Սահակյանց,  Յուրա Մուրադյան, Վլադիմիր Մալյան, Ստեփան Գալստյան, Իգոր Պատրիկ: Ուրիշները գալիս, գնում էին, հիմքը այս 5-6 հոգին էին: Մի սենյակում էին նստում: Խոսում էին ամեն ինչից, բացի անիմացիայից, բայց հրաշալի ֆիլմեր էին անում: Նրանց երեխաները տեսնում էին ծնողների արած աշխատանքը, հիմա գրեթե բոլորի երեխաներն անիմացիայի հետ կապ ունեն: Վարակիչ էր, կյանքի ձև էր, ոչ թե աշխատանք»:
Խոսելով փառատոներին մասնակցելու մասին, նա ասաց, որ վերջին տարիներին չի ուղարկում ֆիլմերը: «Շատ եմ մասնակցել փառատոների՝ Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, հիմա արդեն չեմ ուղարկում ֆիլմեր: Երբ ավարտում եմ մի ֆիլմը, սկսում եմ մյուսը, արդեն ժամանակ չի մնում:
Երիտասարդներն ակտիվ են, քանի որ իրենց հետաքրքրում է, թե ինչ արձագանք կգտնի: Ինձ արդեն հետաքրքիր չէ: Հայկական անիմացիան մրցունակ է դրսում:  Լավ ստուդիաներ ունենք՝ փոքրիկ, մոբիլ: Անում են հեղինակային ֆիլմեր, միաժամանակ այլ աշխատանքներ՝ գումարի համար: Ազգի մեջ ստեղծագործելու ցանկությունը կա, իսկ դա ոչ բոլոր ազգերն ունեն»,- ասաց անիմատոր-նկարիչ Նաիրա Մուրադյանը:

“Lullaby of Taron” premiered at the Yerevan ReAnimania International Festival
“Lullaby of Taron” by animator Naira Muradyan was premiered today in the scope of the 8th ReAnimania International Festival of Yerevan. In an interview with Panorama.am Mrs. Muradyan said it was her decision to present the lullaby through an animation.
The four-minute long film depicts the life in two parallel worlds. “Below, under the earth someone lives, while something is going on above. The idea is the dream of baby under a lullaby, first the mom’s face - then imaginary personages, angels. If a child is able to perceive the music, it would be interesting to them,” Muradyan said.
Muradyan also spoke of her ongoing works, namely film by Poet Zahrat  “Markos and Markos”. The film also features the music of Tigran Hamasyan.
Muradyan shared the opinion that ReAnimania festival promotes the development of animation in Armenia/
“It brings inspiration among the youth. They have the opportunity to talk and exchange views with the authors in their motherland whom they have heard about. They would be further determined to become animators,” Muradyan explained, who also praised the good traditions of the Armenian animation coming from Hay film studio.
Muradyan says she is not keen at participating in festivals. She has lost her interest in those events, being wholly engaged in creative works for most of her time.
“The youth are interested in festivals, they are active and eager to receive feedbacks. The Armenian animation is competitive abroad. We have good studios; they are small, yet mobile. Exclusive works are created, other paid works as well. Our nation has the desire to create - something not every nation may be proud of,” Naira Muradyan concluded.
To remind, the 8th ReAnimania International Animation & Comics Art Festival of Yerevan, kicked off on Friday.  More than 2200 applications have been submitted from 95 countries. 450 films are to be screened during the festival. As the director noted this year’s program of the festival has featured 5 nominations_ full-length films, short films, graduation, television, educational films and animated music videos. The winners of 8th ReAnimania International Animation & Comics Art Festival of Yerevan will be announced on 3 November.