Կրակովի հայտնի երգչախումբը ելույթ կունենա Արամ Խաչատրյան հաﬔրգասրահում
Լեհաստանի անկախության օրվա կապակցությամբ նոյեմբերի 11-ին ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպանատան, Հայաստանի մշակույթի և Լեհաստանի մշակույթի և ազգային ժառանգության նախարարության հետ համատեղ Արամ Խաչատրյան հաﬔրգասրահում Կրակովի հայտնի երգչախումբը կներկայացնի հին ﬕջնադարյան լեհական երաժշտությունը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը այս մասին հայտնեց ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկին:
«Անկախության օրը Լեհաստանի և լեհերի համար յուրահատուկ օր է, և կարծում եմ, որ հայերի համար անկախության տոնը նույն կշիռն ունի, ինչ լեհերի համար: Այն շատ ըմբռնելի է հայերի համար, քանի որ Հայաստանը տարիներ շարունակ զրկված է եղել անկախությունից»,- ասաց դեսպանը:
Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր Արման Պադարյանի խոսքով՝ առաջին անգամը չէ, որ համագործակցում են Լեհաստանի դեսպանատան հետ. «Հայաստանի և Լեհաստանի մշակութային կապերը գնալով ամրանում են, Լեհաստանի դեսպանատունը շատ անգամ աջակցել է Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին իր համերգները Լեհաստանում կազմակերպելու և վիզաների տրամադրման համար»:
Պադարյանը տեղեկացրեց, որ Կրակով քաղաքի երգչախումբը բաղկացած է 12 հոգուց. «Մեկ ժամ տասը րոպե տևողությամբ համերգի ընթացքում բացի հին միջնադարյան լեհական երաժշտությունից՝ ներկայացվելու են նաև հայտնի կոմպոզիտորներ Շիմանովսկու, Գորեցկու գործերը»:

По случаю Дня независимости Польши 11 ноября при поддержке посольства Польши в Армении, министерства культуры РА и министерства культуры и национального наследия Республики Польша в концертном зале «Арам Хачатурян» в Ереване известный Хор города Краков представит средневековые польские музыкальные произведения. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции посол Польши в Армении Ежи Марек Новаковский.
«День независимости является особенным днем для Польши и поляков. Пожалуй, для армян День независимости имеет то же значение, что и для польского народа. И это понятно, поскольку Армения на протяжении многих лет была лишена независимости», – отметил посол.
Другой участник пресс-конференции – генеральный продюсер Государственного филармонического оркестра Армении Арман Падарян – в свою очередь отметил, что оркестр не впервые сотрудничает с посольством Республики Польша в РА.
«Культурные отношения Армении и Польши укрепляются все больше и больше. Посольство Польши неоднократно содействовало Государственному филармоническому оркестру РА в вопросах, связанных с организацией концертов в Польше и предоставлением виз», – подчеркнул А. Падарян.
Он также сообщил, что Хор города Краков состоит из 12 человек.
«В ходе часового концерта, помимо средневековой польской музыки, также прозвучат музыкальные произведения известных композиторов, таких как Кароль Шимановский и Хенрик Горецкий», – сказал А. Падарян.