2017 թվականին Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը  կհատկացվի 2 մլրդ 649 մլն դրամ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից իրականացվող ծախսային ծրագրերի համար 2017 թ. նախատեսվում է հատկացնել 2 մլրդ 649 մլն դրամ` 2016 թ. պետական բյուջեով հաստատված 2 մլրդ 991 մլն դրամի դիմաց: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում 2017 թվականի պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ըստ նրա՝  ծախսերի նվազումը 2016 թ. պետական բյուջեի համապատասխան ցուցանիշի նկատմամբ կազմում է 342 մլն դրամ կամ 11.4 տոկոս:
Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ «Պետական աջակցություն Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամի կանոնադրական հիմնախնդիրների իրականացմանը» ծրագրի համար նախատեսվում է հատկացնել 152.6 մլն դրամ` 2016 թ. հաստատված գումարի չափով, մինչդեռ «Զբոսաշրջության աջակցության ծառայություններ» ծրագրի համար նախատեսվում է հատկացնել 100 մլն դրամ` 2016 թ. 188.4 մլն դրամի դիմաց:
Ինչ վերաբերում է ՏՏ ոլորտին, ապա «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի խթանման ծառայություններ» ծրագրի համար նախատեսվում է հատկացնել 98.7 մլն դրամ` 2016 թ. հաստատված գումարի չափով: Իսկ «Գյումրու և Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեության իրականացում» ծրագրի համար նախատեսվում է հատկացնել 150.5 մլն դրամ` 2016 թ. 152.9 մլն դրամի դիմաց:
Ֆինանսների փոխնախարարը հայտնեց, որ 2017 թ-ի պետական բյուջեի նախագծով «Պետական աջակցություն «Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կանոնադրական խնդիրների իրականացմանը» ծրագրի իրականացման համար կհատկացվի  400 մլն դրամ` 2016 թ. 409 մլն դրամի դիմաց, «ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման պետական աջակցություն» ծրագրին՝  475 մլն դրամ:
2017 թ-ին «Հայաստանում ներդրումային միջավայրի բարեփոխումներ» ծրագրի համար էլ կհատկացվի 21 մլն դրամ (երրորդ մասնաբաժին)` 2016 թ. 16.9 մլն դրամի (երկրորդ մասնաբաժին) դիմաց:
Նշենք նաև, որ հաջորդ տարի 94.9 մլն դրամ կհատկացվի «2019թ. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի կազմակերպում» ծրագրի համար:

2 billion, 649 million AMD to be allocated to the Ministry of Economic Development and Investments
2 billion, 649 million AMD is to be allocated to the RA Ministry of Economic Development and Investments under 2017 state budget in comparison with 2 billion 991 million AMD prescribed by 2016 state budget. First Deputy Minister of Finance Atom Janjughazyan informed about this during today’s parliamentary debates of 2017 state budget.
According to him the expenses have been cut down by 342 million AMD regarding 2016 state budget.
Atom Janjughazyan noted that 152.6 million AMD is intended to be allocated to the program “State Support to the statutory issues of Armenia SME DNC” which is equal to the sum under 2016 state budget, while 100 million AMD will be allocated to the program “Services to promote Tourism” instead of 188.4 million AMD under 2016 budget.
Regarding the IT sphere 98.7 million AMD is intended to be allocated to the program “Services to promote the Information Technology sphere”. 150.5 million AMD will be allocated to the program “Implementation of the activities of Gyumri and Vanazdor technological centres” in comparison with 152.9 million AMD allocated under 2016 state budget.
The Ministry of Finance informed that 400 million AMD (409 million AMD under 2016 budget) is to be allocated for the implementation of the program “State Support to the statutory issues of the Armenian Development Fund”.
21 million AMD (instead of 16.9 million under 2016 budget) is to be allocated for the implementation of the program “Reforms in the RA investment sphere”.
Notably 94.9 million AMD will be allocated to the program “Organization of 2019 World Information Technology Forum”.