Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արթուր Պետրոսյանին լրագրողները դիմավորեցին ծափողջյուններով: Չեռնոգորիայի ընտրանու նկատմամբ 3:2 հաշվով տոնած կամային հաղթանակից հետո հուզված էր, երջանիկ: Խոստացել էր երկրպագուներին նվեր մատուցել, բերել մարզադաշտ, ստացվեց: Եվ երևի թե հենց այդ հավատն էր, որ ընդմիջման ժամանակ կարողացավ փոխանցել ֆուտբոլիստներին այն ժամանակ, երբ թիմը պարտվում էր 0:2 հաշվով:
«Հավատում էի, որ կհաղթենք: Ընդմիջման ժամանակ, երբ հաշվի մեջ զիջում էինք 0:2 հաշվով, տղաներին ասացի, որ ոչինչ կորած չէ: Հանդերձարանում հանգիստ մթնոլորտ էր: Փառք տղաներին, նրանք ամեն ինչ արեցին երկրպագուին ուրախացնելու համար: Նրանց պարզապես բացատրեցի, թե ինչը կարող ենք փոխել, ուղղել: Աղմկոտ ու գոռացող մարզիչ հանդերձարանում չկար: Ծայրահեղ ազգ ենք: Իմ առաջին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հարցրեցին, թե ինչ պետք է լինի, որ ես հրաժարական տամ, իսկ հիմա արդեն խոսում ենք ուղեգիր նվաճելու մասին: Պետք է համեստ լինել ու աստիճանաբար գնալ առաջ»,- ասաց մարզիչը:
Գնահատելով խաղը` Արթուր Պետրոսյանը, բացառությամբ առաջին 10 րոպեների, նշեց, որ մնացած ժամանակահատվածում մեր ֆուտբոլիստների գործողություններից գոհ է:
«Հակառակորդին քիչ շանս տվեցինք: Կարգապահություն կար: Կորցնելու բան չունեինք: Այս խաղը, կարծում եմ, որոշիչ դեր կունենա, քանի որ 3 պարտությունից հետո, ամեն դեպքում, կաշկանդվածություն էր զգացվում: 0:2 հաշիվը մեզ ուժ տվեց, մեզ հավատ ներշնչեց և տղաները հերոսություն արեցին: Սա միայն Արթուր Պետրոսյանի հաղթանակը չէ, սա բոլորի հաղթանակն է»,- նշեց նա:
Խոսելով առանձին ֆուտբոլիստների մասին` գլխավոր մարզիչը շեշտեց, որ հանդիպման ընթացքում Հենրիխ Մխիթարյանի դիրքափոխությունը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ Մարկոսը փոքր-ինչ հոգնել էր: Գևորգ Ղազարյանը նահանջել էր այն պարզ պատճառով, որպեսզի թիմն ավելի շատ առաջ գնար, իսկ դարպասապահ Արսեն Բեգլարյանի` որոշ դեպքերում ռիսկային գործողությունները մարզիչը բացատրեց փորձի պակասով, գոլի հեղինակ դարձած Արտակ Գրիգորյանն իր աշխատասաիրությամբ վարակեց մյուսներին և գոլի պահին ամեն ինչ իր վրա վերցրեց:
Վերջում գլխավոր մարզիչը շեշտեց, որ մշտապես պատրաստ է հասանելի լինել լրագրողների համար, և ամեն տեսակի քննադատություններին նորմալ է վերաբերվում: Միևնույն ժամանակ` Արթուր Պետրոսյանը շեշտեց, որ գոհ է հավաքականի շուրջ ստեղծված մթնոլորտից և հավատում է, որ թիմը քայլ առ քայլ կշարժվի առաջ:

Тренер футбольной сборной Армении: Мы верили в успех даже после счета 0:2, это наша общая победа
«При счете 0:2 после первого тайма я все равно верил в нашу победу. То же самое можно сказать и об игроках», – заявил новоназначенный главный тренер сборной Армении по футболу Артур Петросян на пресс-конференции после матча с командой Черногории.
Отметим, матч отборочного тура Чемпионата мира 2018 года между сборными Армении и Черногории прошел 11 ноября на стадионе «Республиканский» имени Вазгена Саркисяна в Ереване. Армянская команда одержала первую победу в отборочном туре над лидерами группы – черногорцами – со счетом 3:2.
По словам Артура Петросяна, он верил в успех армянской команды, даже когда его подопечные проигрывали после первого тайма со счетом 0:2.
«В раздевалке была очень спокойная атмосфера, мы ребятам сказали, что ничего еще не потеряно, мы должны верить, что можем добиться успеха. И слава ребятам за то, что они подарили эту радость нашему народу», – сказал он.
В ответ на вопрос, означают ли показанные командой результаты, что она вернулась в борьбу за путевку на чемпионат мира 2018 года, Артур Петросян сказал: «Мы часто впадаем в крайности. Но нужно скромно, шаг за шагом двигаться вперед».
«Считаю, что счет 0-2 придал нам силы, способствуя тому, чтобы ребята во втором тайме играли более свободно, так как нам уже было нечего терять. И, вероятно, именно это сыграло решающую роль для победы», – добавил главный тренер сборной Армении.
Оценивая игру футболиста сборной Армении, полузащитника «Манчестер Юнайтед» Генриха Мхитаряна, Артур Петросян отметил: «В начале матча сказалось отсутствие игровой практики. Но он проделал огромную работу. Его присутствие очень важно для команды».
«Наша команда, тренерский штаб сделали все возможное для того, чтобы хорошо подготовить ребят. Тренировки сопровождались шутками, улыбками, и мы пытаемся перенести эту легкость и в игру команды, чтобы игроки не чувствовали скованности. В любом случае, это командная работа, победа команды, а не Артура Петросяна», – отметил тренер.