Կառավարությունը նպատակադրել է 2017թ. համար ապահովել ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոս աճի մակարդակ
Հայաստանի կառավարությունը նպատակադրել է 2017թ. համար ապահովել ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոս աճի մակարդակ։ Ազգային ժողովում ՀՀ 2017թ․ պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։ Նա նշել է, որ, հաշվի առնելով տնտեսական միջավայրը, այս ցուցանիշին հասնելն իրենցից բավականին ջանքեր կպահանջի, բայց ամեն ինչ կանեն այդ ցուցանիշն ապահովելու համար:
Վարչապետի խոսքով՝ իրենց խնդիրն է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը կատարել, որպեսզի մակրոտնտեսական կայունության ապահովեն և նվազող բյուջեի միջոցով պարտքի կայունցման հասնեն:
«Մեր մոտեցումը հստակ է՝ հարկատուների կոմից վճարված բյուջետային եկամուտները պետք է օգտագործվեն հնարավորինս խնայողաբար և նպատակային, իսկ արդյունքները՝ տեսանելի հանրության համար»,- ասաց Կ. Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ը կոշտ քաղաքականություն են վարելու՝ դեֆիցիտի աճից խուսափելու համար:
«Մենք չենք խեղդելու տնտեսությունը, բիզնեսին վերարտադրության հնարավորություն ենք տալու, բայց նաև խիստ ենք լինելու, որպեսզի չավելացնենք բյուջեի դեֆիցիտը»,- ասաց Կ. Կարապետյանը:

Правительство Армении планирует обеспечить в 2017 году рост ВВП на уровне 3,2%. Об этом заявил сегодня премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе обсуждения проекта государственного бюджета РА на 2017 год в постоянных комиссиях парламента.
Как отметил Карен Карапетян, учитывая существующую экономическую среду, обеспечение указанного показателя потребует значительных усилий от правительства, но кабмин сделает все возможное, чтобы обеспечить этот показатель.
По словам премьера, задача правительства Армении – предпринять все необходимые шаги для обеспечения макроэкономической стабильности и достижения стабилизации долга.
«У нас четкий подход: доходы от уплаты налогов должны быть использованы максимально экономно и адресно, а результаты должны быть видимыми для общества», – сказал Карен Карапетян.
Вместе с тем, по словам премьера, правительство Армении будет вести жесткую политику, чтобы избежать роста дефицита.
«Мы не будем душить экономику, дадим бизнесу возможность воспроизводства. Но при этом проявим строгость, чтобы не увеличивать дефицита бюджета», – подчеркнул Карен Карапетян.