ԳԱԿ-ում բացվելու է  «Գրիգոր Խանջյան. Պատկերից անդին» ցուցադրությունը
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում այսօր բացվելու է «Գրիգոր Խանջյան. Պատկերից անդին» ցուցադրությունը՝ նվիրված հայ մեծանուն արվեստագետի 90-ամյա հոբելյանին:  Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեցին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնից:
Գրիգոր Խանջյանի (1926-2000 թթ.) անունը սերտորեն կապված է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի հետ, որտեղ գտնվում է վարպետի հայտնի մոնումենտալ որմնանկարը: Ցուցադրությունում ընդգրկված են Խանջյանի չցուցադրված էսքիզները ընտանեկան և մասնավոր հավաքածուներից, որոնք ներկայացնում են նրա ստեղծագործության երեք կարևոր ոլորտները՝ գրքի ձևավորում և նկարազարդում, ինտերիերների (հիմնականում՝ եկեղեցական) դիզայն, ինչպես նաև Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գտնվող մոնումենտալ եռամաս որմնանկարը:
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի նպատակն է ներկայացնելու Խանջյանի գեղարվեստական ժառանգության կարևոր շերտերը, որոնց մի մասը հայտնի չէ հանրության լայն շրջանակներին: Հիմնականում գրաֆիկական էսքիզներից բաղկացած «Գրիգոր Խանջյան. Պատկերից անդին» ցուցադրությունը բացահայտում է արվեստագետի հանրահայտ կոթողային գործերի ստեղծման պատմությունը: Խանջյանը դարձավ ազգային պատումի, ազգային-ազգագրական նոր պատկերագրության և էթնո-մոդեռն ուղղության կերտողներից մեկն ու առաջատարը խորհրդահայ կերպարվեստում:
«Այս ցուցադրությունը նոր առիթ է հանդիսանում անդրադառնալու մեծ արվեստագետ և հայրենասեր Գրիգոր Խանջյանի դերին և ներդրմանը հայրենիքի մշակութային կյանքում: Ինչպես ոչ վաղ անցյալում, այսօր ևս իր արվեստով Գրիգոր Խանջյանը շարունակում է իր ազգանվեր առաքելությունը ներկա և գալիք հայ սերունդների համար»,- նշում է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը:
Ցուցադրությունը գործելու է 2016 թվականի նոյեմբերի 10-ից մինչև 2017 թվականի փետրվարի 19-ը: Հանրային բացումը կլինի նոյեմբերի 11-ին է, մուտքն անվճար է:
Գրիգոր Խանջյանը ծնվել է 1926 թվականին Երևանում։ 1945 թվականին Փանոս Թերլեմեզյանի անվան նկարչական ուսումնարանն ավարտելուց հետո ընդունվել է Երևանի գեղարվեստի ինստիտուտ (1945-1951թթ.), որտեղ ուսանել է Արա Բեքարյանի և Էդուարդ Իսաբեկյանի մոտ։ 1951թ.-ից մտել է ստեղծագործական ասպարեզ և 1953 թվականին անդամագրվել է Հայկական ԽՍՀ նկարիչների միությանն և ընտրվել միության ղեկավարման անդամ։ Գրիգոր Խանջյանը 1961թ. արժանացել է Հայկական ԽՍՀ վաստակավոր նկարչի կոչման, իսկ 1963թ. ընտրվել է ԽՍՀՄ գեղարվեստական ակադեմիայի թղթակից անդամ։ 1963թ. ճանաչվել է Հայկական ԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ և ընտրվել ԽՍՀՄ նկարիչների միության ղեկավարման անդամ։ 1967թ. արժանացել է Հայաստանի ԽՍՀ ժողովրդական նկարչի կոչման, իսկ 1969թ. Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» պոեմի նկարազարդման համար պարգևատրվել է ԽՍՀՄ պետական մրցանակով։ Վաստակաշատ նկարիչը 1973թ. ընտրվել է ԽՍՀՄ գեղարվեստի ակադեմիայի իսկական անդամ, իսկ 1975թ. Հայաստանի ԽՍՀ գերագույն խորհրդի պատգամավոր և նախագահության անդամ։ 1982թ.-ին ընտրվել է Հայաստանի ԽՍՀ գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ, ապա ակադեմիկոս։ 1983թ. արժանացել է Խորհրդային Միության ժողովրդական նկարչի պատվավոր կոչմանը, 1991թ. Ռուսաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի պատվավոր անդամ։ Արժանացել է ԽՍՀՄ և ՀՀ պետական մրցանակների, շքանշանների ու այլ պարգևների։ Արվեստագետը մահացել է Երևանում 2000 թվականին:

Cafesjian Center for the Arts to launch "Grigor Khanjyan: beyond the Image" exhibition
Today Cafesjian Center for the Arts has announced the launch of the exhibition "Grigor Khanjyan: beyond the Image" dedicated to the 90th anniversary of the prominent Armenian artist.
Grigor Khanjyan's name is closely related to the Cafesjian Center for the Arts which keeps the famous monumental mural painted by the artist. The exhibition features the unknown sketches of the painter which present the three important themes of his works: book illustrations, interior design (mainly church design), as well as the famous mural of the art center.
Cafesjian Center for the Arts aims at presenting the important artistic heritage of the painter which remains unknown to the wider sector of the population. "Grigor Khanjyan: beyond the Image" exhibition, which mainly features the graphic sketches made by the artist, reveals the origin of his famous monumental works.
"This exhibition gives another opportunity to touch upon the contribution of the prominent artsit Grigor Khanjyan to the Armenian culture. Today Grigor Khanjyan, due to his art works, continues his patriotic mission towards the present and coming generations," Acting Executive Director of Cafesjian Center for the Arts Vahagn Marabyan noted.
The exhibition will be held from 10 November 2016 to 19 February 2017. The public opening will take place on 11 November, the entrance is free.
Grigor Khanjyan was born on 29 November, 1926 in Yerevan. In 1945 he graduated from the Yerevan Art College named after F. Terlemezyan. He studied at the Yerevan Institute of Fine Arts (1945-1951) at the AV Bekaryan, EA Isabekyan. In 1953 the artist became a member of the Artists' Union of the Armenian SSR and was elected a member of his reign. In 1963 he was elected as a board member of the Union of Artists of the USSR. In 1973 he was elected as a full member of the USSR Academy of Arts and in 1975 he became a member of the Supreme Council of the Armed Forces and member of the Presidium of the Armenian SSR. In 1982 the artist was elected as Corresponding Member of the Academy of Sciences of the Armenian SSR. Grigor Khanjyan died on April 19, 2000 in Yerevan.