Շքեղ եք ապրում, շատ շքեղ. Արամ Մանուկյանը՝ ԿԲ փոխնախագահին
«Ձեր ծախսերի թվերն եմ նայում, շքեղ եք ապրում, շատ շքեղ»,- այս մասին այսօր  Ազգային ժողովում 2017 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀԱԿ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը՝ դիմելով ՀՀ կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Ներսես Երիցյանին:
Նրա ներկայացմամբ՝  տարեկան 20 հազար դոլար ԿԲ-ն ծախսում է ամսագրերի, նույնքան՝  գրականություն ձեռք բերելու համար: Բացի այդ, ԿԲ-ն ունի 31 ծառայողական մեքենա, 820 աշխատող՝ 600 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:
«Շատ լավ է, թող կրկնակին լինի, բայց երկրի ընդհանուր ֆինանսական վիճակի, պատերազմական վիճակի, 35 տոկոսանոց աղքատության պայմաններում դուք ոնց որ դժոխքի մեջ դրախտ լինեք, անապատի մեջ մի հատ ծաղիկ եք սիրուն, փթթում, լավ ապրում եք»,- նշեց Արամ Մանուկյանը` հավելելով, որ դրանց գումարվում է նաև հեռաախոսավարձերը:
«Ընդհանուր այս թշվառության ֆոնի վրա չի կարելի այսպես անել: Սրան բացատրություն չկա: Դուք կարող եք ասել ՝ ծանր է աշխատանքը, համաձայն եմ, տասնապատիկը տանք, բայց կողքը նայեք՝ 35 տոկոս աղքատություն և 820 հոգի՝ 600 հազար դրամ միջին աշխատավարձով»,- ավելացրեց պատգամավորը:
Ներսես Երիցյանն ասաց, որ ԿԲ կառավարման «մշակույթը կարող է չափանիշ դառնալ» նաև այլ ոլորտներում բարեփոխումներ իրականացնելու համար:
«Միայն մասնագիտական գրականությունը, որ մենք կարողանանք մեր վերլուծական ունակությունները կատարելագործենք, երեք տարվա կանխատեսումներ իրականացնենք, դրանք մի քանի հազար դոլար արժեն, դրանց տարեկան անդամակցությունը թանկ է: Եվ այդ գրականությունից չօգտվելը նշանակում է դառնալ հետամնաց ու կորցնել մրցունակությունն այլ երկրների Կենտրոնական բանկերի նկատմամբ: Ես չեմ խոսում զարգացած երկրների մասին: Մեզ հետ համադրելի  երկրների Կենտրոնական բանկերի նկատմամբ բավական զսպված են մեր ծախսերը»,- ասաց Ներսես Երիցյանը:
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձերին, ապա  ԿԲ փոխնախագահը տեղեկացրեց, որ օրենքով է սահմանված՝ բանկային արդյունավետ աշխատողների համար միջին աշխատավարձը բանկային միջին աշխատավարձից պետք է բարձր լինի:
«Մի քանի տարի անընդմեջ բանկային համակարգի և ԿԲ միջին աշխատավարձի միջև այդ անջրպետը գնալով խորանում է: Եվ սա արդեն վտանգավոր սահմանի է հասնում, ուղղակի հաշվի առնելով իրավիճակը՝ մենք ձեռնպահ ենք մնացել այս տարի էլ առաջարկելու աշխատավարձի ֆոնդի ավելացում»,- ընդգծեց Ներսես Երիցյանը:

Lawmaker slams the “lavish lifestyle” of the Central Bank
“I am skimming through the numbers of the costs of the Central bank and may state you are living a lavish life, a luxury lifestyle,” lawmaker Aram Manukyan said to Nerses Yeritsyan, the Chairman of the Central Bank of Armenia, during the discussion of the state draft budget for 2017 held on Monday in the National Assembly.
To MP Manukyan’s words, the Central Bank spends annually USD 20,000 on journals, another 20,00 for the literature. The Central Bank possesses 31 service vehicles, 820 employees with an average salary of AMD 600 thousand.
“That is great and I wish to see those numbers doubled, yet against the backdrop of a general financial situation, the war situation, 35 percent of the poverty rate you represent a heaven in the hell, a flower flourishing in a desert,” Manukyan said. “I guess you shouldn’t act that way amidst the all-around poverty and misery. There might be no explanations to this. You may refer to the hard job, I share that, however you should look around,” the lawmaker added.
The Chairman of the Central Bank argued that the culture of the Central Bank management “may become a criterion” for improvements in other spheres.
“The professional literature for us to improve our analytic skills, to make predictions for three years, costa several thousand USD, since the annual subscription is rather expensive. Refusing from that literature will make us backward and lose our competitiveness in comparison with other Central Banks,” Yeristsyan said, adding the expenditure of Armenia’s Central bank are rather modest as compared to those of similar states.
As to the amount of the salaries Yeritsyan referred to the law that provides the bank efficient employer average salary should be higher than the bank employer average salary.