Ազգային ժողովին հատկացվելիք գումարները նվազել են, իսկ պատգամավորները խնդրում են այն վերականգնել
ԱԺ Պետաիրավական և Ֆինանսավարկային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Մկրտչյանն ասաց, որ հաջորդ տարվա բյուջեով Ազգային ժողովին հատկացվող գումարը 54 միլիոն դրամով նվազել է, մինչդեռ կառավարության դեպքում՝ նվազում չի եղել:
«Խնդրում եմ վերականգնեք մեր գումարը՝ 54 միլիոն դրամը»,-ասաց նա:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջի տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ կրճատումն ունի իր պատճառները. «Բնական է, որ ցանկացած գերատեսչություն, ցանկացած մարմին ունի ավելի մեծ կարիք, քան հնարավոր է նախատեսել բյուջեում: Բյուջեն օրենք է, որտեղ հաշվի են առնվում բոլոր ոլորտների հետաքրքրությունները կամ շահերը, սա փոխզիջումային փաստաթուղթ է բոլորի կողմից: Իսկ թե ինչու Կառավարության աշխատակազմում այսպես, ԱԺ-ում՝ այնպես, քանի որ խորհրդարանական ընտրությունններից հետո պատգամավորների թիվը կարող է լինել ոչ 131-ը, դա տրամաբանորեն կարող է հանգեցնել միջոցների օգտագործման ավելի քիչ կարիքի, քան 131-ի դեպքում: Եթե պատգամավորների թիվը ավելին լինի, կքննարկվի լրացուցիչ հատկացումների հարցը»:
Պատգամավոր Թևան Պողոսյանն էլ հարցրեց, թե Ֆինանսների փոխնախարարն արդեն գիտի՞, թե քանի պատգամավոր է ունենալու խորհրդարանը 2017 թվականի ընտրությունների արդյունքում: «Եթե կոնկրետ թիվը գիտեք՝ ասեք, որ հանրությունն էլ տեղյակ լինի, մեզ ասվում է, որ նույնիսկ 198 էլ կարող է լինել»,-նշեց պատգամավորը:
Ատոմ Ջանջուղազյանը պատասխանեց՝ Սահմանադրությունը նախատեսում է,որ ամենաքիչը 101 պատգամավոր պիտի լինի, իսկ եթե ավելի կլինեն պատգամավորնեը, քան 101-ը, և հատկացումների կարիք լինի, կքննարկեն:
Նշենք, որ 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է Ազգային ժողովին հատկացնել 4 մլրդ 662 մլն դրամ:

During the joint session of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, while discussing 2017 Draft State Budget Vahram Mkrtchyan, member of the RPA faction, noted that according to the 2017 budget the funds allocated to the National Assembly will be decreased by 54 million AMD, whereas no amendments have been made regarding the amount of money allocated to the government.
“We ask you to restore our money: 54 million AMD,” he said.
First Deputy Minister of Finance Atom Janjughazyan noted that the reduction is not arbitrary. “It is natural that each state department needs more funds than the state budget allocates. The budget is a state law which takes into account the interests of all the spheres. This is a compromise package. As for the fact that the funds to be allocated have been cut down only in case of the NA, after the parliamentary elections the number of the MPs might not make up to 131, due to which less funds will be needed. If the number of the elected PMs will increase, the issue of allocating more funds will be discussed.”
MP Tevan Poghosyan wanted to know whether Deputy Minister of Finance was already aware of the number of the MPs to be elected as a result of the parliamentary elections to be held in 2017. Atom Janjughazyan replied that pursuant to the RA Constitutions the number of MPs must not be under 101. In case more deputies are elected and more funds are needed they will consider the issue.
Notably 2017 State Budget prescribes to allocate 4 billion 662 million AMD to the National Assembly.