«Կին» միջազգային կինոփառատոնի ընթացքում ներկայացվելու է 60 ֆիլմ
Նոյեմբերի 4-8-ը Երևանում անցկացվելու է «Կին» միջազգային 13-րդ  կինոփառատոնը: Փառատոնից Panorama.am-ին  տեղեկացրեցին, որ  տարբեր ծրագրերում՝ մրցութային, հյուրերի, հետայաց ցուցադրություն նվիրված հայ վավերագրող Արշա Օվաննեսովային, ներկայացվելու է 60 ֆիլմ` 20 երկրից:
Արդեն ավանդական դարձած կինոփառատոնի նպատակն է` վերաիմաստավորել կնոջ տեղը և դերը հասարակության մեջ, կինոյի միջոցով լուսաբանել նրա խնդիրները, ձևավորել մի նոր հենակետ, որը կնպաստի Հայաստանում կանանց կողմից ստեղծված ֆիլմերի խթանմանը, նոր անունների բացահայտմանը, ինչպես նաև` տարբեր ազգերի մշակույթների փոխընկալմանը:
Այս տարի փառատոնի հետահայաց ցուցադրումը նվիրված կլինի հայ վավերագրող Արշա Օվաննեսովային: Կցուցադրվի «Կինը` պողպատից ու արցունքներից» վավերագրական ֆիլմը, որը կպատմի իր  ստեղծագործական ուղու մասին: Ֆիլմը նկարահանել է մեկ այլ հայ ազգի վավերագրող`  Սեդա Պումպյանսկայան, ում ծննդյան 100-ամյակն է լռանում այս տարի:
«Հյուրերի» ծրագրում կցուցադրվեն բազմաթիվ միջազգային մրցանակներ ստացած ֆիլմեր` «Վարպետն ու Տատյանան» (ռեժ. Գեդրե Ժիցկիտե), «Փոշոտ կտոր» (ռեժ. Ահու Օզթուրք), իսկ փակմանը կներկայացվի Էլլա Մանժեևայի «Ճայեր» ֆիլմը:
Փառատոնի շրջանակում կայանալու է կլոր սեղան «Կինը և կինեմատոգաֆիան», Ժուրիի անդամ Ռութ Օլշանը, «Ճայեր» ֆիլմի պրոդյուսեր Ելենա Գլիկմանը կվարեն վարպետության դասեր:
Փառատոնի ժյուրիի անդամներն են՝ Կարինե Վերդյան-Կոսմոլ (սցենարիստ, Հայաստան/Գերմանիա), Ռուսլան Սաղաբալյան (սցենարիստ, Հայաստան/Ռուսաստան),  Ռութ Օլշան (ռեժիսոր, Գերմանիա), Մելիս Բեհլիլ (կինոգետ, Թուրքիա), Մոա Ջանստրոմ  (ռեժիսոր, Շվեդիա):
Փառատոնի հյուրերն են՝ Զեյնեփ Կոպրուլու (ռեժիսոր, Թուրքիա), Ելենա Գլիկման (պրոդյուսեր, Ռուսաստան) և ուրիշներ:

On November 4-8 13th Kin International Film Festival will be held in Yerevan. The festival organizers told Panorama.am that 60 films from 20 countries are to be screened within the framework of different programs (competition program, guests program and retrospective screening).
The festival aims at restating a woman’s role in the society, voicing out her issues through the films, establishing a new basis to promote the films made by Armenian female filmmakers, discovering new names, as well as giving hand to a better understanding of different cultures.
This year retrospective screening program of the festival is dedicated to Armenian documentarian Arsha Ovannesova. “The Woman from Steel and Tears” documentary film, which tells about her creative path, will be screened.
The Guests program has featured international award-winning films, including “Master and Tatyana” (director Giedrė Žickytė), “Dust Cloth” (director Ahu Ozturk) and “The Seagulls” by Ella Manzheeva will conclude the festival.
A round table discussion on the topic of “Women and Cinematography” will be held within the festival, and jury members Ruth Olshan and “The Seagulls” producer Elena Glikman will present master classes.