2017 թվականին գյուղատնտեսության ոլորտին կհատկացվի 10 մլրդ 309 մլն դրամ
Ազգային ժողովում շարունակվում են 2017 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանն այսօր  ներկայացնելով իր ղեկավարած գերատեսչության ծրագրերը՝ նշեց, որ պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է 2017 թվականին գյուղատնտեսության ոլորտին հատկացնել  10 մլրդ 309 մլն դրամ, որից 6,5 մլրդ դրամը կտրամադրվի բյուջետային ծրագրերի իրականացման համար, 576 մլն դրամը՝ նախարարության ապարատի պահպանության, 3,1 մլրդ դրամ՝   վարկային ծրագրերի համար։
Իգնատի Առաքելյանի խոսքերով՝  2017 թվականին գյուղատնտեսության ոլորտում քաղաքականությունն ուղղվելու է տնտեսվարողների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։ Մասնավորապես՝ բարձրորակ սերմերի ապահովմանը, բույսերի պաշտպանությանը, անասնաբուժական հակահամաճարակային միջոցառումների իրականացմանը, գյուղատնտեսությունում օգտագործվող հիմնական ռեսուրսների՝ հանքային պարարտանյութերի, դիզելային վառելանյութի մատչելիությանը։
«Հետևողական աշխատանքներ կիրականացվեն բարձր լեռնային և սահմանամերձ բնակավայրերում, մասնավորապես, նպատակային ծրագրերի համաֆինանսավորման միջոցով ագրարային ոլորտում տարբեր տնտեսվարման ձևերի զարգացման, բնական ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման ուղղությամբ», - նշեց գյուղատնտեսության նախարարը:
Իգնատի Առաքելյանը հայտնեց, որ  2016 թվականի բյուջեի համեմատ 2017-ին նախարարությունը 7 տոկոս տնտեսում է առաջարկել։
Ըստ նրա՝  դիզվառելիքի ու պարարտանյութերի սուբսիդավորման համար հատկացվող գումարները կնվազեն, որը սակայն կապված է ոչ թե պարարտանյութերի ու դիզվառելիքի քանակի, այլ՝ գների նվազեցման հետ:
«Պարարտանյութերի և դիզվառելիքի սուբսիդիա տրամադրում ենք, բայց սուբսիդիաները պետք է ուղղվեն ավելի շատ գյուղատնտեսության զարգացմանը, բիզնեսի զարգացմանը»,- ասաց Իգնատի Առաքելյանը:

Budgetary allocations to the agricultural sector will make up 10 billion 309 million AMD
The Parliamentary debates of the 2017 state budget is underway. Today while presenting the planned programs of his department RA Minister of Agriculture Ignati Arakelyan noted that 10 billion 309 million AMD is to be allocated to the agricultural sector under 2017 state budget. 6.5 billion AMD will be allocated for the implementation of budgetary programmes, 376 million AMD will go to the protection of the ministry staff, 3.1 million AMD will be allocated to implement loan programs.
In the words of Ignati Arakelyan in 2017 one of the priorities of the agricultural sector will be the creation of beneficial conditions for the economic entities, namely the provision of quality seeds, plant protection, realization of veterinary anti-epidemic measures, etc.
“Consistent activities will be carried out in high mountainous and bordering areas. The activities will particularly be directed to the development of different business forms and efficient usage of natural resources in the agricultural sector due to the co-funding of planned programs,” Minister of Agriculture noted.
Ignati Arakelyan mentioned that in comparison with 2016 state budget the ministry has offered 7 percent savings in 2017.
According to him the sum allocated to the subsidy of diesel fuel and fertilizers will be reduced, which is not related to the amount of diesel fuel and fertilizers, but to the reduction in their prices.
“We allocate subsidy of diesel fuel and fertilizers, but the subsidies are to be directed to the development of the agriculture and business,” he noted.