Լևոն Հովսեփյան. «Թուրքիայում հիմա քաղաքական գործընթացները տեղափոխվում են հաշվեհարդարի դաշտ»
Քրդամետ քաղաքական ուժի նկատմամբ քաղաքական հաշվեհարդարն էլ ավելի կսրի իրավիճակը Թուրքիայում, և քրդական զինյալ գործողությունները նոր թափ կստանան: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը` անդրադառնալով Թուրքիայում քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» պատգամավորների ձերբակալություններին:
Նրա խոսքով` Թուրքիայի իշխանությունները խնդիրն ավելի առարկայորեն տեղափոխում են բռնության, հաշվեհարդարի դաշտ, իսկ նման պարագայում ակնհայտ է դառնում դրան համարժեք պատասխանի հնարավորությունը, զինյալ գործողությունների ակտիվացումը:
«Թուրքիայում հիմա քաղաքական գործընթացները տեղափոխվում են հաշվեհարդարի դաշտ, իսկ «Քրդստանի բանվորական կուսակցության» դեմ փաստացի պատերազմի մեջ գտնվող Թուրքիան այս առումով կարող է հայտնվել շատ բարդ ու վտանգավոր մի իրավիճակում, երբ երկրում կծավալվեն նոր գործողություններ ու պայթյուններ, ինչպես այսօրվա պայթյունն էր Դիարբեքիրում: Էրդողանը հիմա շատ խնդիրների լուծումը տեսնում է, այսպես ասած, հաշվեհարդարների տիրույթում, ուստի քրդամետ քաղաքական ուժի դեմ գործողությունները լայն թափով կշարունակվեն: Չեզոքացվելով քաղաքական գործընթացների հնարավորությունը` փոխարենը որպես այլընտրանք մնում է զինյալ պատասխանի հնարավորությունը»,- ասաց Լ. Հովսեփյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան Դիարբեքիրում ուժգին պայթյուն էր տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ: Ահաբեկչության դեմ իրականացվող հետաքննության շրջանակում երեկ և այսօր ձերբակալվել են Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» մի շարք պատգամավորներ, այդ թվում` կուսակցության երկու համանախագահները:

Levon Hovsepyan: In Turkey political processes have been moved to the level of retribution
The political crackdown on pro-Kurdish politicians will escalate the situation more in Turkey and the terror attacks carried out by Kurdish militants will be repeated in a new scale. Turkologist Levon Hovsepyan told Panorama.am turning to the detention of the MPs of Turkey’s pro-Kurdish Peoples’ Democratic Party.
According to him the Turkish authorities have taken the issue to the level of violence and retribution, and in this case the possibility of retaliation by Kurdish forces becomes evident.
“Now the political processes in Turkey have been moved to the level of retaliation. And Turkey, which is in an actual war with Kurdistan Workers' Party, can end up in a very complex and dangerous situation, when new attacks are carried out in the country as today’s car blast in Diyarbakir. Erdogan believes that many issues can be settled by means of undertaking retaliatory actions, thus the crackdown on pro-Kurdish political forces will continue,” L. Hovsepyan noted.
Notably today early in the morning a powerful car bomb blast hit Diyarbakir as a result of which several people were killed and dozens received injuries. Within the framework of the anti-terror investigation several of PMs of Turkey’s pro-Kurdish Peoples’ Democratic Party were arrested, including two co-presidents of the party.