Կառավարության շենքի դիմաց այսօր բողոքի ակցիա էին իրականացնում ԴԱՀԿ գործունեությունից տուժած կանայք ու «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի անդամները: Նրանք պնդում են՝ կան երեխաների խնամքի հետ կապված դատական բազմաթիվ վճիռներ, որոնք այդպես էլ ի կատար չեն ածվել:
Լենա Հարությունյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց, որ երեխայի կենսաբանական հայրը հիվանդանոցից իրենց տուն է տարել երեխային, մոր խոսքով, ինքը հինգ ամիս երեխային չի տեսել:
«Ունեմ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռ, որը ԴԱՀԿ ծառայությունը պիտի կատարի, չի կատարում, ունեմ քննիչի ցուցում, որ ոստիկանության և հոգաբարձու մարմինների կողմից երեխաս պետք է հաձնվի ինձ, չի հանձնվում: Այս պահին երեխայիս գտնվելու վայրն անգամ պետական մարմինները չգիտեն»,-ասաց Լ. Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի մեկին կանայք ԱՆ հարկադիր կատարման ծառայության շենքի դիմաց էին: Նրանք նշում են. «Շատ հաճախ, երբ դատական վճիռը վերաբերվում է երեխաներին, հարկադիր կատարման ծառայությունը թերանում է և իր լիազորությունները չի կատարում, կամ կատարում է իր լիազորություններից դուրս գործողություններ»:

Women complain of the activities of Service for Compulsory Enforcement  of Judicial Acts
Today the women who have been affected by the activities of the Service for Compulsory Enforcement of Judicial Acts, as well as the member of the “Coalition to stop Violence against Women” NGO have organized a rally in front of the government building. They claim that there are numerous court verdicts that have not been enforced so far.
Nena Harutyunyan told Panorama.am that the biological father of her baby had taken it to his house from the hospital. The mother states that she has not seen her child for five months.
“I have a court ruling that has taken effect, but it is not enforced by the Service for Compulsory Enforcement. I have an instruction issued by the inspector stating that the baby must be given to me by police officers and trusteeship bodies, but they fail to do it. Currently the state bodies are not even aware of the location of my child,” L. Harutyunyan noted.
Notably on 1 November women protested in front of the building of the Service for Compulsory Enforcement of Judicial Acts of the Ministry of Justice. They claim that very often when the judicial acts refer to children the service fails to perform its duties or performs some activities out of its liabilities.