Վարչապետ. Եկեք, Հայաստանում արտադրություն հիմնեք
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում անցկացվող «ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» ոսկերչական իրերի և ժամացույցների 6-րդ միջազգային ցուցահանդես:
Ցուցահանդեսային կենտրոնը տեղակայված է ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու տարածքում, որտեղ գործունեություն ծավալող տնտեսվարողներն օգտվում են հարկային և մաքսային արտոնություններից: Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում է շուրջ 80 ընկերություն 14 երկրից:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմմաբ, հայրենական և արտասահմանյան ընկերությունների տաղավարներով շրջայցի ընթացքում կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է ցուցահանդեսին ներկայացված ոսկերչական իրերին, հետաքրքրվել ընկերությունների գործունեությամբ, արտադրանքի սպառման ու արտահանման ծավալներով, զարգացման ծրագրերով։
Ողջունելով թե´ տեղական, թե´ օտարերկրյա ընկերությունների մասնակցությունը ցուցահանդեսին՝ վարչապետը միաժամանակ կարևորել է գործնական բիզնես ծրագրերի նախաձեռնումն ու իրականացումը: Կարեն Կարապետյանը վստահեցրել է, որ կառավարությունը պատրաստ է հնարավորինս օժանդակել Հայաստանում արտադրություն հիմնելու, մասնագետներ պատրաստելու և աշխատատեղեր ստեղծելու, արտադրանքի ծավալն ավելացնելու, շուկան ընդլայնելու և դրանով իսկ ոլորտի հետագա զարգացումը խթանելու գործում:
«Եթե դուք այստեղ հարկային արտոնություններ ունեք, եթե ձեզ ավելի ձեռնտու է այստեղ բիզնեսով զբաղվելը, ի՞նչն է խնդիրը: Եկեք, Հայաստանում արտադրություն հիմնեք. և´ մարդկանց կսովորեցնեք, և´ դուք կշահեք, և´ եկամուտ կունենաք», - նշել է վարչապետը և հանձնարարել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանին՝ ակտիվ համագործակցել ոսկերչական ընկերությունների հետ:
Վարչապետը ծանոթացել է նաև Վաղարշապատի Մաքսիմ Գորկու անվան թիվ 5 ավագ դպրոցի արհեստագործական հոսքի սաների պատրաստած աշխատանքներին: Նշվել է, որ հոսքը գործում է այդ աշխատանքների վաճառքից ստացվող հասույթի հաշվին: Ողջունելով աշակերտների կատարած աշխատանքը և տեղեկանալով, որ հոսքի հետագա գործունեության համար հաստոցի կարիք կա՝ Կարեն Կարապետյանը խոստացել է նվիրել այն դպրոցին:
«ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» միջազգային ոսկերչական ցուցահանդեսն անցկացվում է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ընկերակցության (AJA) կողմից` ՀՀ Նախագահի բարձր հովանու ներքո և ՀՀ կառավարության աջակցությամբ: Ցուցահանդեսի նպատակն է՝ աջակցել ոսկերչության զարգացմանը, ոլորտում միջազգային համագործակցության խորացմանը, փորձի փոխանակմանը, նոր գաղափարների և ծրագրերի կյանքի կոչմանը:

Prime Minister invites jewellery companies to facilitate production in Armenia
Prime Minister Karen Karapetyan visited today the Junwex Yerevan Show-2016 international jewellery exhibition at the Meridian exhibition center. The exhibition center is located on the territory of the free economic zone, which provides tax and customs privileges to the businesses operating here. Around 80 companies representing 14 states participate in the exhibition this year.
As the press department of the Government informs, the Prime Minister toured the pavilions, familiarized with the jewellery pieces presented by the local and foreign companies, jewellery tools, familiarized with the activities and upcoming programs of the firms.
Welcoming the participation of both the local and foreign companies, the Prime Minister highlighted the initiation and implementation of practical business projects. Karen Karapetyan ensured that the Government stays ready to encourage production initiatives, preparing specialists, creating job places, increasing the volumes of the production, expanding the market and thus promoting the further development of the sphere.
“If you enjoy tax privileges, if you benefit from doing business here, what is the problem? Come to Armenia and facilitate production, train the people to benefit and get profit for yourself,” the Prime Minister stated, instructing the Minister of Economic Development and Investment to actively cooperate with jewellery companies.
To note, the Junwex Yerevan Show-2016 international jewellery exhibition is organized by the Armenian Jewellery Association (AJA) for the sixth time under the high patronage of the RA President with the support of Armenia’s Government.
The exhibition is aimed at supporting jewellery development, deepening of the international cooperation in the sphere, experience exchange, realization of new ideas and projects.