«ՌեԱնիմանիա» փառատոնը մեկնարկել է՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Սևան Նագաշյանի հիշատակին
Վերջերս հիմնադրվել է եվրոպական անիմացիոն ֆիլմերի մրցանակաբաշխության ասոցացիան, որի մեջ ընդգրկված է 40 երկիր, այդ թվում նաև Հայաստանը: Յուրաքանչյուր երկիր իր դեսպանն ունի: Հայաստանի դեպսանն է «ՌեԱնիմանիա» Երևանի միջազգային փառատոնի տնօրեն Վրեժ Քասունուն,- նախօրեին «ՌեԱնիմանիա» Երևանի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման 8-րդ փառատոնի բացմանն ասաց «Եվրոպայի անիմացիոն մրցանակաբաշխության» ասոցիացիայի նախագահ, գլխավոր քարտուղար Ժան Պոլ Կոմենը:
Նախքան փառատոնի մեկնարկը կայացած ասուլիսում նա ասել էր, որ այդ կառույցի նպատակն է մրցանակներ հանձնել կինոարվեստի, կինոարտադրության ոլորտում լավագույն տեխնիկական մասնագիտացում ունեցող մասնագետներին:
Փառատոնի բացմանը հարգանքի տուրք է մատուցվել նկարչուհի, անիմատոր, «ՌեԱնիմանիա» թիմի անդամ Սևան Նագաշյանի հիշատակին՝ ցուցադրելով նրա լուսանկարներով տեսանյութ: Սևան Նագաշյանը մահացել է հոկտեմբերի 13-ին:
«ՌեԱնիմանիա» Երևանի միջազգային անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման 8-րդ փառատոնը շարունակվելու է մինչև նոյեմբերի 3-ը: Փառատոնային օրերին ցուցադրվել է 450 ֆիլմ:

8th ReAnimania International Festival of Yerevan kicks off paying tribute to the memory of Sevan Naghashian
11:58 29/10/2016
“Association European Animation Pride Awards has been established recently. The association involves 40 countries, including Armenia. Each country has its own representative. Armenia is represented by Vrej Kassouny, Director of ReAnimania International Festival of Yerevan,” President and Secretary General of Association European Animation Pride Awards Jean-Paul Commin told in his welcome speech during 8th ReAnimania International Animation & Comics Art Festival of Yerevan which has kicked off recently.
During the press conference held ahead of the festival he mentioned that the association aims at handing over awards to the experts of film production sphere with the best technical specialization.
Festival participants paid tribute to the memory of painter, animator, ReAnimania team member Sevan Naghashyan by screening a video of his paintings. Notably Sevan Naghashyan passed away on 13 October.
8th ReAnimania International Animation & Comics Art Festival of Yerevan will continue till 3 November. 450 films have been screen during the festival.