Ազգային ժողովին հատկացվելիք գումարները նվազել են, իսկ պատգամավորները խնդրում են այն վերականգնել
ԱԺ Պետաիրավական և Ֆինանսավարկային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վահրամ Մկրտչյանն ասաց, որ հաջորդ տարվա բյուջեով Ազգային ժողովին հատկացվող գումարը 54 միլիոն դրամով նվազել է, մինչդեռ կառավարության դեպքում՝ նվազում չի եղել:
«Խնդրում եմ վերականգնեք մեր գումարը՝ 54 միլիոն դրամը»,-ասաց նա:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջի տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ կրճատումն ունի իր պատճառները. «Բնական է, որ ցանկացած գերատեսչություն, ցանկացած մարմին ունի ավելի մեծ կարիք, քան հնարավոր է նախատեսել բյուջեում: Բյուջեն օրենք է, որտեղ հաշվի են առնվում բոլոր ոլորտների հետաքրքրությունները կամ շահերը, սա փոխզիջումային փաստաթուղթ է բոլորի կողմից: Իսկ թե ինչու Կառավարության աշխատակազմում այսպես, ԱԺ-ում՝ այնպես, քանի որ խորհրդարանական ընտրությունններից հետո պատգամավորների թիվը կարող է լինել ոչ 131-ը, դա տրամաբանորեն կարող է հանգեցնել միջոցների օգտագործման ավելի քիչ կարիքի, քան 131-ի դեպքում: Եթե պատգամավորների թիվը ավելին լինի, կքննարկվի լրացուցիչ հատկացումների հարցը»:
Պատգամավոր Թևան Պողոսյանն էլ հարցրեց, թե Ֆինանսների փոխնախարարն արդեն գիտի՞, թե քանի պատգամավոր է ունենալու խորհրդարանը 2017 թվականի ընտրությունների արդյունքում: «Եթե կոնկրետ թիվը գիտեք՝ ասեք, որ հանրությունն էլ տեղյակ լինի, մեզ ասվում է, որ նույնիսկ 198 էլ կարող է լինել»,-նշեց պատգամավորը:
Ատոմ Ջանջուղազյանը պատասխանեց՝ Սահմանադրությունը նախատեսում է,որ ամենաքիչը 101 պատգամավոր պիտի լինի, իսկ եթե ավելի կլինեն պատգամավորնեը, քան 101-ը, և հատկացումների կարիք լինի, կքննարկեն:
Նշենք, որ 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է Ազգային ժողովին հատկացնել 4 մլրդ 662 մլն դրամ:

Депутаты НС Армении потребовали не сокращать финансирования парламента
Сумма, выделяемая Национальному Собранию Армении государственным бюджетом 2017 года, сокращена на 54 млн. драмов, в то время как в случае с правительством сокращений не производилось. Об этом заявил сегодня депутат НС РА от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Мкртчян в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2017 год на совместном заседании Постоянных Комиссий НС РА по государственно-правовым вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
«Прошу восстановить сумму в 54 млн. драмов», – сказал В. Мкртчян.
В свою очередь первый заместитель министра финансов Армении Атом Джанджугазян отметил, что подобные сокращения имеют причины.
«Вполне естественно, что любое ведомство, любой орган имеет намного больше нужд, чем это предусмотрено госбюджетом. Государственный бюджет представляет собой закон, в котором учитываются интересы и выгоды всех сфер, это документ взаимных уступок, на которые идут все стороны. А что касается того, почему в правительстве так, а в парламенте эдак, следует отметить, что поскольку после предстоящих парламентских выборов число депутатов может быть меньше 131, то это логически может привести к сокращению нужд. Если число парламентариев вырастет, то будет обсуждаться вопрос дополнительного ассигнования», – пояснил А. Джанджугазян.
В свою очередь член оппозиционной парламентской фракции «Наследие» Теван Погосян спросил, известно ли первому замглавы Минфина РА, сколько депутатов будет в НС Армении после парламентских выборов.
«Если Вам известна конкретная цифра, то скажите, чтобы и общественность знала. Нам говорят, что даже 198 депутатов может быть включено в парламент», – добавил Т. Погосян.
В ответ Атом Джанджугазян сказал: «Конституцией РА предусмотрено, что в парламент должно входить не менее 101 депутата. А если их будет больше и возникнет необходимость в дополнительном ассигновании, то этот вопрос будет обсуждаться».
Отметим, проектом государственного бюджета Армении на 2017 год Национальному Собранию РА планируется выделить 4 млрд. 662 млн. драмов.