Հայաստանը Լոնդոնում մասնակցում է «WTM 2016» զբոսաշրջային ցուցահանդեսին
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ` տեղական երեք զբոսաշրջային ընկերություն նոյեմբերի 7-9-ը Միացյալ Թագավորության մայրաքաղաք Լոնդոնում միասնական տաղավարով մասնակցում են «WTM 2016» միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսին:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ,
World Travel Market-ն աշխարհում մեծությամբ երկրորդ զբոսաշրջային ցուցահանդեսն է, որտեղ հայաստանյան տաղավարն այցելուներին ներկայացնում է մեր երկրի` էկոտուրիզմի ու արկածային զբոսաշրջության հնարավորությունները, ցուցադրում նաև դեպի առաջին քրիստոնեական երկիր ուխտագնացության զբոսաշրջային ուղղությունը: Հայկական զբոսաշրջային կազմակերպությունները Լոնդոն են մեկնել՝ գործընկերներին հանդիպելու, նոր կապեր հաստատելու, հնարավոր պայմանագրեր կնքելու:
«Միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսների մասնակցությամբ մենք ապահովում ենք Հայաստանի և հայկական զբոսաշրջային արդյունքի ներկայացումն ու մեր երկրի մասին իրազեկվածության բարձրացումը համաշխարհային շուկայում: Լոնդոնյան ցուցահանդեսը, հատկապես, թույլ կտա ոչ միայն եվրոպացի, այլև աշխարհի 180-ից ավելի երկրների զբոսաշրջային կազմակերպություններին, գործակալներին և այցելուներին ներկայացնել դեպի Հայաստան և Արցախ գրավիչ տուրիստական ուղղությունները»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը:
37-րդ անգամ անցկացվող լոնդոնյան ցուցահանդեսին վերջին տարիներին մասնակցում է ավելի քան 5 հազար ընկերություն և 50 հազար այլ  մասնակիցներ՝ շուրջ 180 երկրներից:
Հիմնադրամից հայտնում են, որ շուրջ մեկ ամիս առաջ Փարիզում «IFTM Top Resa-2016» ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցության արդյունքում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել 2017-ի հունիսին Հայաստանում հյուրընկալելու 160 տուրիստական գործակալների, որոնք սեփական ծախսերով կժամանեն մեր երկիր՝ ծանոթանալու այստեղի զբոսաշրջային հնարավորություններին :

На Международной выставке WTM 2016 в Лондоне турпоездка в Армению названа паломничеством в первую христианскую страну
20:44 08/11/2016
При содействии Фонда развития Армении три местные туристические компании 7-9 ноября в столице Великобритании Лондоне единым павильоном принимают участие в Международной туристической выставке WTM 2016.
Как передает пресс-служба Фонда развития РА, World Travel Market является второй по величине туристической выставкой мира, на которой армянские туркомпании представляют посетителям выставки возможности экотуризма и экстремального туризма в Армении, а также позиционируют туристическую поездку в РА в качестве паломничества в первую христианскую страну.
Отмечается, что представители армянских туристических компаний посетили Лондон также с целью провести встречи с коллегами, установить новые связи и заключить возможные соглашения.
Исполнительный директор Фонда развития Армении Карен Мкртчян отметил: «Участие в международных туристических выставках позволяет нам обеспечить популяризацию Армении и туристической деятельности в РА, а также повышение уровня информированности о нашей стране на мировом рынке. Лондонская выставка позволит представить не только европейским, но и туристическим организациям и агентствам из более чем 180 стран туристические направления в Армению и Нагорно-Карабахскую Республику».
Международная туристическая выставка World Travel Market проводится в Лондоне в 37-й раз. В течение последних лет в ней участвуют более 5 тысяч туристических компаний и 50 тысяч других участников из 180 стран.